PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

କପିଳାସ ସିମେଣ୍ଟରେ ଖୋଲିଲା ‘ଦୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବନଜୀବିକା ଯୋଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କଟକ ଟାଙ୍ଗୀସ୍ଥିତ କପିଳାସ ସିମେଣ୍ଟ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ୱାର୍କସ୍‌ ପରିସରରେ ‘ଦୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର’ ଖୋଲାଯାଇଛି । ଏହା ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଷଷ୍ଠ ଦୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର । ଦୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ହେଉଛି ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ନିଗମ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏମଓୟୁର ଅଂଶ ବିଶେଷ । ଏହା ଜରିଆରେ ଆଗାମୀ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୬୦,୦୦୦ ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କୁ କୁଶଳୀ କରିବାକୁ କମ୍ପାନି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । କପିଳାସ ସିମେଣ୍ଟ ଦୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦୁଇଟି ବୃତ୍ତି ଯଥା ବେଡ୍‌ ସାଇଡ୍‌ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଓ ସିଲାଇ ମେସିନ ଅପରେଟରେ ୩୦ଜଣ ଲେଖା ଛାତ୍ର ଛାତୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର କାୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । ଦୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏହି ଷଷ୍ଠ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଓ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଣୀ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ରାଉରକେଲା, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, ଦେଓଗଡ଼ ଓ ବାର୍‌କୋଟଠାରେ ବେଡ୍‌ସାଇଡ୍‌ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ, ରିଟେଲ ସେଲ୍‌ସ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଆନ, ବିୟୁଟି ଓ ୱେଲନେସ୍‌, ସିଲାଇ ମେସିନ୍‌ ଅପରେଟର ଆଦି ବିଷୟରେ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଛି । ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ୧୦୬୫ ଯୁବାଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଥକ ବର୍ଷରେ କୁଶଳୀ କରାଯାଇ ୭୦ ଭାଗଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଡାଲମିଆ ଭାରତ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିକାରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବତ୍ରିଆ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏ ଅବସରରେ କପିଳାସ ସିମେଣ୍ଟ ମାନୁଫାକ୍‌ଚରିଂ ୱାର୍କସ୍‌ର କାରଖାନା ମୁଖ୍ୟ ମନୋରଂଜନ ସାହୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।