PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବିଶିଷ୍ଟ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ଭଦ୍ରକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ସନାତନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର Benling Aura, ଫୁଲ୍ ଚାର୍ଜରେ ଯିବ ୧୨୦ କି.ମି.

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୨: ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ନିର୍ମାତା ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀର ଭାରତୀୟ ୟୁନିଟ୍ Benling India Energy And Technology Pvt. Ltd. (ବେନାଲିଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଏନର୍ଜୀ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍) ଭାରତରେ ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର Aura(ଆଉରା) ଲଞ୍ଚ କରିଛି । କମ୍ପାନୀ କହିଛି, ଆରା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ରେ ପ୍ରଥମ ୩ ମାସରେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ।

Benling ର ପ୍ରଥମ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍କୁଟର Aura
Electric scooter Auraକୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ EV Expo ରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଲଞ୍ଚ ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଭାରତର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ ମାର୍କେଟର ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ସେଗମେଣ୍ଟରେ ଓହ୍ଲାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ୩ ଲୋ ସ୍ପିଡ୍ ମଡେଲ୍- Kriti (କୃତି), Icon (ଆଇକନ୍) ଓ Falcon (ଫାଲକନ୍) ମାର୍କେଟକୁ ଆଣିସାରିଛି । କମ୍ପାନୀ କହିଛି କି ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଆରାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ଆରାରେ ରହିଛି ଏହି ଖାସ୍ ଫିଚର
କମ୍ପାନୀ ଏହି ସ୍କୁଟରରେ ଅନେକ ଖାସ୍ ଫିଚର୍ସ ଦେଇଛି । ବେନଲିଂ ଆରାରେ Breakdown Smart Assistance System (BSAS), ବ୍ରେକଡାଉନ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଦିଆଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀ କହିଛି, ଏହି ଟେକନିକ୍ ଫଳରେ ସ୍କୁଟରରେ କୌଣସି ବି ତୃଟି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଟର ପୁଣି ଚାଲୁ ହୋଇଯିବ । ଏହି ସ୍କୁଟରରେ ରିମୋର୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ସ୍କୁଟରରେ ୟୁଏସଭି ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଥେପ୍ଟ ଆଲାର୍ମ ଓ ଆଡିଶନାଲ୍ ରିୟର ହ୍ୱିଲ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଲକିଂ ସିଷ୍ଟମ ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟର ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
ବେନଲିଂ ଆରାରେ ୨୫୦୦ BLDC ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର ଓ 72V/40Ah ଡିଟେଚେବଲ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଆରା ସିଙ୍ଗଲ ଚାର୍ଜରେ ୧୨୦ କିମି ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ । ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଫୁଲ୍ ଚାର୍ଜ ହେବା ପାଇଁ ୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ । ସ୍କୁଟରର ମ୍ୟାକ୍ସିମମ୍ ସ୍ପିଡ୍ ୬୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ରହିବ । ଏହାର ଦାମ୍ ୯୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର