ଆଇଏମ୍‌ଜି ଏକାଡେମୀ ସହ ଦୂତିଙ୍କ ଚୁକ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୫ ।୩ (ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଆ ଅଲିମ୍ପିଆନ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବେ । ଫ୍ଲୋରିଡାର ଆଇଏମ୍‌ଜି ଏମାଡେମୀ ସହ ସେ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ମାସ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନା ଯୋଗାଇ ଦେଲେ ଆମେରିକା ଯାଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଦୂତି ।
୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଁ ଦୂତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ନିଜର ଟାଇମିଂରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୧, ୨ରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ୧୦୦ ମିଟରରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର ଟାଇମିଂ ଏତେ ଭଲ ନଥିଲା । ୨୦୦ ମିଟରରେ ସେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ଆଗାମୀ ଏସିଆନ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।
ଗତ ବର୍ଷ ଏସିଆଡ୍‌ରେ ଉଭୟ ୧୦୦ ଓ ୨୦୦ ମିଟରରେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ଦୂତିଙ୍କୁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଥିସହ ଆଗାମୀ ୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂତିଙ୍କୁ ସରକାର ଏ ସୁବିଧା ଯୋଗାଦେଇ ନାହାନ୍ତି ।
ଦୂତି କହିଛନ୍ତି, ଟାଇମିଂରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିଦେଶୀ କୋଚିଂର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ବିଦେଶୀ ଏକାଡେମୀରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ନୂଆ ଟେକ୍‌ନିକ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୌଡ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଯେଉଁ ଇଭେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶ୍ୱର ଆଗଧାଡ଼ିର ଧାବିକାମାନେ ଦୌଡ଼ିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କଲେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ିବ । ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆସିବ ।
ସାଧାରଣତଃ ଆମ ଦେଶରେ ସେଭଳି ଅଧିକ ଇଭେଣ୍ଟର ଆୟୋଜନ ହୋଇନଥାଏ । ଯେଉଁମାନେବି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଟାଇମିଂ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନଥାଏ । ଫଳରେ ଟାଇମିଂରେ ଏତେ ସୁଧାର ଆସି ପାରେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ବିଦେଶରେ କେବଳ ଟେକନିକ୍‌ ନୁହଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଆଥଲେଟଙ୍କ ସହ ଦୌଡ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳେ ।
ଏସିଆଡ୍‌ରେ ପଦକ ଜିତି ସାରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦେଶୀ ଏକାଡେମୀ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ । ଫ୍ଲୋରିଡାର ଆଇଏମଜି ଏକାଡେମୀ ଶେଷରେ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ମେ’ ମାସରେ ଏକାଡେମୀରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳି ପାରି ନାହିଁ ।
ଏ ବିଷୟରେ ଦୂତି କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମୋତେ ୨ ବର୍ଷର ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ କରି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ମୁଁ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଛି । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିନି । ସେହିପରି ଏବେ ୨ ମାସ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଆଇଏମଜି ଏକାଡେମୀ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛି । ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନା ଦେଲେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଯିବି ।’

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ

ପୁଣି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଷ ଓଗାଳିଲେ ସାହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦ୍, ମୋଦିଙ୍କକୁ ନେଇ କହିଲେ ଏହି କଥା

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ଜବାବ୍ ଦେଲେ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମା, କହିଲେ ଏଭଳି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ!

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ