PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଆତଙ୍କରାଜ, ବାପାର ଅପରାଧ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଲା ପୁଅ, ନାବାଳକଙ୍କ ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ୯ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଛୁରାମାଡ, ଜଣେ ଗୁରୁତର, ପୁଲିସ କବ୍ଜାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର : ଆର୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ସୈତାନ ସାଜିଲା ସ୍ୱାମୀ, କିରୋସିନ ଢାଳି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ପଦ୍ମପୁର ସ୍ଥିତ ସହକାରୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସକ, ଏକକାଳୀନ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଦିନିକିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ 5Tସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • Tokyo Olympics: ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ନୀରଜଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୮୬.୬୫ ମି. ଥ୍ରୋ କରି ଫାଇନାଲରେ କଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର, ରେଙ୍ଗାଳି ଡ୍ୟାମରୁ ଛଡାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୬୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୧୫ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ‘ପିଏମ୍‌ ଆବାସ’ରେ ପୁଳାପୁଳା ଦୁର୍ନୀତି, ସଂସଦରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୫% ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ
  • ||
  • ରାମପୁର : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଳା ଅନ୍ତର୍ଗମ ମ.ରାମପୁର ଥାନା ପାଜିବାହାଲି ଛକ ନିକଟରୁ ନିଖୋଜ ୨ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲିଲା ତୁଳସୀକ୍ଷେତ୍ର, ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଳୁପାତ୍ର ସାହିରେ ବେଆଇନ୍ ଗୁଟଖା ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ମହାକାଶରେ ରହିଲେ କମ୍ ହୋଇଯାଏ ବୟସ ଓ ବଢିଯାଏ ଓଜନ,ଏହି ଦୁଇ ଜାଁଆଳା ଭାଇ ହେଉଛନ୍ତି ଏହାର ଉଦାହରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୪: ମଣିଷକୁ ମଙ୍ଗଳ କିମ୍ବା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମହାକାଶରେ ବିତାଇବା ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ। ଜାଆଁଳା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନାସା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି। ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ନାସାର ଏହି ପ୍ରୟୋଗ ଦୁଇ ମହାକାଶଚାରୀ ଭାଇ ସ୍କଟ କେଳି ଓ ମାର୍କ କେଲିଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ମହାକାଶରେ ରହିବା କାରଣରୁ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଜିନରେ ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି।

source: https://hindi.news18.com

ସ୍କଟ ୨୦୧୫ରୁ ୧ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ମହାକାଶ ଷ୍ଟେସନରେ ରହିଥିଲେ। ଏହିସମୟରେ ତାଙ୍କର ଜାଆଁଳା ଭାଇ କେଲି ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଥିଲେ। ପରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ତୁଳାନାତ୍ମକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ନାସା ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ନେଇ ୨୦୧୫ରେ ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ମିଶନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଜାଣିବା। ସ୍କଟଙ୍କ ମହାକାଶଚାରୀ ଭାଇ ମାର୍କ କେଲି ଆଗକୁ ଆସି ନାସା ସାମନାରେ ଟ୍ବିନ ଷ୍ଟଡିରେ ସାମିଲ ହେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ।

source: https://hindi.news18.com

୧୨ ଟି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ନମୁନାର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାଥମିକ ଫଳାଫଳରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ମହାକାଶରେ ରହିବା ଫଳରେ ଶରୀରରେ ମେଥିଲେଶନର ମାତ୍ରା ବଢିଯାଇଥାଏ, ଯାହାକି ଜିନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିଥାଏ।

source: https://www.downtoearth.org.in

ଏହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଇଣ୍ଟାନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ ଷ୍ଟେସନରେ ରହୁଥିବା ବେଳେ ସ୍କଟଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ମାର୍କଙ୍କ ଠାରୁ ୨ ଇଞ୍ଚ ଅଧିକ ବଢିଯାଇଥିଲା। ମିଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ସମାନ ଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ୨୫୦ ମାଇଲର ଉଚ୍ଚତାରେ ଥିବା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ମାଧ୍ୟକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ନଥାଏ, ଯାହା କାରଣରୁ ସେଠାରେ ସମୟର ଗତି ପୃଥୀବି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ରହିଥାଏ ଓ ଏହି ଷ୍ଟେସନ୍ ପୃଥିବୀ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଥର ପରିକ୍ରମା କରିଥାଏ। ନାସାର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଇଏସ୍ଏସର ଗତି ଘଣ୍ଟାକୁ ୧୭୧୫୦ ମାଇଲ  ରହିଛି।

source: https://www.downtoearth.org.in

ଏହାଛଡା ଆମ ଟାଇନଜୋନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରୀ କେଲିଙ୍କ ବୟସରେ କିଛି ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି। ସ୍କଟ କେଲି ନିଜର ଭାଇ ମାର୍କଙ୍କ ଠାରୁ ୬ ମିନିଟ୍ ପରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମହାକାଶରେ ଏକ ବର୍ଷ ରହିବା ପରେ ସେ ନିଜ ଭାଇ ଠାରୁ ୬ ମିନିଟ୍ ୧୦ ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ଛୋଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହି ମିଶନରେ ମହାକାଶ ସମ୍ପର୍କିତ ବହୁ ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ ମେରୁଦଣ୍ଡ ହାଡ ଆକରରେ ବଢିଯିବା କାରଣରୁ ଶରୀର ଲମ୍ବା ବଢିଯାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର