ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ର କଳା ତାଲିକାରେ କାଙ୍ଗାଳ ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୮ : ଆତଙ୍କବାଦକୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଆସୁଥିବା କାଙ୍ଗାଳ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ମିଳିଛି । ଏହା ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଉଛି ତାହା ଏବେ ପ୍ରମାଣିତ । ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳତା ଦେଶକୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦ ବିତ୍ତପୋଷଣ(ଟେରର୍‌ ଫଣ୍ଡିଂ) ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ‘ଫାଇନାନ୍‌ସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ(ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌)ର ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଶାଖା ପାକିସ୍ତାନକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ଏହାକୁ ଗ୍ରେ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା । ଦେଶ ଆତଙ୍କବାଦର ଆଡ୍ଡା ସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ତାହା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଦେଶର କଳା ଚେହେରା ଉପରୁ ପରଦା ହଟିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ଚେହେରା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି । କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଏବେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌, ଏଡିବି ଭଳି ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକରୁ ପାଣ୍ଠି ପାଇବା ଏହା ପାଇଁ କାଠିକର ପାଠ୍‌ ହେବ ।

କରଜରେ ବୁଡ଼ି ରହିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । ଅର୍ଥନୀତି ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଶୋଚନୀୟ । ଏପଟେ ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚକ୍ରାନ୍ତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ସେପଟେ ଅର୍ଥନୀତି ଅବସ୍ଥା ଅସମ୍ଭାଳ । ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତାବିଡାସ୍ୱରୂପ ଏବେ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ଅର୍ଥନୀତି । ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଚକ୍ରାନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବୁଡାଇବା ଥୟ ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ରାଜଧାନୀ କ୍ୟାନ୍‌ମେରାରେ ଆୟୋଜିତ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ର ଏସିଆ ପାସିଫିକ୍‌ ଶାଖାର ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ, ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ଏବଂ ଟେରର୍‌ ଫଣ୍ଡିଂ ସହ ଜଡ଼ିତ ୪୦ଟି ମାନଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ପାକ୍‌ ୩୨ଟିରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଏହା ଗ୍ରେ ତାଳିକାରୁ ବାହାରିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍‌ । ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର କହିଥିଲା ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଟେରର୍‌ ଫଣ୍ଡିଂ ବିରୋଧରେ ନିଜର ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ଆଣିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ପରେ ମେ’ ଡେଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ମଧ୍ୟ ସରିଛି । କିନ୍ତୁ ପାକ୍‌ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧରେ ଏହାର ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍‌ ଆଣିପାରିନାହିଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ୍‌ ଆଣିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ କଡ଼ା ଚେତାବନି ଦିଆଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଗତ ବର୍ଷେ ହେବ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ର ଗ୍ରେ ତାଲିକାରେ ଅଛି ।

କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ପରେ କ’ଣ ହେବ:- ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦେଶ ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ଏବଂ ଟେରର୍‌ ଫଣ୍ଡି ବିରୋଧରେ ସହଯୋଗ କରୁନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି(ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌), ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭେଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏଡିବି), ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ଭଳି ସଂସ୍ଥାନରୁ ପାଣ୍ଠି ମିଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯିବ । ଏହା ସହିତ ମୁଡିସ୍‌, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଆଣ୍ଡ୍‌ ପୁଅର୍ସ(ଏସ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ପି) ଏବଂ ଫିଚ୍‌ ଭଳି ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକୁ ଏହାର ରେଟିଂ କମାଇବେ । ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ କଳା ତାଲିକା ଜାରି କରିଆସୁଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କରୋନାର କରାଳ ରୂପ : ନେଗେଟିଭ ପରେ ପଜିଟିଭ, ୬ ମାସରେ ୩ ଥର ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଯୁବକ

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଗୁଲ୍‌ – ତିନି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିହାର ଭୋଟ୍‌

ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ : ଫି’ ଦେବା ପାଇଁ ଅଳଙ୍କାର ବିକିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ ଅଭିଭାବକ

ସାବଧାନ ! ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଭାରତ – ନିଜର ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବନି ଭାରତୀୟ ସୈନିକ

ବାଲକୋନୀର ପ୍ରେମରୁ ସାତ ଜନମର ସାଥୀ ….ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଏହି ରୋମିଓ-ଜୁଲିଏଟ୍

ଗଙ୍ଗା ନଦୀରୁ ମିଳିଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ମାଛ, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଘାରିଲା ଏହି ଭୟ