PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ବାଇକ ଇଞ୍ଜିନରେ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ ଯୁବକ, ୨୦ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡିପାରିବ

ଦୌସା ୨୯/୮: ରାଜସ୍ଥାନର ଦୌସାର ବାନ୍ଦୀକୁଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଭାନେରୀ ଗାଁରେ ଚେତରାମ ଗୁର୍ଜର ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଏକ ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆଇଟିଆଇ ଡ୍ରିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ଚେତରାମ ପିଲାଦିନୁ ଏକ ଉଡିପାରୁଥିବା ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଲୁଜ୍ ପାର୍ଟ୍ସ ଯୋଗାଡରେ ଲାଗିପଡିଥିଲେ । ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ କରି ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବସାଇ ଉଡିପାରୁଥିବା ୪୦୦ କିଲୋ ଓଜନର ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଦେଲେ ।  

ଯୁବକ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳେ ତେବେ ସେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ୨୦ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଉଡାଇପାରିବେ । ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୨ରୁ ୧୫ ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ।

ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏହାକୁ ୩ ଥର ବଦଳାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ମୋଟର ସାଇକେଲର ସିଙ୍ଗଲ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲଗାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ନଉଡିବା ପରେ ଯୁବକ ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲଗାଇଲେ ମାତ୍ର ହେଲିକପ୍ଟରରେ କମ୍ପନ ଯୋଗୁଁ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ମିଳିଲାନାହିଁ । ଏହାପରେ ହିରୋହୋଣ୍ଡା ସିବିଜେଡ ମୋଟର ବାଇକର ୨ଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲଗାଇବା ପରେ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ସଫଳତା ମିଳିଲା । ଏହା ପରେ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ୨୦ ଫୁଟ୍ ଉଚ୍ଚତାରୁ ଉଡାଇ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ଯୁବକ ।

୧୦ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିହେଉଥିବା କ୍ଷମତାଧାରୀ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସମୟରେ ଯୁବକ ୟୁଟ୍ଯୁବରେ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ଯ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଅଧିକ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।