ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଓ ଗୁଗଲର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ଲାନିଂ : କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପାଇଁ ନେଲେ ଏମିତି ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮ /୦୫  :  ଟେକ୍ନୋଲଜି ଜିଆଣ୍ଟ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଓ ଗୁଗଲ  କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀ  ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ଶେଷ ଯାଏ ଘରେ ରହି କାମ କରିବେ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ମିଳିଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରସାରକୁ ଦେଖି ବିଶ୍ୱର ଅନେକ କଂପାନୀ  ୱାର୍କ -ଫ୍ରମ୍‌- ହୋମ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଜୁଲାଇ ୬ଯାଏ ତାର ଅଫିସ୍‌ ବନ୍ଦ ରଖିବ ବୋଲି ଜଣେ ମହିଳା ମୁଖପାତ୍ର ସିଏନବିସିକୁ କହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରେ ରହି  ୨୦୨୦ ଯାଏ କାମ କରିପାରିବେ , ସେମାନଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ  ଅନୁମତି ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନି କେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଫିସ୍‌ରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

 ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ର ଜଣେ ମହିଳା ମୁଖପାତ୍ର  ସିଏନିଟିକୁ କହିଛନ୍ତି , କଂପାନା ପୁନଃଖୋଲିବା ପାଇଁ ତାର  ଅନେକ ଗୁଡ଼ିଏ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ଯଥା-  ପବ୍ଲିକ୍‌ ହେଲଥ୍‌ ଡାଟା , ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଓ  ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବିଚାର କରିବ । ଗତ ମାସରେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ୨୦୨୧ ଯାଏ ତାର ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ  ଫିଜିଟାଲ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ବନ୍ଦ କରିଛି ।

ଫେସ୍‌ବୁକ୍ ସିଇଓ ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି , ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ତାର ଅଫିସ୍‌ ଫେରିବାକୁ  ତାର ପ୍ଲାନିଂକୁ  ବର୍ତ୍ତମାନ ଧିମା କରିବ ଏବଂ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ବାକି ଲୋକଙ୍କୁ  ଉଠାଇବା ସହ ଓ ଆଗକୁ ଚାଲିବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବ ।

ସେହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରେ କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଜୁକରବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ କିମ୍ବା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ତଥା ଆତ୍ମ-କ୍ଷତି ରୋକିବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ସମୀକ୍ଷକ ଏବଂ ଜଟିଳ ହାର୍ଡୱେରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଶୀଘ୍ର ଫେରିପାରନ୍ତି।

ଗୁଗଲ୍ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀ  ୨୦୨୦ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୁ କାମ କରିବେ। ଗୁଗଲ୍ ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୨୦୨୦ର ବାକି ସମୟ ଘରୁ କାମ କରିବେ।

ଗୁଗଲ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରୁ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଫିସର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ଏକ୍ସଟ୍ରା ଖର୍ଚ୍ଚ ଗୁଡ଼ିକରେ ଖାଦ୍ୟ, ଫିଟନେସ୍, ଘର ଅଫିସ୍ ଆସବାବପତ୍ର, ସାଜସଜ୍ଜା, କିମ୍ବା ଉପହାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ପଲିସ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ ବାହାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ କିଣିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପତାକା ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି ହେଲା ରେଲଓ୍ବେ ହସପିଟାଲ ଶୌଚାଳୟ, ଦଳ କହିଲା ତୁରନ୍ତ ନିଆଯାଉ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ…

ଗୁଜରାଟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଶୁଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଫେରିଥିଲେ

ଭାରତକୁ ସାଉଦିର ଦୀପାବଳି ଉପହାର: ପାକ୍‌ ମାନଚିତ୍ରରୁ କାଶ୍ମୀର, ଗିଲଗିଟ୍‌କୁ ଦେଲା ବାଦ

ସାଙ୍ଘାତିକ ରୂପ ନେଉଛି କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର, ପୁଣି ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏହି ୩ ଦେଶ

ମୁଙ୍ଗେରର‘ଲେଡି ସିଙ୍ଘମ’,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଲୋକେ କାହିଁକି ଡାକୁଛନ୍ତି ‘ଜେନେରାଲ୍ ଡାୟାର୍’

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା: ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ, କେହି ବି ଏହି ସୁବିଧାରୁ ହେବେନି ବଞ୍ଚିତ…