ଏହି ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା କରନ୍ତି ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୪: ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଶର ସେନା କିମ୍ବା କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ହାତରେ ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ଵରେ ଏଭଳି ଏକ ଦେଶ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵରେ ରହିଛନ୍ତି ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚା। ଏହା ପଛରେ ବି ରହିଛି ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ।

source: https://www.scmp.com

ପ୍ରକୃତରେ ରୁଷରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚାମାନଙ୍କର ଏକ ଟିମ୍‌ ତିଆରି କରିଛି। ଶିକାରୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଏହି ଟିମ୍‌ ୧୯୮୪ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଏବେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ବାଜ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚା ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି।

source: https://www.scmp.com

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, କାଉମାନଙ୍କ ଦାଉରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଲାଗି ଏହି ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚାମାନଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। କାଉମାନଙ୍କ ମଳ-ମୁତ୍ର କାରଣରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଏବଂ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ସରକାରୀ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ଅପରିଷ୍କାର ହେଉଥିଲା। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂରକୁ ଘଉଡ଼ାଇବା ଲାଗି ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚାଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦୁଇ ପକ୍ଷୀ ସଂଘୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସେବାର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ।

source: https://www.scmp.com

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ସୁରକ୍ଷା ଟିମ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ୨୦ ବର୍ଷୀୟ ବାଜ ପକ୍ଷୀ ‘ଅଲଫା’ ଏବଂ ‘ଫାଇଲ୍ୟା’ ନାମକ ପେଚା ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ବିଶେଷତ୍ଵ ହେଉଛି ଯେ, କୌଣସି କାଉ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଏହାର ଆଖପାଖ ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବେ, ତେବେ ଏମାନେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେଠାରେ ପହଁଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଉଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତି ଅଥବା ମାରି ଦିଅନ୍ତି।

source: https://www.scmp.com

କ୍ରେମାଲିନ୍ ଏବଂ ଏହା ଆଖପାଖର ସରକାରୀ କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ଦେଖାଶୁଣା କରୁଥିବା ପାୱେଲ ମାଲକୋଭ କୁହନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ କାଉମାନଙ୍କ ଦାଉରୁ ଏହି କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗାର୍ଡ ରହିଥିଲେ। ଏହା ସହିତ କାଉମାନଙ୍କୁ ଡରାଇବା ଲାଗି ଶିକାରୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ଶବ୍ଦକୁ ଶୁଣାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ବାଜପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପେଚାଙ୍କୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବ ଦେବାପରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିଛି। ଏବେ ଏହି ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଉଛି, ତାହା ହେଲା  ଯଦି କୌଣସି ଛୋଟ ଡ୍ରୋନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଆଖପାଖରେ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖସାଇ ପାରିବେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଗୋଟେ ବର୍ଷରେ ୨୩ଜଣ ପିଲାଙ୍କର ବାପା ହେଲେ ଯୁବକ ! କହିଲେ, ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ମହିଳାମାନେ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି

ଭଲ ଖବର- ସିଙ୍ଗାପୁରରେ କୋଭିଡ୍‌ ଆଣ୍ଟିବଡି ସହ ଜନ୍ମ ହେଲା ଶିଶୁ

ଦେଶର ସବୁ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଉଭାନ ହେବ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍ – ଏବେ ‘କୁଲହଡ’ରେ ଚା’ ପିଇବେ ଯାତ୍ରୀ

ଯୋଗୀ କହିଲେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନାମ ହେବ ‘ଭାଗ୍ୟନଗର’, ଓଓ୍ଵେସି କହିଲେ ନାମ…

ବେଦିରେ ବସିବା ଆଗରୁ ବନ୍ଧା ହେଲା ପାଳ ଦଉଡ଼ି – କନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁରେ ସରିଗଲା ସବୁ ସୁଖ

ମ୍ୟାଚ୍‌ ହାରିବା ସହ ସିରିଜ ହାରିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକଆରେ ୫୧ରନରେ ବିଜୟୀ ହେଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ