PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଇ-ସାକ୍ଷାତ୍‌ ଭିଡ଼ିଓ ଚାଟିଂ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର – ଅକ୍ସିମିଟର ଚଢ଼ା ଦାମରେ ବିକ୍ରି, ୨ଟି ଔଷଧ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଜରିମନା, ଗୋଟିଏ ଔଷଧ ଦୋକାନ ସିଲ୍
  • ||
  • କରୋନା ନେଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ – ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟିକ ଅଜାମ୍ୱର ମଲ୍ଲଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କ୍ଲର୍କ ଚାକିରି ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଯୁବତୀଙ୍କଠୁ ଠକେଇ, ଦୁଇ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭିମୁମ୍ବାଇ ମହାନଗର ନିଗମକୁ ଓଡିଶା ଭବନ ଭଡା ଛାଡ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ପୁଲିସ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ: ବିନା ଭକ୍ତରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାରେ ହେବ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପେଟର ଭୋକ ଆଗରେ ହାର୍‌ ମାନୁଛି ସଂକ୍ରମଣର ଭୟ, ଡଷ୍ଟବିନ୍‌ ପାଲଟିଛି ଖାଦ୍ୟର ମାଧ୍ୟମ
  • ||
  • ୫-୬ ଦିନ ପରେ ଫ୍ଲାଟ୍‌ ହେବ କର୍ଭ
  • ||
  • ସ୍ବାଭାବିକ ସମୟରେ ଆସିବ ମୌସୁମୀ: ଜୁନ୍‌ ୧ରେ କେରଳ, ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି କରୋନା: ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବିପଦ, ଦୈନିକ ୫ଶହ ପିଲା ହେଉଛନ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୪୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଣାୟତ୍ତ କରୋନା: ଭାଙ୍ଗିଲା ପୁରୁଣା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ରେକର୍ଡ଼, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨ ହଜାର ୨୩୮ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||

ଦୂତିଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ

କଟକ,୧୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପଟିଆଲାରେ ଚାଲିଥିବା ୨୩ତମ ଫେଡେରେସନ୍‌ କପ୍‌ ଜାତୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏଥର ଓଡ଼ିଶା ମୋଟ୍‌ ୪ଟି ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଆଜି ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ମହିଳା ୧୦୦ମିଟରରେ ଦୂତି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୧୧.୪୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଇଭେଣ୍ଟରେ ତାମିଲନାଡୁର ଅର୍ଚ୍ଚନା ୧୧.୭୨ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ରୌପ୍ୟ ଓ କେରଳର କେ.ରାଙ୍ଗା ୧୧.୭୫ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ।
ହେପ୍‌ଟାଥଲନରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ । ସେ ମୋଟ୍‌ ୫୫୯୭ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସ୍ୱପ୍ନା ବର୍ମନ ସର୍ବାଧିକ ୫୯୦୧ ପଏଣ୍ଟ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଏମ୍‌.ସୌମ୍ୟା ୫୨୯୨ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଥିଲେ । ୧୧୦ ମିଟର ହର୍ଡଲ୍ସରେ ପ୍ରଜ୍ଞା ପ୍ରଶାନ୍ତି ସାହୁ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଜ୍ଞା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୧୪.୭୩ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇଥିଲେ । ତାମିଲନାଡୁର ଏସ୍‌. ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ୧୧.୮୮ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ କେରଳର ଏଲିଜାବେଥ ଆଣ୍ଟୋନୀ (୧୩.୯୬ ସେକେଣ୍ଡ) ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଆର.ନିଥ୍ୟା (୧୪.୦୨) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ।

ହିମାଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ଅବିନାଶଙ୍କ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ
ଫେଡେରେସନ୍‌ କପ୍‌ର ପୁରୁଷ ୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜରେ ଅବିନାଶ ସାବଲେ ନୂଆ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ମହିଳା ୪୦୦ ମିଟରରେ ହିମା ଦାସ ଓ ପୁରୁଷ ୧୦୦ ମିଟରରେ ଗୁରିନ୍ଦରବୀର ସିଂ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ।
୧୦୦ ମିଟର (ପୁରୁଷ): ପଞ୍ଜାବର ଗୁରିନ୍ଦରବୀର ସିଂହ ୧୦.୩୫ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ହର୍ଜିତ ସିଂ (୧୦.୪୮ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ତାମିଲନାଡୁର ଶିବ କୁମାର (୧୦.୫୦ ସେକେଣ୍ଡ) ।
୪୦୦ ମିଟର (ମହିଳା): ହିମା ଦାସ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୫୨.୮୮ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଏହି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ହିମା (୫୦.୭୯ ସେକେଣ୍ଡ)ଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ଏମ୍‌ଆର ପୁଭାମ୍ମା (୫୩.୧୫ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ଗୁଜରାଟର ସରିତାବେନ (୫୩.୨୮ ସେକେଣ୍ଡ) ।
୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜ (ପୁରୁଷ): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅବିନାଶ ସାବ୍‌ଲେ ନୂଆ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ୮.୨୮.୯୪ ସେକେଣ୍ଡରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା । ଅବିନାଶ ଗତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ (୮.୨୯.୮୦ ସେକେଣ୍ଡ) ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ରାଜସ୍ଥାନର ଶଙ୍କର ଲାଲ ସ୍ୱାମୀ (୮.୩୪.୬୬ ସେକେଣ୍ଡ) ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡର ଦୁର୍ଗା ବାହାଦୂର (୮.୪୬.୦୯) ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ।
୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜ (ମହିଳା): ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପାରୁଲ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୧୦.୧୦.୩୧ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଚିନ୍ତା ଯାଦବ (୧୦.୧୨.୧୬ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ହରିଆନାର ପ୍ରୀତି ଲାମ୍ବା (୧୦.୧୨.୫୯) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ସଟପୁଟ (ମହିଳା): ପଞ୍ଜାବର ନଭଜିତ କୌର ୧୫.୨୮ ମିଟର ଥ୍ରୋ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ୧୪.୯୬ ମିଟର ଫିଙ୍ଗି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅଭା ଖଟୁଆ ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ୧୮.୮୨ ମିଟର ଫିଙ୍ଗି ଆସାମର ତୁନଲାଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ।