PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଅଙ୍କ ଓଲଟପାଲଟ: ନବୀନ ନିବାସରେ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜୁ ମାର୍କା ମରା ଜଣେ ଓଜନିଆ ନେତା (ଦାମ) ‘ପଦ୍ମ’ ପୋଖରୀକୁ ଡେଇଁଲେ । ସମାନ ଓଜନର ଆଉ ଜଣେ ବିଜୁ ଲିଗାସି ନେତା ଏବେ ସେଇ ପୋଖରୀରୁ ‘ଶଙ୍ଖ’ ପିଠିକୁ ଲମ୍ଫ ମାରିଛନ୍ତି । ଅଙ୍କ ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇ ଯାଇଛି ।
ତିନି ମାସ ତଳେ ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ ଆସନ୍ତା କାଲି ବିଜେଡିକୁ ଫେରିବେ । ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ, ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପାଇ । ୨୦୦୨ରେ ଶେଷ ଥର ଦିଲ୍ଲୀପ ନବୀନ ନିବାସ ଯାଇଥିଲେ । ୧୭ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ପାଦ ପକାଇଲେ ।
ନବୀନଙ୍କ ସହ ମାତ୍ର ୫ ମିନିଟ ଆଲୋଚନା କରି ଦିଲ୍ଲୀପ ବାହାରି ଥିଲେ । ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ନ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଫେରିଲା ବେଳେ ବେଶ୍‌ ହସହସ ମୁହଁ ଥିଲା ତାଙ୍କର । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆସନ୍ତା କାଲି ସେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେବେ ।
ଶୁଣାଯାଉଛି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା କିମ୍ବା ବରଗଡ଼ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ବିଜେଡି ମୁଖିଆ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ବରଗଡ଼ ପାଇଁ ସେ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା କଥା ମନା କରି ନାହାନ୍ତି ।
ଦିଲ୍ଲୀପ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ହିସାବ ଗୋଳମାଳିଆ ହୋଇଯିବ । କାରଣ ତାଙ୍କ ସହ ବିଜେପି ଛାଡ଼ିଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗମ୍ୟାନ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ । ବିଜୟ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଏମିତି ଯେ ବିଜେଡି ବାହାରେ ରହିଲେ ବି ଦିଲ୍ଲ୍‌ୀପଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ ସେ । ପାଟକୁରା, ମହାକାଳପଡ଼ା, ରାଜନଗର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବିଧାନସଭା ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଜୟଙ୍କର ବେଶ୍‌ ଦବ୍‌ଦବା ରହିଛି । ଆଳି, ମାହାଙ୍ଗା ଏବଂ ସାଲେପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ।
ଏପଟେ ସାଲେପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରକାଶ ବେହେରାଙ୍କୁ ବିଜେପିକୁ ନେଇ ନିଜ ଦୁର୍ଗକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବେ ବୋଲି ବୈଜୟନ୍ତ ଆକଳନ କରିଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀପ ଛିଡ଼ା ହେଲେ ସମୀକରଣ ବଦଳିଯିବ ।
ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିର ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ ଚେହେରା ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ରାଜନୈତିକ ମହଲର ନଜର ଲାଗି ରହିଥିଲା । ୩ ମାସ ତଳେ ବିଜେପିର ହାତ ଛାଡ଼ିଥିବା ଶ୍ରୀ ରାୟ ପୁଣି ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବେ ବୋଲି ଦୁଇଦିନ ହେବ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏ ଚର୍ଚ୍ଚାର ଅବସାନ ଘଟିଛି । ଦିଲ୍ଲୀପ ନବୀନ ନିବାସ ଆସିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ହଠାତ୍‌ କରେଣ୍ଟ ଲାଗିଛି । ବିଜେଡି ଶିବିରରେ ଭରିଛି ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ।
ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୪୬ ହେବ । ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିିଧି ନବୀନ ନିବାସ ଗେଟ ନିକଟରେ ଭିଡ଼ କରିଥିଲେ । ଏକ ଧଳା ରଙ୍ଗର କାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସିଲା । ଗାଡ଼ିର ପଛ ସିଟରେ ବସିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀପ । ପୂର୍ବରୁ ଗେଟ୍‌ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିଲା । କାର୍‌ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଲା । ଗାଡ଼ି ସିଧା ପୋର୍ଟିକୋରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂହଦେଓ, ପିନାକୀ ମିଶ୍ର, ବିକ୍ରମ ଆରୁଖ, ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କୁ ପାଛୋଟି ନେଲେ । ଭିତରକୁ ଯାଇ ନବୀନଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ୫ ମିନିଟର ରୁଦ୍ଧଦ୍ୱାର ବୈଠକ କଲେ ଦିଲ୍ଲୀପ । ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଭିଆଇପି ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବାହାରିଗଲେ । ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ଚାହିଁଲେ ବି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେଇପାରିଲେନି ।
ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ଗଠନରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀପ ୨୦୦୨ରେ ବିଜେଡିରେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ । ତେବେ ବିଜେଡିକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ କରି ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପୁଣି ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ବିଜେଡି ସହ ସଂପର୍କ ତୁଟାଇ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୦୪ରେ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୦୦୮ରେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଦିଲ୍ଲୀପ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ରାଉରକେଲାରୁ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଉରକେଲାବାସୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ଓ ଆଇଜିଏଚ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ ନହେବାରୁ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୩୦ରେ ଶ୍ରୀ ରାୟ ବିଜେପିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କ ସହ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଛାଡ଼ିଥିଲେ । ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କୁ ଦୁହେଁ ଚିଠି ଲେଖି ଦଳ ଲକ୍ଷଚ୍ୟୁତ ହୋଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ଦଳ ଛାଡୁଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର