PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଅନିଲଙ୍କ ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ, ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିନପାରିଲେ ଜେଲ୍, ୭୦୦ କୋଟି ମାଗିଲା ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍

ନୂଆଦିଳ୍ଳୀ ୧୮।୩: ଧୀରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ସାନପୁଅଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ନିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଅନିଲଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଝଟକା ଲାଗୁଛି। ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଲ’ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ ନାମରେ ଯେଉଁ ୨୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟକାର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆସିଛି ତାହା କମ୍ପାନି ଖାତାକୁ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ମନା କରିଥିଲେ। 

ଏରିକ୍ସନକୁ ସେହି ଟଙ୍କା ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଅନିଲ। ଏରିକ୍ସନ ସମସ୍ୟା ତୁଟିନଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ଭାରତ ସଂଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବେ ଅନିଲଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ତାଙ୍କ କମ୍ପାନି ଠାରୁ ୭୦୦ କୋଟି ପାଇବା ପାଇଁ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଏନସିଏଲ୍ଟି  ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି। ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ଯେଉଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥିଲା ତାହାକୁ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଖାତାକୁ ନେଇସାରିଛି। ବଳକା ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆଇନ ସହାୟତା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ଫର୍ମକୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ସୁଦ୍ଧା ଏରିକ୍ସନର ସବୁ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅନିଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ସମୟ ରହିଛି। ଯଦି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାରେ ସେ ବିଫଳ ହେବେ ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଚେତାବନୀ ମୁତାବକ ତାଙ୍କୁ ତିନି ମାସ ଜେଳ୍ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରିଳାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନର ନେଟଓ୍ବାର୍କ କୁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନି ଏରିକ୍ସନ ସମ୍ଭାଳୁଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନିଲଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ମୁକେଶଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ମୋବାଇଲ୍ କାରବାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ କମ୍ପାନି ଭଳି ଅନିଲଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏରିକ୍ସନକୁ ଦେବାକୁ ଥିବା ୫୭୧କୋଟି ଟଙ୍କା କମ୍ପାନି ଦେଇପାରିନଥିଲା। ବହୁଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ପ୍ରାପ୍ୟ ନପାଇବାରୁ ଏରିକ୍ସନ ପକ୍ଷରୁ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଅନିଲ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଭିତରେ ସେ ପେମେଣ୍ଟ କରିଦେବେ। କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ ନ ହେବାରୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ କିଛି ମାସ ତଳେ ଏରିକ୍ସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନିଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ଅନିଲଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବସ୍ତ୍ୟ କରାଯାଇଛି।