PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ସୀମାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖୁଛନ୍ତି ନିଜର ସ୍ପର୍ମ

ଗୋରଖପୁର,୧୫।୩: ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରତିଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହା ସହ ଆମର ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଶହୀଦ ହେଉଛନ୍ତି। କିଛି ଯବାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆହାତ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ମହୁର୍ତ୍ତରେ ଜୀବନ-ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବୀର ସୈନିକ ଏବେ ଭବିଷ୍ୟତର ବିପଦକୁ ଦେଖି ‘ସ୍ପର୍ମ ଫ୍ରିଜିଙ୍ଗ’ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଯବାନ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିକଟରେ ବିବାହ ହୋଇଛି। ସନ୍ତାନ ନାହାନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ସୀମାରେ ଲଢିବାକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଛି। ଯଦି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଶହୀଦ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଜରିଆରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇପାରିବ।

source: https://www.sunfert.com

ଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ପୂର୍ବଞ୍ଚଳର ୩୫୦ ଯବାନ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଛୁଟିରେ ସୀମାକୁ ଫେରିଥିବା ୧୧ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୬ ଜଣ ଯବାନ ଏକ ଫର୍ଟିଲିଟି ସେଣ୍ଟରରେ  ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ନବବିବାହିତ ଯବାନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ପର୍ମ କେବେ କୌଣସି ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିନାହିଁ।    

source: https://parkavefertility.com/

ଗୋରଖପୁରରେ ଏହି ସୁବିଧା ୩ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖିହେବ। ଏଥିପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଯବାନଙ୍କୁ। ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଇଞ୍ଜିନିୟର, ମ୍ୟାନେଜର ଓ ଏନ୍ଆରଆଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସ୍ପର୍ମକୁ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଓଭାରିରେ ପ୍ରତ୍ୟରୋପଣ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଥାଏ। ସ୍ପର୍ମକୁ ଲ୍ବିକିଡ ନାଇଟ୍ରେଜେନର କଣ୍ଟେନରରେ ୧୯୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥଣ୍ଡାରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। ସ୍ପର୍ପକୁ ବରଫ ଖଣ୍ଡ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଥାଏ।