ଏହି ନେତା ହେବେ ଦେଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ସାଂସଦ, ଯିଏ ନିଜ ପରିବାର ସହ ନେବେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟୀକାକରଣର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅଭିଯାନ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୋଏଡାର ସାଂସଦ ଡକ୍ଟର ମହେଶ ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ପୂରା ପରିବାର ସହିତ କରୋନା ଟିକା ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସାଂସଦ, ଯିଏ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ କରୋନା ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଟୀକାଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ ନିକଟରେ DCGI ଦୁଇଟି କରୋନା ଟିକା କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସାଇନ ର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । କିଛି ଦିନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଅଭିଯାନ ୧୬ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩ କୋଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଆଗଧାଡିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ୨୮ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନରେ ଟିକା ର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦିଆଯିବ ।

ଏଥି ସହିତ ଅନେକ ଦେଶରୁ ଟୀକାକରଣର ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଖବର ଉପରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡକ୍ଟର ଭିକେ ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ପରୀକ୍ଷଣରେ ଉଭୟ ଟିକା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅବହେଳିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଟିକା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ।