PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ମହାଭାରତରେ ହୋଇଥିଲା ପରମାଣୁ ବୋମାର ବ୍ୟବହାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୨: ପରମାଣୁ ବୋମା ଆଜି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ ହତିଆର ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏହାର ବିନାଶଲୀଳାରୁ ଅନୁମାନ କରିହେବ ଯେ ଯଦି  ପରମାଣୁ ବୋମା କୌଣସି ଦେଶ ଉପରେ ପଡେ ତେବେ ସେଠାର ଲକ୍ଷାଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ଷଣିକରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବେ। ଏମିତି ତ ସାରା ବିଶ୍ବ ଜାଣିଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ପରମାଣୁ ବୋମାର ବ୍ୟବହାର ୬ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୫ରେ ହୋଇଥିଳା। ଯାହାକୁ ଜାପାନର ହିରୋଶିମା ସହର ଉପରେ ପକାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ ଜାଣିକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ପରମାଣୁ ବୋମାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି।

source: https://www.bhaskar.com

ପରମାଣୁ ବୋମାର ଆବିଷ୍କାର କରିଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜୁଲିୟସ ରବର୍ଟ ଓପୋନହାଇମର ନିଜର ଗବେଷଣାରେ ଏହି କଥାର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ପରମାଣୁ ବୋମା ଭଳି ବିନାଶକାରୀ ହତିଆରର ବ୍ୟବହାର ମହାଭାରତ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା। ରବର୍ଟ ଗୀତା ଓ ମହାଭାରତକୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବରେ ପଢିବା ପରେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। 


source: https://www.bhaskar.com

ରବର୍ଟ ମହାଭାରତରେ ଉଲ୍ଳେଖ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ରର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦୀ କ୍ଷମତା ଉପରେ ରିସର୍ଚ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ରିସର୍ଚ ମିଶନର ନାମ ଥିଲା ଟ୍ରିନିଟି ଅର୍ଥାତ ତ୍ରିଦେବ। ୧୯୩୯ରୁ ୧୯୪୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ରବର୍ଟ ଓ ଅନ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ରିସର୍ଚ କରିଥିଲେ। ଏହି ରିସର୍ଚ ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଥିଲେ ମହାଭାରତରେ ଯେଉଁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା ତାହା ଆଜିର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭଳି ସମାନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା।

source: https://www.bhaskar.com

ପୁଣେର ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଓ ଲେଖକ ପଦ୍ମାକର ବିଷଣୁ ବର୍ତକ ରିସର୍ଚ କରିବା ପରେ କହିଥିଲେ ମହାଭାରତ ସମୟରେ ଯେଉଁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ପରମାଣୁ ବୋମା ହିଁ ଥିଲା। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ରାମାୟଣ ଓ ମହାଭାରତ ସମୟରେ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ ହତିଆର ବୋଲି ମନେକରାଯାଉଥିଲା। ସେ ସମୟରେ କିଛି ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ପାଖରେ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ଥିଲା। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲା ତା ପାଖରେ ଏହାକୁ ଫେରାଇ ନେବାର କ୍ଷମତା ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୁଅ ଅଶ୍ବସ୍ଥମାକୁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ଫେରାଇ ନେବା ଜଣାନଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର ଛାଡିବା ପରେ ବଡ ଧରଣର ଧ୍ବଂସ ଘଟିଥିଲା।

source: https://www.thecivilengineer.org

ସିଦ୍ଧୁ ଉପତ୍ୟାକାର ସଭ୍ୟତା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି  ୫୦୦୦ରୁ ୭୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହଡପ୍ପା ଓ ମୋହନଜୋଦାଡେରେ ଏଭଳି ବହୁ ନରକଙ୍କାଳ ମିଳିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଭୟଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରରେ ମରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ଏଭଳି କିଛି ପ୍ରମାଣ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ କୌଣସି କାଳରେ ଏଠାରେ ଅତ୍ୟାଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରେଡିଏସନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଯାହାର କୌଣସି ପରମାଣୁ ବୋମାର ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର