ଦୂତିଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ

କଟକ,୧୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପଟିଆଲାରେ ଚାଲିଥିବା ୨୩ତମ ଫେଡେରେସନ୍‌ କପ୍‌ ଜାତୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ସିପ୍‌ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏଥର ଓଡ଼ିଶା ମୋଟ୍‌ ୪ଟି ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଆଜି ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ମହିଳା ୧୦୦ମିଟରରେ ଦୂତି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୧୧.୪୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଇଭେଣ୍ଟରେ ତାମିଲନାଡୁର ଅର୍ଚ୍ଚନା ୧୧.୭୨ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ରୌପ୍ୟ ଓ କେରଳର କେ.ରାଙ୍ଗା ୧୧.୭୫ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ।
ହେପ୍‌ଟାଥଲନରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌ । ସେ ମୋଟ୍‌ ୫୫୯୭ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସ୍ୱପ୍ନା ବର୍ମନ ସର୍ବାଧିକ ୫୯୦୧ ପଏଣ୍ଟ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଏମ୍‌.ସୌମ୍ୟା ୫୨୯୨ ପଏଣ୍ଟ ପାଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଥିଲେ । ୧୧୦ ମିଟର ହର୍ଡଲ୍ସରେ ପ୍ରଜ୍ଞା ପ୍ରଶାନ୍ତି ସାହୁ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଜ୍ଞା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୧୪.୭୩ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇଥିଲେ । ତାମିଲନାଡୁର ଏସ୍‌. ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ୧୧.୮୮ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବାବେଳେ କେରଳର ଏଲିଜାବେଥ ଆଣ୍ଟୋନୀ (୧୩.୯୬ ସେକେଣ୍ଡ) ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଆର.ନିଥ୍ୟା (୧୪.୦୨) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ।

ହିମାଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ଅବିନାଶଙ୍କ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ
ଫେଡେରେସନ୍‌ କପ୍‌ର ପୁରୁଷ ୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜରେ ଅବିନାଶ ସାବଲେ ନୂଆ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି । ମହିଳା ୪୦୦ ମିଟରରେ ହିମା ଦାସ ଓ ପୁରୁଷ ୧୦୦ ମିଟରରେ ଗୁରିନ୍ଦରବୀର ସିଂ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ।
୧୦୦ ମିଟର (ପୁରୁଷ): ପଞ୍ଜାବର ଗୁରିନ୍ଦରବୀର ସିଂହ ୧୦.୩୫ ସେକେଣ୍ଡ ସହ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ହର୍ଜିତ ସିଂ (୧୦.୪୮ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ତାମିଲନାଡୁର ଶିବ କୁମାର (୧୦.୫୦ ସେକେଣ୍ଡ) ।
୪୦୦ ମିଟର (ମହିଳା): ହିମା ଦାସ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ୫୨.୮୮ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଏହି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ହିମା (୫୦.୭୯ ସେକେଣ୍ଡ)ଙ୍କ ନାମରେ ରହିଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ଏମ୍‌ଆର ପୁଭାମ୍ମା (୫୩.୧୫ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ଗୁଜରାଟର ସରିତାବେନ (୫୩.୨୮ ସେକେଣ୍ଡ) ।
୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜ (ପୁରୁଷ): ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅବିନାଶ ସାବ୍‌ଲେ ନୂଆ ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ୮.୨୮.୯୪ ସେକେଣ୍ଡରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦୂରତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା । ଅବିନାଶ ଗତ ବର୍ଷ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ (୮.୨୯.୮୦ ସେକେଣ୍ଡ) ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ରାଜସ୍ଥାନର ଶଙ୍କର ଲାଲ ସ୍ୱାମୀ (୮.୩୪.୬୬ ସେକେଣ୍ଡ) ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡର ଦୁର୍ଗା ବାହାଦୂର (୮.୪୬.୦୯) ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି ।
୩୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲ ଚେଜ (ମହିଳା): ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପାରୁଲ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୧୦.୧୦.୩୧ ସେକେଣ୍ଡ ନେଇ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଚିନ୍ତା ଯାଦବ (୧୦.୧୨.୧୬ ସେକେଣ୍ଡ) ଏବଂ ହରିଆନାର ପ୍ରୀତି ଲାମ୍ବା (୧୦.୧୨.୫୯) ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।
ସଟପୁଟ (ମହିଳା): ପଞ୍ଜାବର ନଭଜିତ କୌର ୧୫.୨୮ ମିଟର ଥ୍ରୋ କରି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ୧୪.୯୬ ମିଟର ଫିଙ୍ଗି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅଭା ଖଟୁଆ ରୌପ୍ୟ ଏବଂ ୧୮.୮୨ ମିଟର ଫିଙ୍ଗି ଆସାମର ତୁନଲାଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ସୁନାର ବ୍ୟାଟ୍ ଉପହାର ଦେଲା ସିଏସକେ, ଫ୍ୟାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେୟାର କଲେ ଫଟୋ

IPL- 2020: ବେଟିଂ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ ସ୍ପୋର୍ଟରାଡାର

IPL-2020: ନିୟମ କୋହଳ କଲା ବିସିସିଆଇ, ମାତ୍ର ୩୬ ଘଣ୍ଟା ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳି

ଷ୍ଟିଭେନ୍‌ଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କଲା ଓଡ଼ିଶା ଏଫ୍‌ସ

ଆଇସିସି ଦିନିକିଆ ମାନ୍ୟତା: ବ୍ୟାଟିଂରେ ବିରାଟ-ରୋହିତ ଆଗରେ, ବୋଲିଂରେ ବୋଲ୍ଟ-ବୁମରା

IPL ୨୦୨୦: ନୂଆ ରେକର୍ଡ ଦ୍ବାରରେ ଜାଡେଜା, ଦରକାର ଆଉ ୭୩ ରନ୍‌