PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତେଲକୋଇ: ଟ୍ରକ୍ ପଛରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍ : ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ – ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୧୦ ୱିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର- ୨୨ ବର୍ଷ ପରେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବାରଙ୍ଗ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ ଘଟଣାରେ କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ – ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||

ଓସ୍କାର ରେସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ସିନେମା ! କେତେ ସତ କେତେ ମିଛ?

ଓସ୍କାର ଦୌଡରେ ଓଡିଆ ସିନେମାକୁ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିବା ନେଇ ଅନେକ ଖୁସୀ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ଦୌଡରେ କୌଣସି ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନଥିବ କଥା ଓସ୍କାର ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକାରେ ଦର୍ଶାଇଯାଇଛି । ଜାଲିକାଟୁ ଓସ୍କାର ରେସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ତାଲିକା ବା ସର୍ଟଲିଷ୍ଟରେ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନଥିବା ଏକାଡେମୀ ଆଓ୍ୱାର୍ଡ ବା ଓସ୍କାରର ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶିତ ତାଲିକାରେ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଓସ୍କାରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସିନେମା ତାଲିକାରେ ଜାଲିକାଟୁ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନଥିବା ଜଣା ପଡିଛି ।

ତେବେ ଓଡିଆ ସିନେମା ‘କାଲିର ଅତୀତ’ ଓସ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା କଥା ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ଏହାର ସତ୍ୟତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ? ଏହା ଓସ୍କାରରେ ମନୋନୀତ ହୋଇ ନଥିବା କଥା ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ସିନେମା ଓସ୍କାର ମନୋନୟନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦେୟ ଦେବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଓସ୍କାରରେ ନିଜ ସିନେମାକୁ ମନୋନୟନ ପାଇଁ ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ଓସ୍କାର ୨୦୨୦-୨୧ରେ କୌଣସି ଓଡିଆ ସିନେମା ମନୋନୀତ ହୋଇ ନଥିବା କଥା ଜଣା ପଡିଛି । କେବେଳ ଏହି ସିନେମାକୁ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ବା ଜେନେରାଲ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରିରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ହଜାର ହଜାର ଡଲାର(୧୨ ହଜାର ଡଲାର ବା ୮ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା) ଦେୟ ଦେବାପରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପରି ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ହଜାର ହଜାର ସିନେମା ଏହି ବର୍ଗରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ପ୍ରଯୋଜକ ବା ପ୍ରଡ୍ୟୁସରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଥିଲେ ସେମାନେ ଓସ୍କାରର ସାଧାରଣ ବର୍ଗରେ ଚୟନ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସିନେମାକୁ ହଜାର ହଜାର ଡଲାର ଦେୟ ଦେବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ୧୨ ହଜାର ଡଲାର ବା ୮ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇ ଆପଣବି କରିଥିବା ସିନେମାକୁ ଏହି ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ମାତ୍ର ସବୁ ସିନେମାକୁ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯାଏ ନାହିଁ ।ପୂର୍ବରୁ ଏକ ତାମିଲ ସିନେମାର ପ୍ରଯୋଜକ ସମାନ ପ୍ରକାର ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ । ଏବେ ସେହି ଟ୍ୱିଟକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ବଦଳାଯାଇ କରାଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡୁଛି ।

ଏହି ପରିଭାବେ ଏକ ଅର୍ଦ୍ଧସତ୍ୟ ଅଧା ତଥ୍ୟ ଥିବା ଖବରକୁ ପ୍ରଚାରିତ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କର ଓ୍ୱିକିପେଡିଆରେ ସେ ୩୪ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସିନେମା ସମ୍ମାନ ପାଇଥିବା କଥା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି । ତା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ନାହିଁ । ଅନେକ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରୁ ନଥିବେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନେଇଥିବେ ସେ ୩୪ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସିନେମା ମଞ୍ଚରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବେଙ୍ଗାଲୁର ଆଇଆଇଏମ୍‌ରୁ ଏଣ୍ଟପିନରିସିପ୍ କୋର୍ସ‌ କରିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ପୂର୍ବରୁ ଆଲୁମିନି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା ।

ଓସ୍କାର ମନୋନୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି ଫେକ୍‌ ଖବର ବା ଅର୍ଦ୍ଧ ସତ୍ୟ ଖବରକୁ ଟ୍ୱିଟ କରାଯାଇଥିବା ଏବଂ ତାକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ଅନେକ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି । ଏହି ଅର୍ଦ୍ଧସତ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ କରି ସେ ଅନେକ ବାହାଃ ବାହାଃ ସାଉଁଟିଛନ୍ତି । ସେ ନିଶ୍ଚୟ ପ୍ରତିଭାବାନ ହୋଇଥିବେ । ଅନେକ ଭଲ ସିନେମା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପରି ଟ୍ୱିଟ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଭ୍ରମିତ କରିବା ଅନେକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଖୁସୀ ପାଣି ଫୋଟକା ପରି ମିଳେଇ ଯାଇଛି । ଓସ୍କାର ମନୋନୟନ ତାଲିକାରେ ଏପରି କୌଣସି ସିନେମା ସ୍ଥାନ ପାଇ ନାହିଁ । ନିଜେ ଅର୍ଥ ଦେଇ ବା ଡଲାର ଦେୟ ଦେଇ ସାଧାରଣ ବର୍ଗରେ ନିଜ ସିନମାକୁ ଅନ୍ୟ ହଜାର ହଜାର ସିନେମା ପରି ସାମିଲ କରିପାରିବେ ।