PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ସୁଧହାର ବଢ଼ିବ

source:navbharattimes.indiatimes.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ବର୍ଦ୍ଧିତ ଋଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଆହୁରି ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜମା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛନ୍ତି । ଋଣ ଚାହିଦା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଜମା ଦରକାର ପଡ଼ିବ । ଏଥିଲାଗି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଜମାକାରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ସୁଧହାର ବଢ଼ାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
୨୦୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୪ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ୯.୯% ବଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ଋଣ ୧୪.୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜମା ଓ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଧାରା ଯଦି ଜାରି ରୁହେ, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଲିକ୍ୱିଡିଟି ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରିବେ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଋଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଅଧିକ ଜମା ହାସଲ କରିବାକୁ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସ୍ଥାୟୀ ଜମା ସୁଧହାର ବଢ଼ାଇବା ଏହାର ଏକ ଅନ୍ୟତମ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି କ୍ରିସିଲ୍‌ ଦର୍ଶାଇଛି ।
ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଆହୁରି ସୂଚାଇଛି ଯେ ୨୦୧୯ରୁ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ୧୩-୧୪% ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ହାର ୮% ରହିଥିଲା । ଋଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ଜମା ହାସଲ ବାବଦରେ ନିଜ ରଣନୀତି ବଦଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।
ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦେଖିଲେ, ଋଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଅତ୍ୟଧିକ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଆର୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ଭାବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ବଡ଼ ଆକାରର ଋଣ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଜମା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସେହି ଅନୁସାରେ ବଢ଼ିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ।
ଏହାବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ୍‌ ସମ୍ମାନ ନିଧି ପାଇଁ ୭୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବାର୍ଷିକ ବ୍ୟୟବରାଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏହି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହେବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଚାପ କିଛି ପରିମାଣରେ କମିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର