PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ଆଇଏମ୍‌ଜି ଏକାଡେମୀ ସହ ଦୂତିଙ୍କ ଚୁକ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୫ ।୩ (ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଆ ଅଲିମ୍ପିଆନ ଦୂତି ଚାନ୍ଦ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବେ । ଫ୍ଲୋରିଡାର ଆଇଏମ୍‌ଜି ଏମାଡେମୀ ସହ ସେ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ମାସ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନା ଯୋଗାଇ ଦେଲେ ଆମେରିକା ଯାଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଦୂତି ।
୨୦୨୦ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇଁ ଦୂତି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ନିଜର ଟାଇମିଂରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୧, ୨ରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ୧୦୦ ମିଟରରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ ବି ତାଙ୍କର ଟାଇମିଂ ଏତେ ଭଲ ନଥିଲା । ୨୦୦ ମିଟରରେ ସେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରି ଆଗାମୀ ଏସିଆନ ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।
ଗତ ବର୍ଷ ଏସିଆଡ୍‌ରେ ଉଭୟ ୧୦୦ ଓ ୨୦୦ ମିଟରରେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ଦୂତିଙ୍କୁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏଥିସହ ଆଗାମୀ ୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂତିଙ୍କୁ ସରକାର ଏ ସୁବିଧା ଯୋଗାଦେଇ ନାହାନ୍ତି ।
ଦୂତି କହିଛନ୍ତି, ଟାଇମିଂରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବିଦେଶୀ କୋଚିଂର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ବିଦେଶୀ ଏକାଡେମୀରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ନୂଆ ଟେକ୍‌ନିକ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୌଡ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଯେଉଁ ଇଭେଣ୍ଟ ଗୁଡ଼ିକରେ ବିଶ୍ୱର ଆଗଧାଡ଼ିର ଧାବିକାମାନେ ଦୌଡ଼ିଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କଲେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ିବ । ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆସିବ ।
ସାଧାରଣତଃ ଆମ ଦେଶରେ ସେଭଳି ଅଧିକ ଇଭେଣ୍ଟର ଆୟୋଜନ ହୋଇନଥାଏ । ଯେଉଁମାନେବି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଟାଇମିଂ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନଥାଏ । ଫଳରେ ଟାଇମିଂରେ ଏତେ ସୁଧାର ଆସି ପାରେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ବିଦେଶରେ କେବଳ ଟେକନିକ୍‌ ନୁହଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଆଥଲେଟଙ୍କ ସହ ଦୌଡ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳେ ।
ଏସିଆଡ୍‌ରେ ପଦକ ଜିତି ସାରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଦେଶୀ ଏକାଡେମୀ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ । ଫ୍ଲୋରିଡାର ଆଇଏମଜି ଏକାଡେମୀ ଶେଷରେ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ମେ’ ମାସରେ ଏକାଡେମୀରେ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମିଳି ପାରି ନାହିଁ ।
ଏ ବିଷୟରେ ଦୂତି କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ମୋତେ ୨ ବର୍ଷର ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ କରି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ମୁଁ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ କରି ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଛି । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଉତ୍ତର ମିଳିନି । ସେହିପରି ଏବେ ୨ ମାସ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଆଇଏମଜି ଏକାଡେମୀ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛି । ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନା ଦେଲେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଯିବି ।’