PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାହାକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ , ନୂଆ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲେ ସରକାର , ହୋଟେଲ ଓ ସିନେମା ହଲ୍ ପରି ସଂସ୍ଥାକୁ ଆଧାର କପି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ
  • ||
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ, ଯୋଗୀ ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ବ୍ୟାନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୪: ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲଂଘନ ମାମଲାରେ ଆଜି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଓ ବହୁଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଏହି ରୋକ୍ ୧୬ ଅପ୍ରେଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଓ ମାୟାବତୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋକ ଲଗାଯିବ।ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ୧୬,୧୭ ଓ ୧୮ ଅପ୍ରେଲରେ କୌଣସି ପ୍ରଚାର କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାଛଡା ମାୟାବତୀ ୧୬ ଓ ୧୭ ଅପ୍ରେଲରେ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ବିଏସପି ମୁଖ୍ୟ ମାୟାବତୀ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦେବବନ୍ଦରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ମାୟାବତୀ ନିଜର ଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକ ନିଜର ଭୋଟ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଓ କେବଳ ମହାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଭୋଟ ଦିଅନ୍ତୁ। ମାୟାବତୀଙ୍କ ଏହି ବୟାନ ଧର୍ମ ନାମରେ ଭୋଟ ମାଗିବା ନିୟମର ଉଲଂଘନ ଅଟେ।

ସେଭଳି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନିଜର ଏକ ଭାଷଣରେ ମାୟାବତୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଥିଲେ ଯଦି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଅଲ୍ଲୀ ପସନ୍ଦ, ତେବେ ଆମକୁ ବଜରଙ୍ଗବାଲି ପସନ୍ଦ। ଦୁଇନେତାଙ୍କ ଏହି ବୟାନକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମାୟାବତୀଙ୍କ ଦେବବନ୍ଦ ରାଲିରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି ସେ ନେଇ କୋର୍ଟ  ଭତ୍ସର୍ନା କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କାହିଁକି ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି?