ଭାରତ ନିର୍ମାଣ କଲା ଏହି ମିଶାଇଲ, ପାକିସ୍ତାନୀ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ କରିବ ଧରାଶାୟୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୩: ପାକିସ୍ତାନ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିବ ଭାରତର ମ୍ୟାନ୍  ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ(ଏଟିଜିଏମ୍)। ଯାହାକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ  ରାଜସ୍ତାନର ପୋଖରାଣରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳ ସେନାର କ୍ଷମତାରେ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଶତ୍ରୁର ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅତି ସହଜରେ ଏହା ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ। ଭାରତୀୟ ସେନା ଏଭଳି ମିସାଇଲ ବହୁ ଆଗରୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲା। ଡିଆରଡିଓ  ରାଜସ୍ଥାନର ମରୁଭୂମିରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ୨-୩ କିଲୋମିଟର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ମିଳିବା ଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ। ୨୦୨୧ରେ ଏହାର ମାସ୍ ପ୍ରଡକ୍ସନର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ୨.୫ କିଲୋମିଟର କ୍ଷମତା ଥିବା ଏହି ମିଶାଇଲର ନିର୍ମାଣ ଭାରତରେ ହେବ। ଏହାର ତୁଳନା ଆମେରିକାର ଏଫଜିଏମ୍-୧୪୮ ସହିତ କରାଯାଉଛି।  

ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲକୁ ଏଟିଜିଏମ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଯାହାକି ଆର୍ମଡ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ୩ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମଟି ମ୍ୟାନ୍ ପୋର୍ଟେବଲ ଅର୍ଥାତ ଏହାକୁ କାନ୍ଧରେ ଅତି ସହଜରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ହୋଇଥାଏ। ଦ୍ବିତୀୟଟି ହେଲା ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ ଓ ତୃତୀୟଟି ହେଲିକପ୍ଟର କିମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ।

ଏଟିଜିଏମ୍ ମିଶାଇଲ ଅନ୍ୟ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ପାର୍ଟନରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମିଶାଇଲରେ କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତ ଟାର୍ଗେଟକୁ ସଠିକ କୋର୍ଡିନେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଫିଟ୍ କରାଯାଇଥାଏ। ପୁଣିଥରେ ଏହାକୁ ଫାୟାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ ଭେଦିବାର ଟାର୍ଗେଟ ସଠିକ ଥାଏ। ଭାରତର ନିଜର ମିଶାଇଲକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୫୦୦୦ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚ ଚଟ୍ଟାଣରେ ‘ଭୀଷ୍ମ’ – ଚୀନକୁ ଚେକ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତର ଟ୍ୟାଙ୍କ୍

କୃଷି ବିଲ୍ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଏଠାରେ ସେକ୍ସ ୱାର୍କର ହେବା ପାଇଁ ଅଛି ପ୍ରଥା – ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ କହିଲେ …

ଜିନ୍‌ଗତ ତ୍ରୁଟି ଥିଲେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ମୁସ୍କିଲ ହେବ-ଗବେଷଣା

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଅତି ପ୍ରଭାବୀ ଆଣ୍ଟିବଡି ଠାବ କଲେ ଜର୍ମାନ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଏବେ ଆଉ ପୁରୁଣା ମିଠା ବିକି ପାରିବେ ନାହିଁ ଦୋକାନୀ !୧ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି କଥା ଜଣାଇବେ ବ୍ୟବସାୟୀ