PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : CHSE ଅଫିସରେ ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ଜୟପୁରରେ ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବଜ୍ର ଆହ୍ୱାନ; ଡବଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ ଦିଅ, ବିକାଶ ଆସିବ

ଜୟପୁର,୨୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବିକାଶ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ଜନତା ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କୁ ୧୯ ବର୍ଷ ସମୟ ଦେଲେ । ମାତ୍ର ବିକାଶ ହେଲା ନାହିଁ । ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁର୍ନୀତି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ଭାଙ୍ଗିଛି ଏ ସରକାର । ଏଥିପାଇଁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା ଦରକାର । ଏ ସରକାରକୁ ହଟାଅ ।
ଓଡ଼ିଶାରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି (ଶୁକ୍ରବାର) ଏଭଳି ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୟପୁର ବାଙ୍କ ବିଜା ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ଜନସମୁଦ୍ରକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ । କଟୁ ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଥିଲେ, ଦୁର୍ନୀତି ଯୋଗୁଁ ହିଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ହଟି ପାରୁନି ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ । ସରକାର ନ ବଦଳିଲେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ଏ ସ୍ଥିତି ବଦଳିବା ନାହିଁ ।
‘ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ’ ଧ୍ୱନିରୁ ତାଙ୍କ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଆରମ୍ଭ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦରେ ଭରପୁର ଓଡି଼ଶା । ଏଠାରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଝରଣା, ସମୁଦ୍ର, ବେଳାଭୂମି ରହିଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ବିଭବରେ ଭରପୂର ଏ ମାଟି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଶାସନ ଚଳାଉଥିବା ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ଗରିବୀ ହିଁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ଦଲାଲ୍‌ ଫାଇଦା ନେଉଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ମୁଣ୍ଡ ପିଟି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଥିଲେ, ବନବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରୁନି । ଯଦି ଓଡି଼ଶା ଭଳି ଗୁଜରାଟରେ ଏଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଥାଆନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ସଫଳତାର ଶୀର୍ଷ ଛୁଇଁଥାନ୍ତା ବିକାଶ । ଏଠାରେ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନାହିଁ । ୨୦ ବର୍ଷର ବିଜେଡି ଶାସନ ପରେ ବି ଓଡି଼ଶା ଯେଉଁ ଗରିବକୁ ସେହି ଗରିବ । ତେଣୁ ବେଳ ଆସିଛି, ଏଭଳି ଅସହାୟ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାର । ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଶାସନକୁ ଆସିଲେ ଅବା ଡବଲ୍‌ ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଲାଗିଲେ ଯାଇ ବିକାଶର ଧାରା ଆଗେଇ ପାରିବ ।
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାରୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବଞ୍ଚିତ କରିବା ଏକ ଷଡ଼୍‌ଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଓଡି଼ଶାରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ମିଳୁନାହିଁ । କେବଳ ରୋଗୀ କାହିଁକି, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶବକୁ ବି ସମ୍ମାନ ମିଳୁନାହିଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନା କଲେ । ଏ ଭିତରେ ଦେଶର ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହାଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରେ ଓଡି଼ଶାର ଜଣେ ହେଲେ ନାହାନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଓଡି଼ଶା ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଜଣଙ୍କୁ ହେଲେ ସାମିଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ସେହିପରି କିଷାନ ଯୋଜନାରେ ଓଡି଼ଶାରୁ ଯେତିକି ଚାଷୀ ସାମିଲ ହେବା କଥା ହୋଇନାହାନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବରୁ ଚାଷୀମାନେ ଅନେକ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ।
ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବୁଡ଼ି ରହି ଜନତାଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଭିତରକୁ ଠେଲି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମୋଦି ପଚାରିଥିଲେ, ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଘୋଟାଲାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଲୋକେ ଓଡ଼ିଶବାସୀଙ୍କ ଭଲ କରି ପାରିବେ କି? କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟୁଥିବା ଖଣି ମାଫିଆ ଓଡ଼ିଶାକୁ ମଜବୁତ କରି ପାରିବେ କି? ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ନାବାଳିକା ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାରେ ସରକାର ଅସମର୍ଥ, ମାଓ ଦମନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅସଫଳ, ସେଭଳି ସରକାର ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେଇ ପାରିବ କି?
ସେ କହିଥିଲେ, ଖଣି ରୟାଲ୍‌ଟି ବାବଦରେ ପାଇଥିବା ଅର୍ଥରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାଢେ ୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଲାଗି । ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସେଥିରୁ ମାତ୍ର ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏ ସରକାରକୁ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରିବାର ବେଳ ଆସିଛି । କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ବିଜେପିର ମଜଭୁତ ସରକାର ଭଳି ଓଡି଼ଶାରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବା ଦରକାର । ଦୁର୍ବଳ ଓ ଅସହାୟ ସରକାରକୁ ଆଉଥରେ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ । ନହେଲେ ଅଟକିଯିବ ବିକାଶର ଧାରା । ଯୁବପିଢିମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ । ନାରୀମାନେ ନିର୍ଯାତନାରୁ ମୁକୁଳି ପାରିବେ ନାହିଁ ।
ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ । ଓଡି଼ଶାରେ ବିଜେଡି ସରକାର ଥିଲେ ବି କେନ୍ଦ୍ର କେବେହେଲେ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାତରଅନ୍ତର କରିନାହିଁ । ନିକଟରେ ରାୟଗଡାକୁ ରେଳ ଡିଭିଜନ୍‌ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି । ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ମାଲକାନଗିରି ରେଳପଥର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି । ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ ଦେବା ଲାଗି ୫୦ଟି ଲଘୁବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।
ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସର୍ବଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଶ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାକୁ ଯାଇ ଭାରତ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଇଛି । ପାକିସ୍ତାନର ଘରେ ପଶି ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଛି । ଆମ ଦେଶର ଯବାନମାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ହମ୍‌ଲାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଯାଇଛି । ଆକ୍ରମଣର ମାସକ ପରେ ବି ପାକିସ୍ତାନ ଶବ ଗଣୁଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀମାନେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମାଗୁଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ବଳ ସରକାର ରହିଲେ, ଆତଙ୍କବାଦର ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ ଜବାବ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ମଜଭୁତ୍‌ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ହେବ । ରାଜ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ହେବ । ଓଡି଼ଶାରେ ପଦ୍ମ ଫୁଟିଲେ ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବକ ଯୁବତୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳିପାରିବ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ଏ ଦେଶର ଚୌକିଦାର । ଆପଣମାନଙ୍କର ଚୌକିଦାର । ଦେଶ ସୁରକ୍ଷାର ଡୋରି ରହିଛି ଆମ ଯବାନ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ହାତରେ । ସ୍ଥଳପଥରେ ସେମାନେ ବି ଜଣେ ଜଣେ ଜାଗ୍ରତ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରହରୀଠାରୁ କମ୍‌ ନୁହନ୍ତି । ଆଉ ନିକଟରେ ଉପଗ୍ରହ ବିଧ୍ୱଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ବି ଚୌକିଦାର ଭାବେ କାମ କରିବ ।’ ଏଥିପାଇଁ ଆମ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ସେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇବା ସହ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୪୦ ମିନିଟ୍‌ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ । ଜନତାଙ୍କ ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ସଫଳ ଯୋଜନାର ହିସାବ ଦେଇଥିଲେ । କହିଥିଲେ, ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଓଡ଼ିଶାର ୪୦ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ଏବଂ ଚୁଲା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ୩ ହଜାର ଗାଁର ୨୪ ଲକ୍ଷ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମାଗଣାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ବେକାର ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିନା ବନ୍ଧକରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ତେବେ ସେଭଳି କୌଣସି ଖାସ୍‌ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇନଥିଲେ ଶ୍ରୀ ମୋଦି । ଲୋକଙ୍କ ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମାଇଥିଲେ ଯେ, ଉଭୟ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ସରକାର ଆସିଲେ ଯାଇ ବିକାଶର ଧାରା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର