PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ନିଆଁ: ପୂରା ଘଟଣା ଟି ଏମିତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାରରେ ଥିବା ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଲାଗିଥିଲା ନିଆଁ । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ପଞ୍ଚମ ମହଲା ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା । ଚାରିଆଡ଼େ ଧୂଆଁ ଆଉ ଧୂଆଁ । ଆକସ୍ମିକ ନିଆଁ ଦେଖି ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଗଲା । କିଏ କ’ଣ କରିବେ କିଛି ବୁଝି ପାରୁନଥିଲେ । ନିଆଁ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ତା’ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ପାରିନଥିଲେ । ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଧାଁ ଧପଡ଼ ଲାଗି ରହିଥଲା । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଷ୍ଟ୍ରେଚର ଓ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାର ଆଇସିୟୁରେ ଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଉପର ମହଲାରୁ ପ୍ରଥମେ ତଳକୁ ଆଣିଥିଲେ ।
ଦମକଳବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଆଇସିୟୁରେ ଥିବା ୨୬ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରା ଯାଇଥିଲା । ୧୮ଟି ଆମ୍ଭୁଲାନ୍ସ, ୪ଟି ଦମକଳ ଓ ୩୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ୩ ଘଣ୍ଟା ନୟାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାକୁ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୩ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ବ୍ୟାଟେରୀ ରୁମ୍‌ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟସର୍କିଟ୍‌ ଯୋଗୁ ଏମିତି ଘଟିଛି ବୋଲି ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ଅଗ୍ନିଶମ ଡିଜି ବିଜୟ ଶର୍ମା ଟୁଇଟ୍‌ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପୂରା ଘଟଣା ଟି ଏମିତି
ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ହେବ । ହସ୍ପିଟାଲର୍‌ ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ଥିବା ବ୍ୟାଟେରୀ ରୁମ୍‌ରୁ ବାହାରିଥିଲା ଧୂଆଁ । ସେଠାରେ କେହି କର୍ମଚାରୀ ନଥିବାରୁ କିଛି ଜଣା ପଡ଼ିନଥିଲା । କିଛି ସମୟ ପରେ ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଥିଲା । ତା’ପରେ ସାଇରନ୍‌ ବାଜିଥିଲା । ବ୍ୟାଟେରୀ ରୁମ୍‌ରେ ଚାରିପଟୁ ଧୂଆଁ ବାହାରିଥିଲା । ରୁମ୍‌ ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଜଳି ଉଠିଥିଲା ଉକ୍ତ ରୁମ୍‌ । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରି ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିଲେ । ୧୦ଟା ୪୩ରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ କଳ୍ପନା ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଫୋନ୍‌ କରିଥିଲେ । ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଗୋଟିଏ ଦମକଳ ଗାଡ଼ି ସହ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ । ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଦେଖିଥିଲେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ଅସମ୍ଭବ । ତେଣୁ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୨ ଟି ଗାଡ଼ି, କଳ୍ପନାରୁ ଆଉ ୧ଟି ଗାଡି଼ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ହେଲେ ପ୍ରଚୁର ଧୂଆଁରେ ଭିତରକୁ ଯିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଝରକା କାଚ ଭାଙ୍ଗି ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଧୂଆଁ ଆଇସିୟୁ ରୁମ୍‌ ସହିତ ଅନ୍ୟ ରୁମ୍‌କୁ ବ୍ୟାପୀଥିଲା । କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୂରା ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ଧୂଆଁ ଖେଳିଗଲା । ତେଣୁ ଆପୋଲୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଇସିୟୁରେ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଖବର ବିଜୁଳି ବେଗରେ ବ୍ୟାପୀ ଯାଇଥିଲା । ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବାହାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । କିଛି ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କ ରୋଗୀକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ନେଇ ଯିବାକୁ ଜିଦ୍‌ କରିଥିଲେ ।
ପ୍ରାୟ ୩ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥିଲା । ଅଗ୍ନିଶମ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ତନାଘନା । ଫାୟାର ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି ନା ନାହିଁ, ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍‌ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହା ଉପରେ କିଛି କହି ନଥିଲେ । ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ଏବେ କିଛି କହି ହେବନି କହି ଏଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୁଲିସ୍‌ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି, ଡିିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ସମୟରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ କମ୍‌ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଥିବାରୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର