PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଭାରତ ନିର୍ମାଣ କଲା ଏହି ମିଶାଇଲ, ପାକିସ୍ତାନୀ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ କରିବ ଧରାଶାୟୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୩: ପାକିସ୍ତାନ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିବ ଭାରତର ମ୍ୟାନ୍  ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ(ଏଟିଜିଏମ୍)। ଯାହାକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ  ରାଜସ୍ତାନର ପୋଖରାଣରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳ ସେନାର କ୍ଷମତାରେ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଶତ୍ରୁର ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅତି ସହଜରେ ଏହା ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ। ଭାରତୀୟ ସେନା ଏଭଳି ମିସାଇଲ ବହୁ ଆଗରୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲା। ଡିଆରଡିଓ  ରାଜସ୍ଥାନର ମରୁଭୂମିରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ୨-୩ କିଲୋମିଟର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ମିଳିବା ଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ। ୨୦୨୧ରେ ଏହାର ମାସ୍ ପ୍ରଡକ୍ସନର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ୨.୫ କିଲୋମିଟର କ୍ଷମତା ଥିବା ଏହି ମିଶାଇଲର ନିର୍ମାଣ ଭାରତରେ ହେବ। ଏହାର ତୁଳନା ଆମେରିକାର ଏଫଜିଏମ୍-୧୪୮ ସହିତ କରାଯାଉଛି।  

ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲକୁ ଏଟିଜିଏମ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଯାହାକି ଆର୍ମଡ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ୩ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମଟି ମ୍ୟାନ୍ ପୋର୍ଟେବଲ ଅର୍ଥାତ ଏହାକୁ କାନ୍ଧରେ ଅତି ସହଜରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ହୋଇଥାଏ। ଦ୍ବିତୀୟଟି ହେଲା ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ ଓ ତୃତୀୟଟି ହେଲିକପ୍ଟର କିମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ।

ଏଟିଜିଏମ୍ ମିଶାଇଲ ଅନ୍ୟ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ପାର୍ଟନରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମିଶାଇଲରେ କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତ ଟାର୍ଗେଟକୁ ସଠିକ କୋର୍ଡିନେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଫିଟ୍ କରାଯାଇଥାଏ। ପୁଣିଥରେ ଏହାକୁ ଫାୟାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ ଭେଦିବାର ଟାର୍ଗେଟ ସଠିକ ଥାଏ। ଭାରତର ନିଜର ମିଶାଇଲକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୫୦୦୦ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର