PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ସୀମାକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖୁଛନ୍ତି ନିଜର ସ୍ପର୍ମ

ଗୋରଖପୁର,୧୫।୩: ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରତିଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହା ସହ ଆମର ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଶହୀଦ ହେଉଛନ୍ତି। କିଛି ଯବାନ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଆହାତ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ମହୁର୍ତ୍ତରେ ଜୀବନ-ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ବୀର ସୈନିକ ଏବେ ଭବିଷ୍ୟତର ବିପଦକୁ ଦେଖି ‘ସ୍ପର୍ମ ଫ୍ରିଜିଙ୍ଗ’ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଯବାନ ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିକଟରେ ବିବାହ ହୋଇଛି। ସନ୍ତାନ ନାହାନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କୁ ସୀମାରେ ଲଢିବାକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଛି। ଯଦି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଶହୀଦ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଜରିଆରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହୋଇପାରିବ।

source: https://www.sunfert.com

ଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ପୂର୍ବଞ୍ଚଳର ୩୫୦ ଯବାନ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଛୁଟିରେ ସୀମାକୁ ଫେରିଥିବା ୧୧ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜର ସ୍ପର୍ମ ସୁରକ୍ଷିତ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ୬ ଜଣ ଯବାନ ଏକ ଫର୍ଟିଲିଟି ସେଣ୍ଟରରେ  ସ୍ପର୍ମ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ନବବିବାହିତ ଯବାନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସ୍ପର୍ମ କେବେ କୌଣସି ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟବହାରରେ ଆସିନାହିଁ।    

source: https://parkavefertility.com/

ଗୋରଖପୁରରେ ଏହି ସୁବିଧା ୩ଟି ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପର୍ମକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରଖିହେବ। ଏଥିପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଯବାନଙ୍କୁ। ଯବାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଇଞ୍ଜିନିୟର, ମ୍ୟାନେଜର ଓ ଏନ୍ଆରଆଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସ୍ପର୍ମକୁ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଓଭାରିରେ ପ୍ରତ୍ୟରୋପଣ କରାଯିବା ଦ୍ବାରା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଥାଏ। ସ୍ପର୍ମକୁ ଲ୍ବିକିଡ ନାଇଟ୍ରେଜେନର କଣ୍ଟେନରରେ ୧୯୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥଣ୍ଡାରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। ସ୍ପର୍ପକୁ ବରଫ ଖଣ୍ଡ ଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଥାଏ।