PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ଆମାଜନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ନେବା ପରେ ଏହି ମହିଳା ହେଲେ ବିଶ୍ବର ୪ର୍ଥ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୪: ଆମାଜନର ପ୍ରତି​‌ଷ୍ଠାତା ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜି ବିଶ୍ବର ୪ର୍ଥ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ବେଜୋସ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜି ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ପକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାପରେ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜି ତାଙ୍କ ଭାଗରେ ଆମାଜନର ୪ ପ୍ରତିଶତ ସେୟାର ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସେୟାରର ମୂଲ୍ୟ ୩୬.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର (ପ୍ରାୟ ୨.୫୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା) ହୋଇଯାଇଛି।

ଏହା ସହିତ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜି ବିଶ୍ବର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୪ ଜଣ ଧନୀ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ୩ଜଣ ମହିଳା ସମ୍ପର୍କରେ ଯଦି କଥା ହେବା ତେବେ ଲୋରିୟଲ ଗ୍ରୁପର ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ୍ ମୀୟର୍ସ ୫୩.୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସହିତ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେଭଳି ଓ୍ବାଲମାର୍ଟର ଏଲାଇସ ଓ୍ବାଲଟନଙ୍କ ପାଖରେ ୪୪.୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଓ ଜ୍ୟାକଲିନ୍ ମାର୍ସ(ମାର୍ସ,ୟୁଏସ୍)ର ସମ୍ପତ୍ତି ୩୭.୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି।

ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜିଙ୍କ ପାଖକୁ ୪% ସେୟାର ଯିବା ପରେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ପାଖରେ ଏବେ ଆମାଜନର ୧୨% ସେୟାର ରହିଛି। ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ ୧୪୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର(୭.୮୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା)ର ନେଟଓ୍ବର୍ଥ ସହିତ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ  ଧନୀ ଲୋକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଛାଡପତ୍ର ପକ୍ରିୟାରେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜିଙ୍କୁ ଭୋଟିଂ ଅଧିକାର ମିଳିଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ କମ୍ପାନୀର କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ଓ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜିଙ୍କର ଆମାଜନରେ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ମିଳିତ ଅଂଶୀଦାର ଥିଲା। ଏହା ଛଡା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଜେଫ୍ ବେଜୋସଙ୍କ ନିବେଶ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଛାଡପତ୍ର ପରେ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜିଙ୍କ ପାଖରେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ହେବାର ସୁଯୋଗ ଥିଲା। କାରଣ ଓ୍ବାଶିଂଟନର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ବିବାହ ପରେ ଅର୍ଜିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡପତ୍ର ସମୟରେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ପରିପାଣରେ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଏଭଳି ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ମ୍ୟାକକେଞ୍ଜି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମହିଳା ହୋଇପାରିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଏଭଳି କରିନାହାନ୍ତି। ଏଭଳି ହୋଇଥିଲେ ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ବିଶ୍ବର ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪ର୍ଥ ନମ୍ବରକୁ ଚାଲିଆସିଥାନ୍ତେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର