PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଅନିଲଙ୍କ ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ, ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିନପାରିଲେ ଜେଲ୍, ୭୦୦ କୋଟି ମାଗିଲା ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍

ନୂଆଦିଳ୍ଳୀ ୧୮।୩: ଧୀରୁଭାଇ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ସାନପୁଅଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି। ନିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଅନିଲଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଝଟକା ଲାଗୁଛି। ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଲ’ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ୍ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ ନାମରେ ଯେଉଁ ୨୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆୟକାର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆସିଛି ତାହା କମ୍ପାନି ଖାତାକୁ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ମନା କରିଥିଲେ। 

ଏରିକ୍ସନକୁ ସେହି ଟଙ୍କା ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଅନିଲ। ଏରିକ୍ସନ ସମସ୍ୟା ତୁଟିନଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ମୋବାଇଲ କମ୍ପାନି ଭାରତ ସଂଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବେ ଅନିଲଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି। ତାଙ୍କ କମ୍ପାନି ଠାରୁ ୭୦୦ କୋଟି ପାଇବା ପାଇଁ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଏନସିଏଲ୍ଟି  ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି। ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ଯେଉଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥିଲା ତାହାକୁ ବିଏସ୍ଏନ୍ଏଲ୍ ଖାତାକୁ ନେଇସାରିଛି। ବଳକା ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆଇନ ସହାୟତା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ଫର୍ମକୁ ନିଯୁକ୍ତି କରିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ସୁଦ୍ଧା ଏରିକ୍ସନର ସବୁ ପେମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅନିଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ସମୟ ରହିଛି। ଯଦି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାରେ ସେ ବିଫଳ ହେବେ ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଚେତାବନୀ ମୁତାବକ ତାଙ୍କୁ ତିନି ମାସ ଜେଳ୍ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରିଳାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନର ନେଟଓ୍ବାର୍କ କୁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନି ଏରିକ୍ସନ ସମ୍ଭାଳୁଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନିଲଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ମୁକେଶଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ମୋବାଇଲ୍ କାରବାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ସବୁ କମ୍ପାନି ଭଳି ଅନିଲଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏରିକ୍ସନକୁ ଦେବାକୁ ଥିବା ୫୭୧କୋଟି ଟଙ୍କା କମ୍ପାନି ଦେଇପାରିନଥିଲା। ବହୁଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ପ୍ରାପ୍ୟ ନପାଇବାରୁ ଏରିକ୍ସନ ପକ୍ଷରୁ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଅନିଲ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ଭିତରେ ସେ ପେମେଣ୍ଟ କରିଦେବେ। କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ ନ ହେବାରୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ କିଛି ମାସ ତଳେ ଏରିକ୍ସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନିଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଥିରେ ଅନିଲଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବସ୍ତ୍ୟ କରାଯାଇଛି।