PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଏହି ଗଣେଶ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରେମିଯୁଗଳଙ୍କ ମନସ୍କାମନା ହୁଏ ପୂରଣ, ରୋମିଓଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେମର ଦେବତା ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ

ରାଜସ୍ଥାନ୧୩।୩: ଯୋଧପୁର ସହରର ଜୁନି ମାଣ୍ଡିରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଏମିତି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠି ପୂଜା ପର୍ବ ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଦିନ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମେ। ପ୍ରତି ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସତେ ଯେମିତି ମେଳାର ମାହୋଲ ଅନୁଭବ ହୁଏ। ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କ ‘ଇସ୍କିୟା ମନ୍ଦିର’ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି।

ସତରେ ମନ୍ଦିରର ନାଁ ଯେମିତି କାମ ବି ଠିକ୍ ସେମିତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ହେଉଛନ୍ତି ରୋମିଓଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେବତା। କୁହାଯାଏ କି, ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଯିଏ ଯାହା ମାନସିକ କରେ ତାର ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ପ୍ରେମଯୁଗଳ ମାନସିକ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ତାହା ନୂଆ ସମ୍ପର୍କରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଗଣେଶ ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପିଢ଼ି ଚାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ବହୁତ ଜଲଦି ବିବାହ କରନ୍ତୁ ବୋଲି। ସତରେ ତାହା ହିଁ ହୁଏ ଯାହା ମାନସିକ କରିଥାନ୍ତି। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ଇସ୍କିୟା ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ଗୋଟେ ସମୟ ଥିଲା ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ‘ଗୁରୁ ଗଣପତି’ ନାମରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁଥିଲେ।

ହୋଇପାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯୁଗରେ ଏହି କଥା ବିଶ୍ବାସ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ତଥାପି ଏହି ଗାଁର ଲୋକେ ଏହି କଥାକୁ ବହୁତ ସହଜରେ ବିଶ୍ବାସ କରିନେଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ପୂର୍ବେ ଏହି ଗାଁର ରହୁଥିବା ଝିଅ ପୁଅଙ୍କୁ ବହୁତ ଜଲଦି ବିବାହ କରିଦିଆଯାଉଥିଲା। ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦେଖା ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହିଁ ହେଉଥିଲା। ସହରର ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର କୈାଣସି ଲଭର୍ ପଏଣ୍ଟଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗୁଛି। ବର୍ତମାନ ଏହି ମନ୍ଦିର ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ହୋଇଗଲାଣି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର