PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ନବରାତ୍ରୀରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ କାମ, ନହେଲେ ମା’ ଦୁର୍ଗା ହୋଇପାରନ୍ତି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ

ଏଥର ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀ ଆସନ୍ତା ୬ରୁ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିବ। ଅର୍ଥାତ ତିଥିର କ୍ଷୟ ଏଥର ହେବ ନାହିଁ। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ନବରାତ୍ରୀରେ କାର୍ଯ୍ୟସିଦ୍ଧି, ଅର୍ଥସିଦ୍ଧି, ପଦ-ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିଶେଷ ଅନୁଷ୍ଠାନ କରାଯାଉ।

source: https://hindi.indiatvnews.com

ନବରାତ୍ରୀରେ ଘରକୁ କେବେ ଖାଲି କରକି ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଦୀପ ଲିଭି ଗଲେ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରୁକ ଆସିପାରନ୍ତି। ଏହି  ସମୟରେ ଲାଲ, ଗୋଲାପୀ କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଦରକାର। ଏହି ସମୟରେ ଭୁଲରେ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତିନ ପ୍ରହର ଅର୍ଥାତ ସକାଳ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମା’ଙ୍କର ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

source: https://hindi.indiatvnews.com

ଘରେ ଯଦି କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରତ ନରଖନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଶାକାହାରୀ ହେବା ଦରକାର। ୯ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଛୁଙ୍କ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନବରାତ୍ରୀରେ ଘର ଭିତରେ ରସୁଣ-ପିଆଜ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। କୌଣସ ବ୍ୟକ୍ତି ଦାଢୀ, ନଖ, କେଶ କାଟନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନବରାତ୍ରୀରେ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ୯ ଦିନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଛ,ମାସଂ ଓ ମଦ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଦରକାର।

source: https://www.patrika.com

ନବରାତ୍ରୀରେ କୌଣସି ଗରିବ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ଲୋକ ସିଗାରେଟ୍ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ନବରାତ୍ରୀରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଦରକାର। କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି ବଢିଯିବ। କାହାକୁ କଟୁ ଶବ୍ଦ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଭଳି କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ବିପଦ ପଡିବାରେ। କୌଣସି ପଶୁକୁ ମାଡ ମାରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏଭଳି କଲେ ସେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ଖୁସିରେ ରହିପାରିବନି।ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜା କେବେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା କେଶରେ ମହିଳାମାନେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ଉଗ୍ର ଦେବୀ-ଦେବତାଙ୍କ ପୂଜାରେ କରାଯାଇଥାଏ।