PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ – ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ, ଗିରଫ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ
  • ||
  • କଟକ: ନାଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ନିଆଁକୁ ଆୟତରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ, ଜମି- ଘର ଦିଅ ନହେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସାମ୍ନାରେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବୁ
  • ||

ପୁଣି କମିବ ସୁଧ ହାର: ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ କଟାକ୍ଷ, ‘ନିର୍ବାଚନ ପରେ କିନ୍ତୁ ଆଉ କମିବନି’

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୮ା୨(ଏଜେନ୍ସି):ଆସନ୍ତା ଦ୍ୱିମାସିକ ମୁଦ୍ରାନୀତି ବୈଠକରେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ପୁଣି ଥରେ ସୁଧ ହାର କମାଇବ । ମେ’ରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଦ୍ରାନୀତିକୁ କୋହଳ କରି ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରେ, ଯାହାର ଲାଭ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିବ । ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଏଭଳି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନ ପରେ କିନ୍ତୁ ସୁଧ ହାର ଆଉ କମିବନି ବୋଲି ଏମାନେ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ୫୪ ଜଣ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ ଜଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମ୍ପ୍ରତି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ମୁଦ୍ରାନୀତିରେ ନିର୍ବାଚନୀ ବାସ୍ନା ବାରି ହେଉଛି । ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ନୁହେଁ । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି, ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳ ଅଛି । ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ସାଜିଛି । ଏଭଳି ସମୟରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରାଯିବାରେ ଆଦୌ ଯଥାର୍ଥତା ନାହିଁ । ରାଜନୈତିକ ଚାପରେ ପଡି ଦାସ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଥିବା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆର୍‌ବିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ଛାଡି ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଆସନ୍ତା ମୁଦ୍ରାନୀତି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ୟାଙ୍କ ପୁଣି ସୁଧ ହାର କମାଇବ । ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଶୁଭଙ୍କର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ସରକାର ସର୍ବଦା ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହୋଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ୍‌କୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରି ୯୦ କୋଟି ଭୋଟର୍‌ଙ୍କୁ ଟାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରିଥିବା ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍‌ବିଆଇର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଭ ଫଳ ଆଣିପାରେ ବୋଲି କଟାକ୍ଷ କରାଯାଇଛି । ନର୍ବିାଚନ ପବୂର୍ରୁ ଆରବ୍‌ଅିାଇ ଗଭଣ୍ଣର୍ର ଶକ୍ତକିାନ୍ତ ଦାସ ପୁଣି ସୁଧ ହାର କମାଇବେ କି ପ୍ରଶ୍ନରେ ୩୦ରୁ ୫୪ ଜଣ ଅଥର୍ନୀତଜ୍ଞିଙ୍କ ଜବାବ ‘ହଁ’ ରହିଛି । ଗୁରୁବାର ଆର୍‌ବିଆଇ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ସୁଧ ହାରରେ ୨୫ ବେସିସ୍‌ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଉପରୋକ୍ତ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପ୍ରିଲରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ସୁଧ ହାରରେ ପୁଣି ୨୫ ବେସିସ୍‌ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ରେପୋରେଟ୍‌ ୬%କୁ ଖସିଯିବ, ଯାହାକି ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର ହେବ । କ୍ୟାପିଟାଲ ଇକୋନୋମିକ୍ସର ବରିଷ୍ଠ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ(ଏସିଆ) ଗାରେଥ୍‌ ଲେଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତିରେ କ୍ଷୀଣସ୍ଥାୟୀ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଆଗକୁ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତଥାପି ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇନାହିଁ । ରାଜନୈତିକ ଚାପରେ ସେ ସୁଧ ହାର କମାଇଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମୁଦ୍ରାନୀତି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ସୁଧ ହାରରେ ଆଉ ୨୫ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ଘଟିବ । ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଦାସ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ ସଙ୍କେତ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏକ ହ୍ରାସ ନେଇ ସୁଯୋଗ ରହିଛି ବୋଲି ଦାସ୍‌ କହିଥିଲେ । ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଦ୍ରାନୀତି କମିଟି(ଏମ୍‌ପିସି) ବୈଠକରେ ପୁଣି ସୁଧ ହାର କମିପାରେ ବୋଲି ଡିବିଏସ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ରାଧିକା ରାଓ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କୋଟାକ୍‌ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଉପାସନା ଭରଦ୍ୱାଜ କହିଛନ୍ତି, ଯଦିଓ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ନୁହେଁ । ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗୁଆ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର