PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଛାଟ: ୧୭ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା

source:ajp.com.au

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ୫ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାଛଡା ୧୬ କମ୍ପାନୀକୁ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ଅନୁଯାୟୀ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଡ୍ରଗ୍‌ ଆଣ୍ଡ କସମେଟିକ୍‌ ଆଇନ୍‌ ଅନୁସାରେ ୧୭ ଗୋଟି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୋକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆଉ ୯ ଔଷଧ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଧାୟକ ରବି ନାରାୟଣ ନାୟକଙ୍କ ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ଯୋଗାଣ ହେଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।
ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମ ଦୋଷୀ ବା କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧର ଟେଣ୍ଡର ପାଇଁ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉନି । ତେବେ ଔଷଧରୁ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତତୋଧିକ ବ୍ୟାଚ୍‌ ନିମ୍ନ ମାନର ଘୋଷିତ ହେଲେ କମ୍ପାନୀକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବେ । କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେଉଥିବା ଯୋଗାଣକାରୀ ଆଦେଶ ତାରିଖଠୁ ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧର ଯୋଗାଣ କିମ୍ବା ଟେଣ୍ଡରରେ ଭାଗ ନେଇ ପାରିବେନି ।
ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉନ୍ନତମାନର ଔଷଧ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସରକାର ସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଔଷଧ କିଣା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଗୁଣାବତ୍ତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ମାନ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କ୍ୟୁସିବିଏସ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରି ଦେଶର ୧୨ଟି ଏନ୍‌ଏବିଏଲ୍‌ ଆପ୍ରୁଭାଲ ଲାବ୍ରୋଟାରୀକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଔଷଧର ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଚ୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ଗୁଣାତ୍ମକମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ଯାଇ ଏହାକୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବିତରଣ କରାଯାଉଛି । ପଣ୍ୟଗାରରୁ ସଂଗୃହୀତ ଔଷଧର ନମୁନା ର‌୍ୟାଣ୍ଡମ ପଦ୍ଧତିରେ ବଛାଯାଉ ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନିଗମ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଉଛି । ଯଦି କୌଣସି ନମୁନା ପ୍ରଥମେ ପଠାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାଗାର ଦ୍ୱାରା ନିମ୍ନମାନର (ନଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାଡ କ୍ୱାଲିଟି) ଘୋଷିତ ହେଲେ, ସେହି ଔଷଧର ଦୁଇଟି ନମୁନା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ପଠାଯାଉଛି । ପରୀକ୍ଷାଗାର ରିପୋର୍ଟର ବହୁମତ ଆଧାରରେ ଔଷଧ ଠିକ୍‌ କିମ୍ବା ନିମ୍ନମାନର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥାଏ ।
ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଔଷଧ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡ୍ରଗ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ମଧ୍ୟ ଔଷଧ ଓ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଅଧିନିୟମ ୧୯୪୦ର ଧାରା ୨୭ ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇପାରିବେ । ଏହିକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡ୍ରଗ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ୧୦୬୮ଟି ନିମ୍ନମାନର ଔଷଧ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ବିତରଣ କରୁଥିବାର ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ସେହି ଔଷଧ ରିକଲ୍‌ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଭେଷଜ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତତ୍‌ ସହିତ ସଂପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ ଡ୍ରଗ୍‌ ଆଣ୍ଡ କସମେଟିକ୍‌ ଆଇନ୍‌ ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ଭେଷଜ ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କୁ ପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସେଥିରୁ ୧୭ ଗୋଟି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୋକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ୯ ଔଷଧ ନିର୍ମାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଟିକାକରଣ ଯୋଜନାରେ, ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ଯକ୍ଷ୍ମା, କୁଷ୍ଠ ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଟିକା ଓ ଔଷଧର ମାନ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥା’ନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ ।
ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜେନା ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶିଶୁ ଅଦଳବଦଳ କଥାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହ ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ସରକାରଙ୍କ ପଖାରେ ପହଞ୍ଚିନଥିବା କହିଛନ୍ତି । ନବଜାତକ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଚିହ୍ନଟିକରଣ ଟ୍ୟାଗ୍‌ ବନ୍ଧାଯାଉଛି । ନବଜାତକଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜିକରଣ ସହ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇପିଡି ନମ୍ବର ସହ ଦୁଇ ପାଦଚିହ୍ନ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଡେଲିଭେରୀ କେସ୍‌ସିଟ୍‌ରେ ରଖାଯାଉଛି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଭିଭାବକ, ସମ୍ପର୍କୀୟ ସାମ୍ନାରେ କରାଯାଇ ଦସ୍ତଖତ ନିଆଯାଉଛି ।