ଗରିବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲାଗିଲା ଶକ୍ତ ଝଟକା; ବ୍ଲାକଲିଷ୍ଟରେ ସାମିଲ କଲା ଏଫ୍ଏଟିଏଫ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୮: ଗରିବ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଲାଗିଛି ଶକ୍ତ ଝଟକା। ଏହି ଦେଶ ଆଗକୁ ଆହୁରି ଖରାପ ଦିନ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ । କାରଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଫଣ୍ଡିଂ ସହାୟତା ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଫାଇନାନସିଆଲ ଆର୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ (ଏଫଏଟିଏଫ୍) ପାକିସ୍ତାନକୁ ବ୍ଲାକଲିଷ୍ଟ କରିଛି ।

ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏଫଟିଏଫର ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସମୂହ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବିପଦ ବୋଲି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ତାକୁ କଳାତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଏଫଟିଏଫ ପାକିସ୍ତାନ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ମାମଲାରେ ୪୦ରୁ ୩୨ଟି ସର୍ତ ପାଳନ କରୁନଥିବା କହିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ୨୦୧୮ ମସିହା ଜୁନ ମାସରେ ଗ୍ରୁପ ସି’ ରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ ଏବଂ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ହୋଇଥିବା ରିଭ୍ୟୁରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିନଥିଲା । ପାକ୍ ଏଫଟିଏଫର ସୁପାରିଶରେ କାମ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ।

ଏଫଟିଏଫ କ’ଣ ?

ଏଫଟିଏଫ ଏକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥା । ଏହା ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ନେଣଦେଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମାନକ ନିର୍ଧାରିତ କରିଥାଏ । ୧୯୮୯ରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ବୈଠକରେ କୌଣସୀ ଦେଶ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠିଂ ଯୋଗାଇବା ଓ ମନି ଲଣ୍ଡ୍ରିଂ ରୋକିବାରେ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଗତି କରିଛି ସେନେଇ ସମୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ । ପ୍ୟାରିସକୁ ଏହା ସଂଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କୋଟିପତି ଏବଂ ବଡ ବଡ ଉଦ୍ୟୋଗପତି ନେଇଛନ୍ତି ରୁଷ୍‌ର କରୋନା ଟିକା !

ସେନାର ଯବାନ ଖାଇବେ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ପରିବା – ବଙ୍କରରେ ତିଆରି ହେବ

ବାସି ମିଠାର ଯୁଗ ଶେଷ- ଏବେ ମିଠା ଦୋକାନାରେ ମିଠା ତିଆରି ଏବଂ ଭଲ ରହିବା ତାରିଖ ଲେଖିବାକୁ ନିୟମ କଲେ FSSAI- ମିଠା ଦୋକାନୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ଡେଲିଭରୀ ଫିସ୍‌ ଦେଇ ପାରିଲେନି ମହିଳା– ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ରଖିଲେ ଡାକ୍ତର

ଟିକଟକ୍ ଭିଡିଓ କରିବା ବାହାନାରେ ସାଙ୍ଗକୁ ହତ୍ୟାକଲା ନାବାଳକ,ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ଦୁହେଁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ

ବଡ଼ ଷ୍ଟାର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏହି ମଡେଲ୍‌ – ଆଖିରେ କରିଥିଲେ ଟାଟୁ , ହୋଇଗଲେ ଅନ୍ଧ