PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

କଳିଙ୍ଗରେ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧ ।୧ (ବ୍ୟୁରୋ): ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ସଫଳ ଆୟୋଜନ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୬ ତାରିଖରୁ ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ ଖେଳାଯିବ । ମୋଟ୍‌ ୮ଟି ଦଳ ଏଥିରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏ ବିଷୟ ଯଦିଓ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ମାତ୍ର ଭାରତ ସହ କେଉଁ କେଉଁ ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭେନ୍ୟୁରେ ଖେଳିବେ ତାହା ଆଜି ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ (ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ହକି ମହାସଂଘ) ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।
ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ର ଘୋଷଣା ଅନୁସାରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମାଲେସିଆ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏପରି ୩ଟି ଭେନ୍ୟୁରେ ପୁରୁଷ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ ଖେଳାଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭେନ୍ୟୁରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ମେକ୍ସିକୋ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୟୁଏସ୍‌ଏ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମାଲେସିଆ ଭେନ୍ୟୁରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡ଼ା, ଚୀନ, ଇଟାଲୀ, ମାଲେସିଆ, ଭାନୁଆତୁ ଓ ୱେଲ୍ସ । ଫ୍ରାନ୍ସ ଭେନ୍ୟୁରେ ଚିଲି, ଇଜିପ୍ଟ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ, କୋରିଆ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଓ ୟୁକ୍ରେନ ।
ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସର ଗୁରୁତ୍ୱ ହେଉଛି, ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସକୁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବେ । ଏସିଆଡ୍‌ରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ହରାଇବା ପରେ ଭାରତ ସିଧାସଳଖ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ତେଣୁ ଦଳକୁ ଏବେ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଟିକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିବାକୁ ହେବ । ତେବେ ଭାରତ ସହଜ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଜାପାନ, ମେକ୍ସିକୋ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ୟୁଏସ୍‌ଏ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଭାରତ ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଟିକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିବା ସହଜ ହେବ ।
ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ କରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବେଶ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଛନ୍ତି । ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସ ଆୟୋଜନ କରିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହକି ଷ୍ଟାଡିୟମର ନବକଳେବର କରାଯାଇଥିଲା । ୧୫ ହଜାର ଦର୍ଶକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବସି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିବାର ସୁବିଧା କରାଯାଇଛି । ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଆୟୋଜନ, ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଏବଂ ଆତିଥେୟତାକୁ ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଭୂୟସୀ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଇତିହାସରେ ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।
ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ସିରିଜ୍‌ ଫାଇନାଲ୍ସର ପୁଲ୍‌ ଓ ଭେନ୍ୟୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେବି କ୍ରୀଡ଼ାସୂଚୀ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ନାହିଁ । ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଏଫ୍‌ଆଇଏଚ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ । ମହିଳା ବର୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଭେନ୍ୟୁ ଓ ପୁଲ୍‌ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଜାପାନ ଭେନ୍ୟୁରେ ଭାରତ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଏହି ପୁଲରେ ଭାରତ, ଜାପାନ, ଚିଲି, ଫିଜି, ମେକ୍ସିକୋ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷିଆ ଓ ଉରୁଗୁଏ ରହିଛନ୍ତି । ମହିଳା ଦଳ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହଜ ପୁଲ ରହିଛି । ଜୁନ ୧୫ରୁ ୨୩ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଖେଳାଯିବ ।
ଗତ ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ନେଇ ମୋଟ୍‌ ୧୬ଟି ଦଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଥିଲେ । ତେବେ ଏଥର ଯେଉଁ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ଆସିବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ନୂଆ ଦଳ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଜାପାନ, ମେକ୍ସିକୋ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ରୁଷିଆ, ୟୁଏସ୍‌ଏ ଓ ଉଜବେକିସ୍ତାନ । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସାମିଲ ଥିଲା ।