PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଏହି ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୩୫୦୦୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରଖିଥିଲେ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ, ୬୦୦ଥର ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

https://www.gq-magazine.co.uk

କାରିବିଆନ ସାଗର ସ୍ଥିତ ଏକ ଦ୍ବୀପ ଦେଶ ଅଛି ଯାହାର ନାଁ ହେଉଛି କ୍ୟୁବା। ଯାହାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ। ୮୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ୩୫୦୦୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା ହେଲା ପରେ ଏହା ଉପରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ନ୍ୟୟର୍କ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି କି, ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିଲେ। କ୍ୟୁବାର ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋ। ୧୯୫୯ ମସିହାରେ କ୍ରାନ୍ତି ଜରିଆରେ ଆମେରିକା ପିଣ୍ଡୁ ଫୁଙ୍ଗେନସିଓ ବତିସ୍ତାର ନାନାସାହିଙ୍କୁ ବାହାରେ ଫୋପାଡ଼ି ସେ ପାଓ୍ବାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ କ୍ୟୁବାର ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ୨୫ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ୯୦ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋ ବ୍ରିଟେନର ମହାରାଣୀ ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରାଜାଙ୍କ ପରେ ଦୁନିଆଁର ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟାଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ।  ଯିଏକି ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ କରିଥିଲେ। ୧୯୫୯ରୁ ୧୯୭୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କ୍ୟୁବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୯୭୬ରୁ ୨୦୦୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କ ନାମ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି। ଏହି ରେକର୍ଡ ସେ ଭାଷଣ ଦେବାରେ ପାଇଥିଲେ। ୨୯ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୬୦ରେ ସେ ଯୁଗ୍ମ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯ ମିନିଟର ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ୭ଘଣ୍ଟାରେ ୧୦ମିନିଟର ସବୁଠୁ ଲମ୍ବା ଭାଷଣ ୧୯୮୬ରେ  କ୍ୟୁବାରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା।

ଫିଡେଲ୍ କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଏକ ଗାଈ ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଯାହାର ନାଁ ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରହିଛି। କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଗାଈ ସବୁଠୁ ଅଧିକ କ୍ଷୀର ଦେଉଥିବାରୁ ତା ନାଁ ରେକର୍ଡରେ ରହିଥିଲା। ଏହି ଗାଈ ଏକ ଦିନରେ ୧୧୦ ଲିଟର କ୍ଷୀର ଦେଉଥିଲା।

କାଷ୍ଟ୍ରୋଙ୍କର ଦାବି ଥିଲା କି ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଥର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇ୍‌ଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ସେ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ଆମେରିକା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ  ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସି ଏଜେନ୍ସିକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଦାବି ଥିଲା କି ତାଙ୍କର ହତ୍ୟା ପଛରେ ବିଷାକ୍ତ ଔଷଧ, ବିଷାକ୍ତ ସିଗାରେଟ୍, ବିଷାକ୍ତ ପାଉଡରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଷାକ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର