PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଚାର ବ୍ୟାନ୍ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର , ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବିବାଦୀୟ ଭାଷଣ ପାଇଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • ସୁଶିଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲିରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଚାର , ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • କଟକ ଏସ୍‌ସିବିରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା – ହାଇଦର ଫେରାର ପଛରେ ତାର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଅଛି, ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରକୁ ଜଗୁଥିବା ନିଲମ୍ୱିତ କନଷ୍ଟେବଲ ମହମ୍ମଦ ମୌସିମ୍,‌
  • ||
  • ଭାରତରେ ରୁଷ୍ ଟିକା ସ୍ପୁଟ୍‌ନିକ୍ –V କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ , ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ମାନବ ଦେହରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ୨ ଜଣ ନୂଆ କୁଳପତିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର: ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଘୁଆପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତହେଦ
  • ||
  • କଟକ: ନିଆଳିର ଏକ ବିଲରୁ ଏକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ, ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ପହଞ୍ଚିବ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ଟିକା
  • ||
  • ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଛକ ପୁକୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗସନ୍ରୁ ୯୨୦ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଧରିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ୱିଙ୍ଗ, ୮ ଗିରଫ, ଟ୍ରକ୍ ଓ ମ୍ୟାକ୍ସପିକ୍ପ ଜବତ
  • ||
  • ବୀରମହାରାଜପୁର: ଚନ୍ଦଲି ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରୁ ଜଣେ ଶିକାରୀ ଗିରଫ,ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ, ଖସିଗଲେ ୩ଜଣ ଶିକାରୀ…
  • ||
  • କଟକ: ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲା ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: କୂଳଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସୀମାନ୍ତରୁ ବିରାଟକାୟ ହରିଣ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଟକ: ହଷ୍ଟେଲ ଭିତରେ ପଶି ନର୍ସିଂ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡୁଛି ପୁଲିସ, ଏସସିବି ବିଏସି ନର୍ସିଂ କଲେଜରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅସନବଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ୧୫ ଫୁଟ୍ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ସାପ
  • ||

ଫିଟ୍‌ ଓ ସୁସ୍ଥ ରହିବାର ସହଜ ଉପାୟ – ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଜୀବନ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଯିବ

ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍‌ ରଖିବା କୌଣସି ସହଜ କଥା ନୁହେଁ । ଘର ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ଭଲ ନିଦ୍ରା ଓ ବ୍ୟାୟାମ  କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି , ଯାହାକୁ କରିବାରେ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିଯାଏ । କିଛି ଏମିତି ଜିନିଷ ଅଛି , ଯାହାକୁ ୧ ମିନିଟ୍‌ରୁ କମ୍‌ ସମୟ କରି  ଆପଣ ନିଜେ ପୂରା ଫିଟ୍‌ ରହି ପାରିବେ।  

सुबह उठकर पानी पीना

ସକାଳୁ ଉଠି ପାଣି ପିଇବା – ସକାଳୁ ଉଠି ଚା’ ବା କଫି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବଡ଼ ଗ୍ଲାସ୍‌ରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ପୂରା ରାତି ଶୋଇ ଉଠିବା ପରେ ଶରୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ  ଡିହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍‌ ରହିଥାଏ। ସକାଳୁ ଉଠି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କ ଓ କିଡନୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।  ସକାଳେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣିରୁ ଶରୀର ପୂରା ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ହୋଇଯାଏ ।

ପ୍ରତିଦିନ କିସ୍‌ମିସ୍‌ର ପାଣି ପିଇଲେ ଅନେକ ଉପକାର ମିଳେ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଏହି ପାଣି

दांतों की फ्लॉसिंग

ଦାନ୍ତର ଫ୍ଲୋସିଂ – ଦାନ୍ତର ଯତ୍ନ ନେବା ସବୁଠୁ ଭଲ ଉପାୟ ଫ୍ଲୋସିଂ  କରିବା । ଦାନ୍ତ ମୂଳରେ ଖାଦ୍ୟର ଛୋଟ ଛୋଟ ଟୁକୁଡ଼ା ଫସି ରହିଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ  ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।  ଫ୍ଲୋସିଂରେ ପତଳା ସୂତାରେ ଦାନ୍ତ ଗୁଡ଼ିକର ସଫା କରାଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ସୂତାକୁ ଦୁଇ ଦାନ୍ତ ମଝିରେ  ପୂରାଇ  ହାଲକା ଭାବରେ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଉପର ତଳ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ଦାନ୍ତ ମୂଳରେ ଜମିଥିବା ମଇଳା ସଫା ହୋଇଥାଏ ।

माउथवॉश से कुल्ला करना

ମାଉଥ୍‌ୱାଶ୍‌ରେ କୁଳି କରିବା – ୩୦ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି  ଭଲ ମାଉଥ୍‌ୱାଶ୍‌ରେ କୁଳି  କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁହଁର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ  ଶେଷ ହୋଇଯାଏ । ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରାଯାଇପାରେ , କିନ୍ତୁ ହେଲଥ୍‌ ଏକ୍ସପର୍ଟସଙ୍କର କହିବା ହେଲା  ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ମାଉଥ୍‌ୱାଶ୍‌ରେ କୁଳି କରିବା  ସବୁଠୁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଶୋଇବା ସମୟରେ ମୁହଁ ଶୁଖିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ମୁଁହର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ  ଦାନ୍ତ ଓ ମାଢ଼ିକୁ କ୍ଷତି କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ କୁଳି କରି ଶୋଇବା ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଅଟେ ।

प्रोटीन से भरपूर नाश्ता

ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଯୁକ୍ତ ଜଳଖିଆ –  ଇଟ୍‌ ମୋର ପ୍ଲାଣ୍ଟସ ବହିର ଲେଖିକା ଡିସୋରୀ ନୀଲସନ ୱୁମେନ୍ସ ଡେ ୱାବସାଇଟ୍‌କୁ କହିଛନ୍ତି , ପ୍ରୋଟିନରେ ଭରପୂର ଜଳଖିଆ  କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରହିଥାଏ । ଶରୀରକୁ ଏନର୍ଜୀ ମିଳିଥାଏ। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗିନଥାଏ ଏବଂ ମୁଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ଭଲ  ରହିଥାଏ । ପ୍ରୋଟିନରେ ଭରପୂର ଜଳଖିଆ ୱେଟଲସ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତମ ଅଟେ ।

कार्ब फूड को हेल्दी बनाएं

କାର୍ବ ଫୁଡ୍‌ କୁ ହେଲ୍‌ଦି ବନାନ୍ତୁ  – ହେଲଥ୍‌ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କର କହିବା ହେଲା ଯଦି ଆପଣ ବ୍ରେଡ୍ , ପାସ୍ତା ବା ଆଲୁ ଭଳି କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍‌ ଭଳି ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ତ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅଲିଭ୍‌ ଅଏଲ ବା ଭିନେଗାର ପକାଇ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହି ଦୁଇ ଜିନିଷ କାର୍ବର ଗ୍ଲାଇସେମିକ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ୍‌ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରହିଥାଏ ।

दिन भर में कोई एक फल खाना

ଦିନ ଭିତରେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ –  ପୂରା  ଦିନରେ କୌଣସି ଏକ ଫଳ ବା କୌଣସି ସବୁଜ ପନିପରିବା ସ୍ନାକ୍‌ ଭଳି ଖାଆନ୍ତୁ । ଯଦି  ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ସମୟ କମ୍‌ ଅଛି ତ ଏହାକୁ ରାତିରେ  କାଟି ଫ୍ରିଜ୍‌ରେ ରଖି ନିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତି ଦିନ ଫଳ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା  ଶରୀରକୁ ଫାଇବର , ଭିଟାମିନ୍‌, ମିନେରାଲ ମିଳିଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ପାଚନ ଭଲ ହୋଇଥାଏ।  ସ୍କିନ୍‌ ହେଲଥ୍‌ ହୋଇଥାଏ ଓ  ବ୍ଲଡ୍‌ ସୁଗାର ବି ଠିକ୍‌ ରହିଥାଏ ।

ग्रीन टी पीना

ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟି ପିଅନ୍ତୁ – ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟି  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ  ବହୁତ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ । ୟୁରୋପିଆନ ଜର୍ନଲ ଅଫ୍‌ ପ୍ରିଭେଣ୍ଟିଭ୍‌  କାର୍ଡିଓଲଜିର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ , ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମ୍‌ରେ  ୩ଥର ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା  ହୃଦୟ ରୋଗ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ର ସମସ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୨୫ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହୋଇଯାଏ ।

सीढ़ियां चढ़ें

ସିଡ଼ି ଚଢ଼ନ୍ତୁ – ୨୦୧୯ର ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ , ଦିନରେ ୩ଥର  ୨୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୬୦ ସିଡ଼ି ଚଢ଼ିଲେ କାର୍ଡିୟୋ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

स्क्वैट्स करें

ସ୍କ୍ୱାଟ୍ କରନ୍ତୁ – ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ  ପୂରା ୱାର୍କଆଉଟ୍‌  କରିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ  ତ ୧ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏ କେବଳ ସ୍କ୍ୱାଟ୍ କରନ୍ତୁ ।  ହେଲଥ୍‌ ଏକ୍ସପର୍ଟସଙ୍କର କହିବା ହେଲା ସ୍କ୍ୱାଟ ପାଦ ଓ ହିପ୍‌ ଓ ସ୍ପାଇନ୍‌କୁ ଦୃଢ଼ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଥମ ଥର ସ୍କ୍ୱାଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ତ ୧ମିନିଟ୍‌ରେ ୨୫ଥର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।