PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ, ଜିଏସ୍‌ଟି ପ୍ରଭାବକୁ ଭୁଲିଗଲେଣି: ଆହୁରି ସଂସ୍କାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଜନତା

www.patrika.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ମୋଦି ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଆଣିଥିଲେ । ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ସଂସ୍କାର ଥିଲା ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି । ଅର୍ଥନୀତି ଓ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକା ସହ ଏହାର ପ୍ର୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ରହିଥିଲା । ଜିଏସ୍‌ଟି ଯଦିଓ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିଳମ୍ବରେ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛି, ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀ କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଅଡୁଆ ବି ବଢ଼ିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଜନତା ସେହି ସମସ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭୁଲିଗଲେଣି । ବରଂ ଆଗକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆହୁରି ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଲୋକମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।
କେନ୍ଦ୍ର ଅନ୍ତରୀଣ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ୍‌ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ରେ ବଜେଟ୍‌ ଆଗତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଗୋୟଲ୍‌ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ବଜେଟ୍‌ ଆଗତ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିପାରିଥାନ୍ତେ । ଜିଏସ୍‌ଟି ଓ ନୋଟ୍‌ ବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ କ’ଣ ରହିଛି, ତାହା ଚିନ୍ତା ନକରି ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖିପାରିଥାନ୍ତେ । କାରଣ ଲୋକମାନେ ହିଁ ଏବେ ସଂସ୍କାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସଦ୍ୟତମ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସର୍ଭେରେ ଭାଗନେଇଥିବା ମୋଟ ୧୦,୫୦୬ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮% ଅଧିକ ‘ଅର୍ଥନୈତିକ ସଂସ୍କାର’କୁ ହଁ ବୋଲି ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି । ୧୯% ଲୋକ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଆହୁରି ଅଧିକ ସଂସ୍କାର ନ ଆଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ସଂସ୍କାରକୁ କିଭଳି ଭଲ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ପାରିବ, ତାହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ୩% ଲୋକ ଏ ବାବଦରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରି ନାହାନ୍ତି ।
୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯେଉଁ ଦଳ ସରକାର ଗଢ଼ନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ମନୋନିବେଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଅଧିକାଂଶ ଜବାବଦାତା କହିଛନ୍ତି । ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟଭାଗରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ନୂଆ ସରକାରଠାରୁ କ’ଣ ଆଶା କରୁଛ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ୪୭% ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିଭଳି ନୂଆ ସରକାର ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ ହେବ ବୋଲି ୩୫% କହିଛନ୍ତି । ୧୬% ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ବ୍ୟବସାୟ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାର କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମାତ୍ର ୨% କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର