PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡା- ଛତିଶଗଡକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଗୁଡାରୀ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ପୋଲିସର କୁଟ୍ରାଧର ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଚଡାଉ। ମିନିଟ୍ରକ ସହ ୨କ୍ବୁଣ୍ଟାଲ ୪୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ। ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଭାରତ ନିର୍ମାଣ କଲା ଏହି ମିଶାଇଲ, ପାକିସ୍ତାନୀ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ କରିବ ଧରାଶାୟୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪।୩: ପାକିସ୍ତାନ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଧରାଶାୟୀ କରିବ ଭାରତର ମ୍ୟାନ୍  ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ(ଏଟିଜିଏମ୍)। ଯାହାକୁ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ପକ୍ଷରୁ  ରାଜସ୍ତାନର ପୋଖରାଣରେ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳ ସେନାର କ୍ଷମତାରେ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଶତ୍ରୁର ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅତି ସହଜରେ ଏହା ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ। ଭାରତୀୟ ସେନା ଏଭଳି ମିସାଇଲ ବହୁ ଆଗରୁ ଦାବି କରିଆସୁଥିଲା। ଡିଆରଡିଓ  ରାଜସ୍ଥାନର ମରୁଭୂମିରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ୨-୩ କିଲୋମିଟର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି ମିଶାଇଲର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ ଆଣ୍ଟି ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ମିଳିବା ଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ। ୨୦୨୧ରେ ଏହାର ମାସ୍ ପ୍ରଡକ୍ସନର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ୨.୫ କିଲୋମିଟର କ୍ଷମତା ଥିବା ଏହି ମିଶାଇଲର ନିର୍ମାଣ ଭାରତରେ ହେବ। ଏହାର ତୁଳନା ଆମେରିକାର ଏଫଜିଏମ୍-୧୪୮ ସହିତ କରାଯାଉଛି।  

ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲକୁ ଏଟିଜିଏମ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଯାହାକି ଆର୍ମଡ ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ୩ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମଟି ମ୍ୟାନ୍ ପୋର୍ଟେବଲ ଅର୍ଥାତ ଏହାକୁ କାନ୍ଧରେ ଅତି ସହଜରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ହୋଇଥାଏ। ଦ୍ବିତୀୟଟି ହେଲା ଟ୍ୟାଙ୍କରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ ଓ ତୃତୀୟଟି ହେଲିକପ୍ଟର କିମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜରେ ମାଉଣ୍ଟ ମିଶାଇଲ।

ଏଟିଜିଏମ୍ ମିଶାଇଲ ଅନ୍ୟ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ ପାର୍ଟନରେ କାମ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମିଶାଇଲରେ କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତ ଟାର୍ଗେଟକୁ ସଠିକ କୋର୍ଡିନେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଫିଟ୍ କରାଯାଇଥାଏ। ପୁଣିଥରେ ଏହାକୁ ଫାୟାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ ଭେଦିବାର ଟାର୍ଗେଟ ସଠିକ ଥାଏ। ଭାରତର ନିଜର ମିଶାଇଲକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ୫୦୦୦ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ୍ ମିଶାଇଲ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର