PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ନବ ନିର୍ମାଣର ଚାଷୀ ସମାବେଶ ଭଣ୍ଡୁର, ଦେଢ଼ ହଜାର ଚାଷୀ ଅଟକ

source:http://www.asianage.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ମନା । ନବନିର୍ମାଣର ଚାଷୀ ସମାବେଶକୁ ପୁଣି ଥରେ ଭଣ୍ଡୁର କରିଛି ପୁଲିସ । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଏଥର ଅଧିକ ସଂଗଠିତ ହୋଇ ପୁଲିସ୍‌ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ରେଳଷ୍ଟେସନ ଓ ଲୋୟର ପିଏମ୍‌ଜିରୁ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଛି । ଏପରିକି ଏନ୍‌ଏଚ୍‌-୧୬ରେ ବସ୍‌, ଟ୍ରକକୁ ଜବରଦସ୍ତି ଅଟକାଇ ସହର ଭିତରକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଟ ଛାଡିନି । ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆସିଥିବା ପାଖାପାଖି ଦେଢ଼ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି । ବିନା ଅନୁମତିରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଏଭଳି ଆଇନ୍‌ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଏକରକମର ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଛି ପୁଲିସ ।
ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିସ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌କୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରି ଆଜି ମହାସମାବେଶର ଡାକରା ଦେଇଥିଲା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ । ସକାଳୁ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ରାଜଧାନୀକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେପଟେ ପୁଲିସ ସବୁ ଦିଗରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ବାଟ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲା । ତମାଣ୍ଡୋ, ହଂସପାଳ ଛକରେ ପୁଲିସ ଜଗି ରହି ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ରେ ରାଜଧାନୀକୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡି଼ଗୁଡିକୁ ଅଟକାଇଥିଲା । ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଗାଡିରୁ ଖୋଜି ବାହାର କରି ଅଟକ ରଖିଥିଲା । ଆଠଗଡ, ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ଅନୁଗୁଳ ଓ କଟକ ଆଡୁ ଆସୁଥିବା ଶତାଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ତ୍ରିଶୁଳିଆ ବ୍ରିଜ୍‌ଠାରେ ଅଟକାଯାଇଥିଲା ।
ପୁଲିସକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ପୁଲିସ ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲା । ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗେ ଆସି ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ଗିରଫ କରିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା ପୁଲିସ । ଚାଷୀମାନେ କିଛି ପୁଲିସଙ୍କୁ ଘେରିଯାଇ ପିଟିଥିଲେ । ପରେ ଅଧିକ ଫୋର୍ସ ଆସି ଜଣ ଜଣ ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଷ୍ଟେସନରୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଥମିଥିଲା । ତଥାପି ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଏବେ ବି ଝାରପଡା ପଡିଆରେ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି ।
ସଂଗଠନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ସରକାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଛନ୍ତି । ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହେଲା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ହିତକର ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରୁଛନ୍ତି । ସଂଗଠନର ଦାବିଗୁଡିକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ । ସବୁବେଳେ ଆନ୍ଦୋଳନର ପନ୍ଥା ଆପଣାନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ପୁଲିସର କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭଳି ସଂଗଠନର ଧମକ ପାଣି ଫୋଟକା ଭଳି ମିଳାଇଯାଇଛି । ଚାଷୀନେତା ତଥା ସଂଗଠନ ସଂଯୋଜକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କୁ ଯାଜପୁର, ଶେଷଦେବଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝରରୁ, ମହେଶ୍ୱର ଜେନାଙ୍କୁ ନୟାଗଡରୁ ଓ ଉମାକାନ୍ତ ଭରତଙ୍କୁ ତମାଣ୍ଡୋରୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି । କଟକ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ଅନୁଗୁଳୁ, ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, କେନ୍ଦୁଝରରେ ମଧ୍ୟ ସଂଗଠନର ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥଲା । ସେଠାରୁ ଧାରଣାରତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ସଂଗଠନର ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟାକଳାପ ଉପରେ ପୁଲିସ ତୀକ୍ଷ୍ମ ନଜର ରଖିଛି ।
ପୁଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି, ସଂଗଠନ ବିଗତ ଦିନରେ ଏକାଧିକ ଥର ରାସ୍ତାରୋକ ଭଳି ଆଇନ୍‌ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛି । ୩ ତାରିଖରେ ଆଲୋଚନାକୁ ଡକାଯିବା ସତ୍ତେ୍ୱ କେହି ଜଣେ ବି ଆସିନଥିଲେ । ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖରେ ସଂଗଠନ ଆଇନ୍‌ ଅମାନ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରା ଦେଇଥିଲା । ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ ଚାରିଆଡୁ ରାଜଧାନୀ ମୁହାଁ ହୋଇଥିଲେ । ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ସହରରେ ପୁରାଇ ଦେଇନଥିଲା । ରସୁଲଗଡ, ଖଣ୍ଡଗିରିଠାରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୪ରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିରାଟ ପଦଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ସଂଗଠନ । ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀ କୁଆଖିଆ ଓ ବାଲୁଗାଁରୁ ଆସି ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ (ତମାଣ୍ଡୋ, ହଂସପାଳ)ରେ ଠୁଳ ହୋଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ହିଁ ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କ ବାଟ ଜଗିଥିଲା । ଜଣେ ବି ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହର ଭିତରକୁ ପୂରାଇ ଦେଇନଥିଲା । ଜାନୁଆରୀ ୭ ତାରିଖରେ ମଧ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାଜଭବନ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।