PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ: ଫାରୁକ ଅବ୍ଦୁଲା

source:hindi.news18.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୩: ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଲଗାତାର ପ୍ରଶ୍ନ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଏବେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକକୁ ନେଇ ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ । ଏହି ବୟାନ ଦେବାପରେ ସେ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଅବ୍ଦୁଲା କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ଲଢାଇ ଚାଲୁଆସୁଛି । ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିଲାଣି । ଏଥିପାଇଁ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରାଗଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆମେ ଆମର କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ବିମାନ ହରାଇଦେଲୁ । ଆମେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଯେ ଆମର ଜଣେ ପାଇଲଟ୍ ସକୁଶଳ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ଫେରିଆସିଲା ।’

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ନହେବାକୁ ନେଇ ମଧ୍ଯ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଅବ୍ଦୁଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁ ଦଳ ଏହି ପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏକ ସହିତ କରାଯାଉ। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପରିବେଶ ଠିକ୍ ଅଛି କିନ୍ତୁ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ନାହିଁ ?  ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନ ବହୁତ ଶାନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହୋଇଥାଏ । ବହୁତ ସଂଖ୍ଯାରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଇ ବି ନିର୍ବାଚନ କାହିଁକି ହୋଇପାରିବନି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର