PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବୁଲିବାଇ ଆପ୍ ମାମଲା, ଭୁବନେଶ୍ଵରରୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଦାନ୍ତେୱାଡାରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ହାର୍ଡକୋର୍ ମାଓନେତା ମୁଇଆ ମାଡକାମ ନିହତ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : କଟନି ଛଟନୀକୁ ବିରୋଧ କରି ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ବିଷାକ୍ତ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ସାହି ଭିତରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କଲା ଜଙ୍ଗଲୀ ବାରହା, ୬ ଆହତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆଇସିୟୁରେ ରୋଗୀ ନାହାଁନ୍ତି, ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • କଟକ : ଲିଙ୍ଗ ନିରୂପଣ ମାମଲାରେ ଦୁଇ ଦଲାଲ୍‌ ଗିରଫ, ଦେଢ଼ ହଜାର କମିସନ୍‌ ରଖି ମହିଳାଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଲୁଟିନେଲେ ୩ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦,୩୬୮ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଦଳିଲା ପାଗ, ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||

ଅଜବ ପରମ୍ପରା ! ପରିବାରରେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ମୃତଦେହ ସହ ନାଚନ୍ତି ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ବାଜେ ଲାଇଭ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେ ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଖୁସିରେ ନାଚୁଥିବାର ଦେଖିଛେ । ଜନ୍ମଦିନ ପାର୍ଟୀ ହେଉ କିମ୍ବା ବିବାହ ହେଉ, ଯେତେବେଳେ ବି ଖୁସିର ସୁଯୋଗ ଆସେ, ଆମେ ବହୁତ ନାଚିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଉ ।  କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଲୋକମାନେ ଏକ ମୃତ ଶରୀର ସହିତ ନାଚନ୍ତି ?  ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଅଦ୍ଭୁତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶହେ ପ୍ରତିଶତ ସତ୍ୟ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଏପରି ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଯଦି କେହି ମରିଯାଏ, ତେବେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଶ୍ମଶାନକୁ ଆସି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ନାଚନ୍ତି ।

ସିଏନ୍ଏନ୍ ଟ୍ରାଭେଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମାଡାଗାସ୍କରର ମାଲାଗାସୀ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ ମୃତ ଶରୀର ସହିତ ନାଚନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଚାଲିଥାଏ, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ତଥା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଶ୍ମଶାନକୁ ଆସି ଶବ ସହିତ ନାଚିଥାନ୍ତି । ଯାହା ଫାମାଡିହାନା ରୀତିନୀତିର ଏକ ଅଂଶ । ପରିବାରର ଅନେକ ମୃତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପବିତ୍ର ରୀତିନୀତିରେ ପୈତୃକ ସମାଧିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି ।

ଫାମାଡିହାନା ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ମୃତଦେହକୁ ସେମାନଙ୍କ ସମାଧି ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିବା ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ନୂଆ ପୋଷାକରେ ପରିଧାନ କରି କବର ଚାରିପାଖରେ ନାଚିବା ପାଇଁ ଲାଇଭ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ କରିଥିଲେ । ଏହି ପରମ୍ପରା ପ୍ରତି ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁନଃ ଅନୁସରଣ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ହ୍ରାସ ପାଇଲା । ସମାଧି ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ବହୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି କାରଣ ଏହା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ଏକ ବଡ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର