PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବିଶିଷ୍ଟ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ଭଦ୍ରକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ସନାତନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମଦ ପିଇ ଗିରଫ ହେଲେ ପେରୁର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ସାନ୍ ଫ୍ରାନ୍ସସିସ୍କୋ,୧୯।୩: ପେରୁର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେଜାଣ୍ଡରୋ ତୋଲେନ୍ଦୋଙ୍କୁ କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମଦ ପିଇବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗତ ରବିବାର ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଟେ ରାତି ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ଭିତରେ ରଖିବା ପରେ ଗତ କାଲି ସକାଳେ ତାଙ୍କୁ ଛଡା ଯାଇଥିଲା। ତୋଲେନ୍ଦୋ ନିଜ ଦେଶରେ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ବାଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେନ ମୋର୍ଟିୟୋ କାଉଣ୍ଟି ଶେରିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ରୋଜମେରି ବ୍ଳାକସଓ୍ବେଡ କହିଛନ୍ତି ୭୨ ବର୍ଷୀୟ ତୋଲେନ୍ଦୋଙ୍କୁ ଗତ ରବିବାର ରାତିରେ ସହରର ମେନଲୋ ପାର୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ରେସ୍ତୋଁରାରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ସୋମବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତୋଲେନ୍ଦୋ ୨୦୦୧ରୁ ୨୦୦୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେରୁର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଉତ୍ତର କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ଆସିଯାଇଥିଲେ। ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବାରୁ  ପେରୁର ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ୩୦ ହଜାର ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଯେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ସେ ବ୍ରାଜିଲର କମ୍ପାନୀ ଓଡବ୍ରେଷ୍ଟରୁ ୨ କୋଟି ଡଲାର ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର