PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଏହି ୭ଟି ଉପାୟ ଆପଣେଇ କମ୍‌ କରିପାରିବେ ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର- ବେଳେ ବେଳେ ବିଜୁଳିର ଅଯଥା ଅପବ୍ୟୟରୁ ଆମେ ଅଧିକ ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌ ଦେଇଥାଉ । କେତକ କାରଣରୁ ଆମର ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌ ଅଧିକ ଆସିଥାଏ । ଏପରି ଅନେକ ଘରେ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ବିଜୁଳି ପଙ୍ଖା ଅଯଥାରେ ବୁଲିଥାଏ । ଏପରି କି ଦିନ ବେଳେ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବଲ୍ବ ଅଯଥାରେ ଜଳିଥାଏ । କେତକଙ୍କ ଘରେ ବିନା କାରଣରେ ଟିଭି ଅନବରତ ଚାଲିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆହୁରି କେତକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ବିଜୁଳି ବିଲ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

୧- ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକୁଟିଆ ନୁହେଁ ପୁରା ପରିବାରକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏବେ ପୁରୁଣା ବିଦ୍ୟୁତ ବଲ୍ବ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ତା ଯାଗାରେ ନୂଆ ସିଏଫ୍‌ଏଲ୍ ବଲ୍ବ ଲଗାନ୍ତୁ । ଦେଖିବା ୧୦୦ ଓ୍ୱାଟ ବଲ୍ବ ଯାଗାର ସିଏଫ୍‌ଏଲ୍‌ ବଲ୍ବ ଲଗାଇଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଆପଣଙ୍କ ବିଲ୍‌ କମ୍‌ ଆସିବ ।

୨- ସେହିପରି ଆଣଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏକ୍ସଟେଂସନ୍‌ କର୍ଡ ଲମ୍ବା ବା ଲମ୍ବା ତାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ । ଲମ୍ବା ତାର ବ୍ୟବହାର କଲେ ଅଧିର ବିଦ୍ୟୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ରାତି ସାରା ଏହା ଲମ୍ବାତାର ବାଲା ଏକ୍ସଟେଂସନ୍‌ କର୍ଡ ଲାଗିଥାଏ ଏଥିରେ ଅନେକ ବିଦ୍ୟୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ହୁଏତ ଏକଥା ଜାଣି ନଥିବେ ବିଦ୍ୟୁତ ପରିବହନରେ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଲମ୍ବା ଏକ୍ସଟେଂସନ୍‌ କର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଏହାର ଛୋଟ କର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁନ୍ତୁ ନଚେତ୍‌ ଏହାର କାମ ସରିଲେ ଏହାକୁ ଅନ୍‌ପ୍ଲଗ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

୩- ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦରକାର ନଥିଲେ ସ୍ୱିଚ୍‌ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

୪ – ଗରମ ସମ୍ଭାଳି ହେଉଥିଲେ ପଙ୍ଖାରେ କାମ ଚଳାନ୍ତୁ ଏସି ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏସି ଲଗାଇଲେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟଙ୍କା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଫ୍ୟାନ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୩୦ରୁ ୫୦ ପଇସା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ
୫- ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର୍‌ ବା ଏସିତ ତାପମାତ୍ରା ୨୪ ରଖିଲେ କମ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ନହେଲେ ୨୨ ରଖନ୍ତୁ ଏଥିରେ ବି ୩ରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ।

୬ – ଓ୍ୱାଂଶି ମେସିନ୍‌ରେ ସଫାକରୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର କ୍ଷମତା ଅନୁସାରେ କପଡା ସଫା କରନ୍ତୁ । କମ୍‌ କପଡା ସଫା କଲେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମାନ୍‌ ପରିମାଣରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ।

୭ – ବିଇଇ-ରେଟେଡ୍‌ ପଙ୍ଖା ବ୍ୟବହାର କଲେ କମ୍‌ ବିଜୁଳି ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ୫ ଷ୍ଟାର ବିଶିଷ୍ଟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏଥିରେ କମ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ ।