୩୦ରେ ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ଆୱାର୍ଡ: ଉତ୍ତମ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ୯ମ ରୁଚି ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ଆୱାର୍ଡ । ଯେଉଁଥିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୬ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ତେବେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତ ପ୍ରତି ନିଜର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସେବା ପାଇଁ ବର୍ଷିୟାନ ଅଭିନେତା ଉତ୍ତମ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନ ବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୂପ ତାଙ୍କୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅର୍ଥରାଶି ସହ ‘ଓଫା’ ଟ୍ରଫି ଓ ଉତ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଓଫାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଏହାର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଉଲ୍ଲାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହୁରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରବିବାର ହ୍ୱାଇଟ କାନ୍‌ଭାସ୍‌ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ହୋଟେଲରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏ ବାବଦରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇ ‘ଓଫା’ର ସଭାପତି ବାପୁ ଲେଙ୍କା କହିଛନ୍ତି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଫାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିବେ ବଲିଉଡର କମେଡିକିଙ୍ଗ ଜନି ଲିଭର ଓ ମିସ୍‌ ଏସିଆ ବିଜୟିନୀ ନିବେଦିତା ବିଶ୍ୱାଳ ।

ଏହି ଅବସରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ନୃତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଫେଟ୍‌ ଫାଇଟର୍ସ, ସିଜ୍‌ଲର୍ସ ଓ ଓଲିଉଡର ଅନେକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଯୁବ ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀମାନେ ଯୋଗଦେବେ । ଏଥିରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଶୁଳ୍କ ପାସ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହାଛଡା ଇ-ନ୍ୟୁଜ୍‌, ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ପାସ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ‘ଓଫା’ର ଆବାହକ ଡ ମନୋଜ କୁମାର ଦାଶ କହିଥିଲେ ୨୦୧୦ରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯେତେବେଳେ ୭୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଓଲିଉଡର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ଏକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ
କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ୩୦ ଜଣ ସାଧକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୨୬ଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସିନେମା ହଲ୍‌ର ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ଡବିଂ ଆର୍ଟିଷ୍ଟ, ସ୍ପଟ୍‌ବୟ, ମେକ୍‌ଅପ୍‌ ମ୍ୟାନ ଆଦି କଳାକାରଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥାଏ ।

ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା କମେଡିଆନ୍‌ଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ ବୋଲି ‘ଓଫା’ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମୃତ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ଯେ ପୁରସ୍କାର, ନାଚ, ଗୀତକୁ ଓଫା ପ୍ରଧାନ୍ୟ ଦେଇଛି ତା ନୁହେଁ ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ କର୍କଟ ପୀଡିତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରି ଆସୁଛି ‘ଓଫା’ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜ୍ଞାନରଞ୍ଜନ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ‘ରୁଚି’ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ ଶରତ କୁମାର ସାହୁ, ‘ଓଫା’ର ଉପଦେଷ୍ଟା ବିଭୂତି ନାୟକ, ମାନସ ରଞ୍ଜନ କର, ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଦାସ, ଅଜୟ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁଙ୍କ ସମେତ ‘ଓଫା’ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


‘ଦାଦାବଟିକୁ ନା’ ଅଭିଯାନ: ଦାଦାବଟି ମାଗି ବନ୍ଧା ହେଲେ ୬ ସାମ୍ବାଦିକ, ୩୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୪ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୨୫୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି

ପୁଣି ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୪୮୦ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ: ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାର ଡେଇଁଲା

ବାଇକ୍ ଆ​ରୋହୀ ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ୧୮ ଚକିଆ ଟ୍ରକ, ଯୁବକ ମୃତ

୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଓଡିଶାରୁ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ: ରାଜ୍ୟରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ବରମୁଣ୍ଡା ଓଭରବ୍ରିଜ ତଳୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର