PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର ମଣ୍ଡଳ କାରାଗାରରେ ଜେଲର ଓ ଆଡମିସନ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଓ୍ବାର୍ଡରଙ୍କ ମାଡ, ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ରାଜପଥରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଡକାୟତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଢ଼ାବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ମାଲିକ, ବେଆଇନ ଅତିକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଢ଼ାବାକୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଜୁଜୁମୁରା ଥାନା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ କିଣା ହୋଇ ନପାରିବାରୁ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ, ଟୋକନ ଥିବା ସତ୍ତ୍ଵେ ଧାନ କିଣିଲାନି ଏସଏଚଜି, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ବନ୍ଧଗାଁ ମଣ୍ଡି ଆଗରେ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଷ ପିଇଲେ ଚାଷୀ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଧାନସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂକଳ୍ପ, ବାଚନିକ ଭୋଟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବା ବାଚସ୍ପତି ଘୋଷଣା, ସଂକଳ୍ପ ଆଗତ ବେଳେ ବିବୃତି ରଖିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ: ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ରକ୍ତାକ୍ତ କରି ଲୁଟ୍ ଓ ରାହାଜାନୀ ଘଟଣା, ୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାନ୍ଧିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ୨୨ଟି ହସ୍ପିଟାଲ ମନୋନୀତ, ୧୦ଟି ଘରୋଇ ଓ ୧୨ଟି ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦିଆଯିବ ଟିକା, ସୂଚନା ଦେଲେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିପାରନ୍ତି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଘୋଷଣା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଘେରି ମାଛ ଚାଷ ବା କେଜ୍ କଲଚରକୁ ବିରୋଧ, ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ବୁଡି ଅଞ୍ଚଳ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ୧୦ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କଲା ପାରଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିସୁଟରେ ୨୫ ଛାତ୍ର କରୋନା ପଜିଟିଭ, ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢା ବାତିଲ, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୨୦ଟି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ଟି ଓ ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ଟି ସାଇନ୍ସ ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ ହେବ, ସନ୍ତୋଷ ସିଂ ସାଲୁଜାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||

ପେଷାରେ ଡାକ୍ତର, ୭୨ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରିଥିଲେ ବି ବୟସ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର -ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ସେ ଏତେ ସୁସ୍ଥ ସବଳ

ରାୟଗଡ଼ା: ଭବିଷ୍ୟତ ବଂଶଧରକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ହେଲେ ମଣିଷକୁ ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ନିହାତି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆଧୁନିକ ଜୀବନ ପଦ୍ଧତି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଡାକି ଆଣୁଛି । କେବଳ ଔଷଧରେ ସବୁକିଛି କାମ ଦେବନି । ଶରୀର ଓ ମନକୁ ଫୂର୍ତ୍ତି ରଖିବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରତିମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବ୍ୟାୟାମ ଦରକାର । ଶରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ଆମକୁ ସୁଖନିଦ୍ରା ଦେବ । ରାୟଗଡା ସହରର ରହୁଛନ୍ତି ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦ ତ୍ରିପାଠୀ ।

ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଡିପି କହନ୍ତି । ୭୨ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ କରିଥିଲେ ବି ବୟସ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର । ଡାକ୍ତରୀ ଜୀବନରେ ସବୁକିଛି ସାଧନ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଦୀର୍ଘ ୫୦ବର୍ଷ ଧରି ସାଇକେଲରେ ଯାଇ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ସାଇକେଲରେ ବୁଲିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଡିପି ଗୋଟିଏ କଥା କହନ୍ତି, ସାଇକେଲ ଆମ ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ମନକୁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ରଖେ । ସବୁଦିନ ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟାୟାମ । ସମୟ ଆସିଛି, ସାଇକେଲ ଚାଳନାକୁ ରୋଗ ନିମନ୍ତେ ମହୌଷଧି ଭାବେ ଲୋକେ ଭାବିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ।

ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନା କିଛି ବାଟ ସାଇକେଲ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଘରେ ୨ ଓ ୪ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି ସତ୍ତେ୍ୱ ସାଇକେଲ ରହିବା ଏକପ୍ରକାର ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି । ଡିପି ନିଜ ପୁରୁଣାକାଳିଆ ହର୍କୁଲେସ୍‌ ସାଇକେଲରେ ସହରରେ ବୁଲି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଥାନ୍ତି । ପରିଣତ ବୟସରେ ପୂରା ଫିଟ୍‌ ରହି ନିଜର ସବୁକାମ ସାଇକେଲରେ ବୁଲି କରୁଛନ୍ତି । ରିଂରୋଡ଼ସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରି ସକାଳୁ ବୁଲିବା ପରେ ପୁଣି ଘରକୁ ଆସନ୍ତି । ପୁରୁଣା ହର୍କୁଲେସ ସାଇକେଲକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯତ୍ନର ସହ ସାଇତି ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ସତୁରୀ ଦଶକରୁ ରାୟଗଡ଼ା ଠାରେ ନିଜର କର୍ମମୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ଏଠି ହିଁ ସରକାରୀ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ ସେ ଜଣେ ଭଲ ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବେ ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ । ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ତାଙ୍କର ମିଠା କଥା ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଆକୃଷ୍ଟ କରିଆସିଛି । ଚିକତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେମିତି ସୁନାମ ଅର୍ଜିଛନ୍ତି, ନିଜର ସରଳ ଚାଲିଚଳନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେଭଳି ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଧନୀ ଗରିବ କିମ୍ବା ଅସହାୟ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ନାହିଁ । ସାଇକେଲରେ ପୂରା ସହରରେ ପ୍ରତିଦିନ ଚକ୍କର କାଟୁଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଥାଏ । ରିଂରୋଡ଼ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରୋଡ଼, ମେନରୋଡ଼, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଭଳି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସେ ସାଇକେଲରେ ପ୍ରତିଦିନ ବୁଲି ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରିଥାଆନ୍ତି । ନିଜ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହନ୍ତି, ପ୍ରତିଦିନ ଅତିକମରେ ୧୦ କିଲୋମିଟର ସାଇକେଲ ଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶରେ ସାଇକେଲ ଚାଳନା କଲେ ଅନେକ ରୋଗ ପାଖ ମାଡ଼ିନଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିତିଦିନ ସାଇକେଲ ଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।