ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଥମ: ଏଚ୍ଆଇଭି ପଜିଟିଭ ମହିଳା ତାଙ୍କ ଭଳି ଆଉ ଜଣେ ରୋଗୀକୁ ଦାନ କଲେ ନିଜ କିଡନୀ

ବାଲଟିମୋର,୨୯।୩: ବିଶ୍ବରେ ଏହା ବୋଧ ହୁଏ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଯେବେ ଜଣେ ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ ପୀଡିତା ମହିଳା ନିଜର କିଡନୀ ଆଉ ଜଣେ ଏଚଆଇଭି ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅପରେସନ୍ ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ଓ୍ବାଲଟିମୋର ସ୍ଥିତ ଜନ୍ ହୋପକିନସ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରମାନେ କରିଛନ୍ତି। ହସ୍ପିଟାଲର କହିବା ଅନୁସାରେ ଦୁହେଁ ଏବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ ଏଚଆଇଭି ପଜିଟିଭ ଦାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା।

source: https://www.dailymail.co.uk

କିଡନୀ ଦାନ କରିଥିବା  ନୀନା ମୋର୍ଟିନେଜ୍ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ୩୫ ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରହିଛି। ମୋତେ ଯେତେବେଳେ ୬ ମାସ ହୋଇଥିବା ସେତେବେଳେ ଏଚଆଇଭିରେ ପୀଡିତ ଥିବା ନେଇ ଜଣାପଡିଥିଲ। ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ ଦାନ ଦେଇପାରିଥିବାରୁ ମୁଁ ଖୁସି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସେ। ନୀନା ଆଟଲାଣ୍ଟାରେ ରୁହନ୍ତି ଓ ସେ ପବ୍ଲିବ ହେଲଥ୍ କନସଲଟାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରିନ୍ତି।

source: https://www.dailymail.co.uk

ଏହି ଅପରେସନ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ନୀରଜ ଦେଶାଇ ଏବଂ ଡୋରି ସେଗେଭ ଓ ତାଙ୍କର ଟିମ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେଗେଭ କହିଛନ୍ତି ନୀନାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମୁଁ ଖୁବ୍ ପ୍ରଭାବିତ। ଏଭଳି ଘଟଣା ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଘଟିଛି।  ୨୦୧୩ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାରେ ଦୁଇ ଏଚଆଇଭି-ପଜିଟିଭି ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରେ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ କରାଯାଉନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେଗେଭଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ପରେ ଏଚଆଇଭି ଅର୍ଗାନ ପଲିସି ଇକ୍ବିଟିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଏଚଆଇଭି ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଭିତରେ ଅଙ୍ଗଦାନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅପରେସନ୍ ପୂର୍ବରୁ  ସେଗେଭ ଓ ତାଙ୍କର ଟିମ୍ ୪୦ ହଜାର ଏଚଆଇଭି-ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଲଜ୍ଜା ! ବୋହୂର ସର୍ବସ୍ୱ ସାରିଲା ଶ୍ୱଶୂରଙ୍କର ପାପ ନଜର- ପୁଅକୁ ଗୁଳି କରି ଫେରାର

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ – କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍‌ ଲେକ୍‌ ଏବଂ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ‘ଅଦୃଶ୍ୟ କମାଣ୍ଡୋ’ -ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନେ କିଏ ଏବଂ ନେଇଛନ୍ତି କେଉଁ ତାଲିମ

ବିଦେଶରେ ଥିବା ୫୦ ଜଣ ବେଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଗଲା

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋଚନା

ଜହ୍ନରେ ହେବ ୧୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟୟଲେଟ୍, ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ନାସା