PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ୩ ତାରିଖରୁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ୨୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୨୫୮ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେବେ ସାମିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆହୁରି କଲବଲ କରିବ ଅସହ୍ୟ ତାତି ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଳୁଗୁଳି , ଜୁନ୍‌ ୨ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ନନ୍ଦନକାନନରେ ଆଖିବୁଜିଲା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସିଂହ, ୧୬କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ସିଂହଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସିଂହଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ନଳାପାଣିର ସୁଅ, ମାରା ହୋଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ

ପୁରୀ,୯ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରତିଦିନ ଦେଶବିଦେଶରୁ ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଛୁଟି ଆସୁଛନ୍ତି । ମନରେ ଅସୁମାରୀ ଆଶା ରତ୍ନସିଂହାସନରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଁ ଜନ୍ମଜନ୍ମାନ୍ତର ସ୍ୱପ୍ନ ସାର୍ଥକ ହେବ, ପୂଣ୍ୟଫଳ ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ଏତକ ବି ଭଲରେ କରାଇ ଦେଉନାହିଁ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ପୁରୀରେ ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାର କୁପରିଚାଳନା ଯୋଗୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ନଳାପାଣି ଲହଡ଼ି ଭାଙ୍ଗୁଛି । ନଳାପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି ବଡ଼ଦେଉଳ । ଭକ୍ତମାନେ ନଳାପାଣି, ଗୁହ ମୂତ ମାଡ଼ି ମାରା ହୋଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ପବିତ୍ର ମନ ନେଇ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଛନ୍ତି ତାହା ନଳାପାଣି ମାଡ଼ିବା ପରେ ବିରକ୍ତିରେ ମନ ବିଷ ହୋଇଯାଉଛି ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର କେବଳ ସିଂହଦ୍ୱାର ଦେଇ ଭକ୍ତମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଏଭଳି କଟକଣା ଜାରି କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । ସିଂହଦ୍ୱାରକୁ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ରଖିନାହିଁ । ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପରଠାରୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ସାମ୍‌ନା ନଳାରୁ ଉଛୁଳି ଥିଲା ବର୍ଜ୍ୟପାଣି । ସାଢ଼େ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଥିଲା । ପାଣିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କେହି ଆସିନଥିଲେ । ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଳାପାଣିରେ ଭକ୍ତମାନେ ନାକ ଟେକି ସିଂହଦ୍ୱାର ଦେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲେ । ନଳାପାଣିର ସୁଅ ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଗଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ମରିଚକୋଟ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ରବିବାର ରଥଖଳାରେ ରଥ ଅନୁକୂଳ ହେବ । ଆଗକୁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ଜୋର୍‌ସୋର୍‌ରେ ଚାଲିବ । ରଥଖଳାରେ ନଳା ପାଣି ପଶି ରଥକାଠ ବି ମାରା ହେବ । ଏଥିପ୍ରତି ପୌରସଂସ୍ଥା ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ସହରବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।