ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ, ଯୋଗୀ ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୪: ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ମାମଲାରେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଏହି ରୋକ୍ ୧୬ ଅପ୍ରେଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋକ ଲଗାଯିବ।ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ୧୬,୧୭ ଓ ୧୮ ଅପ୍ରେଲରେ କୌଣସି ପ୍ରଚାର କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାଛଡା ମାୟାବତୀ ୧୬ ଓ ୧୭ ଅପ୍ରେଲରେ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦେବବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ମାୟାବତୀ ନିଜର ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକ ନିଜର ଭୋଟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଓ କେବଳ ମହାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତୁ। ମାୟାବତୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଧର୍ମ ନାମରେ ଭୋଟ ମାଗିବା ନିୟମର ଉଲଂଘନ ଅଟେ।

ସେଭଳି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନିଜର ଏକ ଭାଷଣରେ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଥିଲେ ଯଦି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଅଲ୍ଲୀ ପସନ୍ଦ, ତେବେ ଆମକୁ ବଜରଙ୍ଗବାଲି ପସନ୍ଦ। ଦୁଇନେତାଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାୟାବତୀଙ୍କ ଦେବବନ୍ଦ ରାଲିରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି ସେ ନେଇ କୋର୍ଟ  ଭତ୍ସର୍ନା କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କାହିଁକି ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି?

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମାରାଡୋନାଙ୍କୁ ଗୋଲ୍‌ ଉତ୍ସର୍ଗ ଗଲେ ମେସି

ଶିବସେନାରେ ଯୋଗଦେଲେ ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର

‘ଏକ ଫୁଲ୍ ଚାର ମାଲି’! ସରକାରୀ ଗାଡ଼ିରେ ଅସଂଜତ ପ୍ରେମ, ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ୪ ରୋମିଓ ଥାନାରେ କାଟିଲେ ଅଧାରାତି

‘ପ୍ରମେୟ’ର ନବମ ସ୍ୱନକ୍ଷତ୍ର

ଅନାଥ ଯୁବକ JEEରେ ପାଇଥିଲେ ୨୭୦ ରାଙ୍କ୍‌ – ଭୁଲ୍‌ ଲିଙ୍କ୍‌ରେ କ୍ଲିକ୍‌ କରି ହରେଇଲେ ଆଇଆଇଟି ସିଟ୍‌ !

ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ମହିଳା ଓ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍…