ମସ୍‌ଜିଦରେ ଗଣହତ୍ୟା, ୪୯ ମୃତ

ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ,୧୫ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ମସ୍‌ଜିଦରେ ଆଜି ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ନୁର-ଅଲ୍‌ ମସ୍‌ଜିଦ ଓ ଲିନ୍‌ଉଡରେ ଥିବା ଏକ ମସ୍‌ଜିଦରେ ଏହି ଜଘନ୍ୟ ଗଣହତ୍ୟା ଘଟିଛି । ଏଥିରେ ୪୯ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲା ବେଳେ ୪୮ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଆହତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି । ପୁଲିସ ହତ୍ୟାକାରୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଟାରାଣ୍ଟ (୨୮) ଓ ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ଅଛି । ହତ୍ୟାକାରୀ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଏହି ଗଣହତ୍ୟାର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ଫେସ୍‌ବୁକରେ କରିଥିଲା । ଗଣହତ୍ୟା ପରେ ସମଗ୍ର ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସବୁ ମସ୍‌ଜିଦରେ ସଶସ୍ତ୍ର ପୁଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜସିନ୍ଦା ଆର୍ଡର୍ଣ୍ଣ ଆକ୍ରମଣକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହା ଦେଶ ପାଇଁ କଳାଦିବସ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।
ପୁଲିସ କମିଶନର ମାଇକ ବୁଶଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଆଜି ଶୁକ୍ରବାର ହେତୁ ନୁରଅଲ୍‌ ମସ୍‌ଜିଦରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ହୋଇଥିଲା । ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ୪୦ରେ ସେନା ପୋଷାକ ସହ ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଜ୍ୟାକେଟ ପିନ୍ଧିଥିବା ହତ୍ୟାକାରୀ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଏକ କାର୍‌ରେ ଆସି ମସ୍‌ଜିଦର କିଛି ଦୂରରେ ଅଟକି ଥିଲା । ସେଠାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଚାଲିଚାଲି ମସ୍‌ଜିଦ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା । ହାତରେ ସେମି ଅଟୋମେଟିକ ବନ୍ଧୁକ ଓ ଏକ ରାଇଫଲ ଧରିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଆଣ୍ଠୁଭାଙ୍ଗି ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିଲେ । କେହି କିଛି ବୁଝିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଥିଲା । କିଛି ଲୋକ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ସେଠାରେ ଟଳିପଡ଼ିଥିଲା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଜୀବନ ବିକଳରେ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ । ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ତ୍ତ ଚିତ୍କାର ଓ ଧାଁଦଉଡ଼ ଭିତରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ପୁଣି ବାହାରେ ରଖିଥିବା କାର୍‌ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲା । ବନ୍ଧୁକରେ ଗୁଳି ରି-ଲୋଡ କରିଥିଲା ଓ ପୁଣି ମସ୍‌ଜିଦ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଥିଲା । ଏପରିକି ଚଟାଣରେ ପଡ଼ିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିତରୁ କିଏ ବଞ୍ଚିଛି କି ନାହିଁ ଖୋଜି ଖୋଜି ଗୁଳି କରିଥିଲା ।
ଏସବୁ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କିତ ୧୭ ମିନିଟ୍‌ର ଏକ ଭିଡିଓ ଫେସବୁକ୍‌ରେ ସିଧାପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ସେ ପିନ୍ଧିଥିବା ହେଲମେଟରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇଥିଲା । ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୪୨ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ୫ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରି ସେ କାର୍‌ରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲା । ଯିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ସେ କାର୍‌ ଡୋର ବାଟେ ମସ୍‌ଜିଦ ପାଖରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଥିଲା । ପୁଲିସ ପହଞ୍ଚି ମସ୍‌ଜିଦକୁ ଚାରି ପଟୁ ସିଲ୍‌ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରିବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାକୁ ସିଲ୍‌ କରିଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ୫ଟା ୨୭ରେ ଲିନ୍‌ଉଡରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ମସ୍‌ଜିଦ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ପଳାଉଥିଲା ବେଳେ ପୁଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଥିଲା । ପୁଲିସ ତାକୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ତା ନିକଟରୁ ବନ୍ଧୁକ ଓ କାର୍‌ ଭିତରେ ଥିବା କିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ଜବତ କରିଛି ।
ଅଭିଯୁକ୍ତ ବ୍ରେଣ୍ଟନର ଟୁଇଟର ପେଜରେ ୭୪ ପୃଷ୍ଠାର ଏକ ଶରଣାର୍ଥୀ ବିରୋଧୀ ଇସ୍ତାହାର ଅପଲୋଡ କରିଛି । ଏଥିସହିତ ସେ କିଏ ଓ ହତ୍ୟା କରିବା ପଛରେ ତାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ସେକଥା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ସେ ୩ ମାସ ତଳୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା । ସେ ଏକାକୀ ଏହି ଘଟଣା ଭିଆଇଛି । ସେ କୌଣସି ସଙ୍ଗଠନ ସହ ଜଡ଼ିତ ନୁହେଁ । ସେ ନୁରଅଲ୍‌ ଓ ଲିନ୍‌ଉଡ ମସ୍‌ଜିଦକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପରେ ଯଦି ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଆସବର୍ଟନ ମସ୍‌ଜିଦକୁ ଯାଇଥାନ୍ତା ବୋଲି କହିଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡରେ ବହୁସଂଖ୍ୟକ ଶରଣାର୍ଥୀ ରହୁଥିବା ଓ ସେମାନେ ନିୟମିତ ମସ୍‌ଜିଦକୁ ଆସୁଥିବାରୁ ସେ ତାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା ବୋଲି କହିଛି । ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ବାଂଲାଦେଶ ଟିମ୍‌ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ଶନିବାର ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯାଇଥାନ୍ତା । ତେବେ ଖେଳାଳିମାନେ ନୁର୍‌ଅଲ୍‌ ମସ୍‌ଜିଦକୁ ବସ୍‌ରେ ଯାଉଥିଲେ । ସେମାନେ ହେଗଲେ ପାର୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗୁଳିମାଡ଼ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ଫେରିଆସିଥିଲେ । ଫଳରେ ସେମାନେ ବଡ଼ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲେ । ଟିମ୍‌ର କ୍ୟାପଟେନ ମୁସ୍‌ଫିକର ରହିମ ଟୁଇଟ୍‌ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲ୍ଲା ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଲେ । ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଭାଗ୍ୟବାନ । ଏଭଳି ଘଟଣା ଯେଭଳି ଅତୀତରେ ଦେଖିବାକୁ ଆଉ ନମିଳୁ । ତେବେ ଆଜିର ଘଟଣା ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ଦେଶର ରାଜା ନିଜ କୁକୁରକୁ କଲେ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଚିଫ୍,୨୦ ସେକ୍ସ ସୋଲଜରଙ୍କ ସହ ବିଦେଶରେ ବିତାଉଛନ୍ତି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ

ଭାରତକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଲା ଗୃହମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, କେବଳ ଏମାନଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରହିଛି କଟକଣା

ଇଜ୍ଜତ ନେବି ବଦନାମ୍ କରିବି ‘ଶହେ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ଏମିତି ଧମକ ଦେଉଛି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ’ ଅଥଚ- ଆତଙ୍କିତ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପୋଲିସ୍ ସୁରକ୍ଷା

ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ , ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ସବୁ ଅଚଳ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ…

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ- ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତରେ ବଙ୍ଗଳାର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ୧୧ବଡ ଘୋଷଣା; ଜାଣନ୍ତୁ ବିହାରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଙ୍କଳ୍ପ ପତ୍ରରେ ରହିଛି କଣ…