PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଦୀପାବଳୀରେ ଏହି ପଶୁଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଖୁବ୍ ଶୁଭ, ବର୍ଷସାରା ରହିଥାଏ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପା

https://www.indiatv.in

ଦିପାବଳୀ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବ ୪  ନଭେମ୍ବରରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ଗଣେଶ-ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଦୀପାବଳିର କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଘର ସଫା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ମହାପର୍ବ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ଏହା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯେ, ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ଏପରି କିଛି ସଙ୍କେତ ରହିଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣିହେବ ଯେ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି। ଠିକ୍ ସେହିପରି ଭାବରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ କୁମ୍ଭୀର, ପେଚା, ବିଲେଇ କିମ୍ବା ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଭିତରୁ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବୁଝିବା ଉଚିତ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷସାରା ରହିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଖୁବ୍ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

-ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖିଥିବା ଖାଇବା ସନ୍ଧାନରେ ବିଲେଇମାନେ ଘରେ ପଶି ଯାଆନ୍ତି। ବିଲେଇ ଦେଖି ମଧ୍ୟ ଆପଣ ତାକୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଦୀପାବଳୀ ଦିନ କୌଣସି ବିଲେଇ ଘରକୁ ଆସେ ତେବେ ତାକୁ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହାକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଗମନ କୁହାଯାଏ।

– ପେଚା ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ ବାହାରିଥାଏ। ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ପ୍ରତି ସ୍ଥାନ ଆଲୋକିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଯଦି କେଉଁଠି ପେଚା ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଖୁବ୍ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। କାରଣ ପେଚା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାହାନ। ଦୀପାବଳିର ରାତିରେ ଦେଖିଳେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।

-ଦୀପାବଳୀରେ ଝିଟିପିଟି ଦେଖାଯିବା ଖୁବ୍ ଶୁଭ। ଏହା ଦେଖିଲେ ଜାଣିନେବେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ଅଛନ୍ତି।

– ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଚୁଚୁନ୍ଦ୍ରା ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତାକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ନିଜ ସହିତ ଅର୍ଥ ନେଇ ଆସିବାର ସଙ୍କେତ ହୋଇଥାଏ।