PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସରିଲା, ୬୮% ମତଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନେତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟର ଫଇସଲା ହୋଇଛି । ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ । ୪ ଲୋକସଭା ଓ ୨୮ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ସରିଥିଲା ବେଳେ ୨୧୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ସିଲ୍‌ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ସୁଦ୍ଧା ୬୮% ମତଦାତା ନିଜ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିବା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବହୁ ବୁଥରେ ରାତି ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ମତଦାନ ହାର ବଢ଼ିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଏ ଆସନଗୁଡ଼ିକରେ ୭୩% ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ଆସନ୍ତା ମେ’ ୨୩ ଭୋଟ୍‌ ଗଣତିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାର ମୋଟ୍‌ ୨୧ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ୪ଟି ଏବଂ ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ୨୮ଟିରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । କୋରାପୁଟ, ନବରଙ୍ଗପୁର, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା ସହ ସଂଲଗ୍ନ ୨୮ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଭୋଟରମାନେ ମତାଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ମାଓପ୍ରବଣ ଇଲାକାରେ ଅବାଧ ଓ ମୁକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲାବେଳେ ଏଥିରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଖବର ମିଳିନି । ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୟରେ ମାଲକାନଗିରି ଓ ରାୟଗଡ଼ାର ୧୪ ବୁଥରେ ଜଣେ ହେଲେ ଭୋଟର ଭୋଟ ଦେଇନାହାନ୍ତି । ମୌଳିକ ସୁବିଧା ପୂରଣ ହୋଇନଥିବାରୁ ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ୧୩ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ ର ଭୋଟର ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଟିଗଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଏମପିଭି-୬୫ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ବୁଥରେ ପୋଲିଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ଭୋଟ ଟାମ୍ପରିଂ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଗ୍ରାମବାସୀ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେଠାରେ ବିଏସଏଫ୍‌ଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

କଳାହାଣ୍ଡି ଲୋକସଭା ଆସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫ ବୁଥରେ ଭୋଟରମାନେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଥିଲା ବେଳେ ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ବାଧିକ ମତଦାନ ପ୍ରାୟ ୮୦ ଧ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ନିୟମଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଡଙ୍ଗରିଆ ଓ ଝରଣିଆ ଆଦିବାସୀମାନେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଧମକକୁ ଖାତିର ନକରି ନିର୍ଭିିକତାର ସହ ବୁଥ୍‌କୁ ଆସି ନିଜର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଧମକରେ ନିୟମଗିରି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଭୋଟ ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏପରି କି ୨୦୧୭ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନବେଳେ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ନୂଆପଡ଼ା ଓ ଖଡ଼ିଆଳରେ ଇଭିଏମ୍‌ ସହ ଭିଭିପାଟରେ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବାରୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଲୋକସଭା ଆସନର କିଛି ବୁଥରେ ଇଭିଏମରେ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପୋଲିଂ ମଝିରେ ମଧ୍ୟ ଇଭିଏମ୍‌ ଖରାପ ହୋଇଥିଲା । ସେକ୍ଟର ଅଫିସରମାନେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ତ୍ରୁଟି ସୁଧାରିବା ପରେ ସାନି ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । ଗୋପାଳପୁରର ପଞ୍ଚମାରେ ବୁଥ୍‌ ରିଗିଂ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା । ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବାରୁ ପୁଲିସକୁ ଲାଠିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । କାଁ ଭାଁ ଗଣ୍ଡଗୋଳକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିଲା ।
ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୋଲିଂ ଟିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ‘ମକ୍‌ ପୋଲ୍‌’ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଚାଲିଥିବା ଏ ଭୋଟ୍‌ ମହାପର୍ବରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଢେର୍‌ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପୁରୁଷ, ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭୋଟରମାନେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲଗାଇଥିଲେ । ନୂଆ ଭୋଟର ନିଜର ପ୍ରଥମ ମତାଧିକାରୀ ପାଇଁ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌ରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାରଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ସକାଳ ୧୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୨୨% ଭୋଟର ନିଜର ଭୋଟ୍‌ ଦେଇ ସାରିଥିଲେ । ଖରାକୁ ଖାତିର ନ କରି ଭୋଟର ଧାଡ଼ିରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବେ ଭୋଟ୍‌ ଦେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।
ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟରେ ବହୁ ହେଭିୱେଟ୍‌ ନେତା ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଜନତା ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ତାଙ୍କୁ ବାଛିଛନ୍ତି କି ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି ତାହା ଭୋଟ ଫଳାଫଳରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ । ବିଜେଡିର ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ଉଷା ଦେବୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ସିଲ୍‌ କରିଛନ୍ତି ଭୋଟର । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡିି ନେତା ଲାଲବିହାରୀ ହିମରିକା, ରବି ନନ୍ଦ, ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଭୂପିନ୍ଦର ସିଂ, ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଦେଓଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଫଇସଲା କରିଛନ୍ତି ଭୋଟର । ଏହାଛଡ଼ା କଂଗ୍ରେସ ହେଭିୱେଟ୍‌ ଭକ୍ତଚରଣ ଦାସ, ତାରା ବାହିନୀପତି, ଭୂଜବଳ ମାଝୀ, ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀଙ୍କ ସହ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜୟରାମ ପାଙ୍ଗୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଇଭିଏମରେ । ତେବେ ଏହି ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ବାଜି ମାରିନେବେ ନା ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ମେ ୨୩ ଯାଏ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେବ ।
ମାଓପ୍ରବଣ ୨୦ଟି ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପରାହ୍ଣ ୪ଟାରେ ମତଦାନ ଶେଷ ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ସମୟ ବେଳକୁ ଭୋଟରମାନେ ବୁଥ୍‌ ପରିସରକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୁତାବକ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଥିଲା । ଏପରିକି ମାଲକାନଗିରି ଭଳି ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ୪ଟା ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଭୋଟ୍‌ ଦେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନ୍ୟ ୮ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରେ ଭୋଟ୍‌ ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବୁଥ୍‌ ପରିସରରେ ଭୋଟରଙ୍କ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିଳମ୍ବିତ କରିଥିବା ସିଇଓ କହିଛନ୍ତି । ମତଦାନ ପରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପାଟ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ଅଣାଯାଇଛି ।
ସିିଇଓ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ମାଓପ୍ରବଣ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଭୟରେ ଲୋକମାନେ ଭୋଟ୍‌ ଦେବାକୁ ଆସି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ଏ ସମସ୍ତ ବୁଥ୍‌ରେ ପୋଲିଂ ଅଫିସର ମହଜୁଦ ଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭୩୦ଟି ଉତ୍ତେଜନାପ୍ରବଣ ବୁଥ୍‌ର ୱେବ୍‌ କାଷ୍ଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଜିଲ୍ଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ଡିଇଓ) ଓ ସିଇଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଲାଇଭ୍‌ ଭିଡିଓ ଜରିଆରେ ବୁଥ୍‌ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ ।