ବଦଳିବ କି ମତଦାତାଙ୍କ ମୁଡ୍‌ ? ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ ଲୋକସଭା ଉପରେ ନଜର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୧ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ତାତିଲାଣି । ମଇଦାନକୁ କୁଦି ପଡ଼ିଲେଣି ଯୋଦ୍ଧା । ନିଜ ଗଡ଼କୁ ଜଗିବା ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପତିଆରା ବଢ଼ାଇବାକୁ ସବୁ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା ୪ଟି ଯାକ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ଜୀ ଜାନ୍‌ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ନିର୍ବାଚନୀ ନଥିର ଗଣିତ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ, ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତ୍ରିମୁଖୀ ଲଢ଼େଇର ଆଭାସ ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ କୋରାପୁଟରେ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ଲଢ଼େଇରେ ବିଜେଡି ସହ କଂଗ୍ରେସର ଟକ୍କର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ହେଲେ ମୋଦି ଲହରୀ ବଳରେ ବିଜେପି ଏଠାରେ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଓ ଚମକପ୍ରଦ ଫଳାଫଳ ଦେବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛି । କିଛି ବି ହୋଇପାରେ ।

ଗତ ଥର ଏହି ୪ଟି ଆସନରେ ବିଜେଡି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏଥରକ କ’ଣ ହେବ ଫଳାଫଳ? କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ଥରେ ନିଜ ଗଡ଼ ଫେରିପାଇବ ନା ବିଜେପି ପ୍ରଥମ କରି ଖାତା ଖୋଲବି ? ୨୦୧୪ର ଭୋଟ ସମୀକରଣ ପୂରା ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଯିବ ନା ସେଇ ଧାରା ବଜାୟ ରଖିବ? ଏସବୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ଦଳର ଭାଗ୍ୟ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ରହିଛି । ଏଥର ବଦଳିବ କି ମତଦାତାଙ୍କ ମୁଡ୍‌???

କୋରାପୁଟ
୨୦୧୪ରେ କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଜିତିଥିଲେ ଝିନ ହିକକା । ତାଙ୍କୁ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେଇଥିଲା କଂଗ୍ରେସ । ବିଜେଡି ମୋଟ ୩ ଲକ୍ଷ ୯୫ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭେଟେରାନ୍‌ ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗ ମାତ୍ର ୨୦ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ କମ୍‌ ପାଇଥେିଲ । ବିଜେପି ମୋଟ ୯୦ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଏସ୍‌ପି ପାଖାପାଖି ୩୫ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥିଲା ।

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଏକମାତ୍ର ପଟାଙ୍ଗୀରେ ବିଜେଡି ଆଗରେ ଥିଲା । କୋରାପୁଟ, ଜୟପୁର ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ଆଗୁଆ ଥିଲା । ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ବହୁ ଭୋଟ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ଥିଲା । ହେଲେ ରାୟଗଡ଼ା, ବିଷମ କଟକ ଓ ଗୁଣୁପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବିଜେଡି ସବୁ କ୍ଷତିକୁ ଭରଣା କରି ନେଇଥିଲା । ରାୟଗଡ଼ାରୁ ବିଜେଡି ୧୧ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ଥିବାବେଳେ ଗୁଣୁପୁରରେ ୨୫ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ରେ ଆଗରେ ରହିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗତ ଥର କଡ଼ା ମୁକାବିଲାରେ ବିଜେଡି କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଆସନକୁ ଜିତି ପାରିଥିଲା ।

ଏଥର ଲଢ଼େଇରେ ସବୁ ଦଳ ନୂଆ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ସାଂସଦ ଝିନ ହିକକାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କୌଶଲ୍ୟା ହିକକାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । କଂଗ୍ରେସ ବି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳାଇଛି । ଗତଥରର କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗିରିଧର ଏବେ ବିଜେପିରେ । କଂଗ୍ରେସ ନୂଆ ମୁହଁ ଭାବେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଉଲାକାଙ୍କ ପୁଅ ସପ୍ତଗିରି ଉଲାକାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଜୟରାମ ପାଙ୍ଗୀ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଏଥର ବିଜେପି କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଓହ୍ଲାଇଛି ।

ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବିଜେଡି କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଆସନକୁ ଦଖଲ କରିପାରିଥିଲା । ହେଲେ ରାୟଗଡା଼ରେ ସପ୍ତଗିରିଙ୍କ ପରିବାରର ବି ବେଶ୍‌ ଦବ୍‌ଦବା ରହିଛି । ତେଣୁ ସପ୍ତଗିରି ନୂଆ ମୁହଁ ହେଲେ ବି ବିଜେଡିକୁ କଡା଼ ଟକର୍କ ଦେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମାତ୍ର ଜୟପୁରରେ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପରେ ବିଜେପି ଶିବିରର ବଳ ଆହୁରି ବଢ଼ିଛି । ଭେଟେରାନ୍‌ ପାଙ୍ଗୀ ଫୁଲ୍‌ ଦମ୍‌ରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ତେବେ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ି ବିଜେପିରେ ମିଶିଥିବା ଜୟରାମଙ୍କ ସହ ବିଜେଡିର କେତେ ଭୋଟ୍‌ ଓ ସଂଗଠନ ଆସିଛି, ତାହା ଏବେଠାରୁ ଆକଳନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ ।

ନବରଙ୍ଗପୁର
ନବରଙ୍ଗପୁର ଲୋକସଭାରେ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି-କଂଗ୍ରେସ ଭିତରେ ଏକଦମ୍‌ କାଣ୍ଟେ କି ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରଦୀପ ମାଝିଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ରେ ହରାଇଥିଲେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ । ବିଜେଡି ୩ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ଓ କଂଗ୍ରେସ ୩ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥିଲା । ଆଉ ବିଜେପିର ଦୁଇ ଥରିଆ ସାଂସଦ ପର୍ଶୁରାମ ମାଝୀଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ମିଳିଥିଲା ।

କୋଟପାଡ଼ ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ବାକି ସବୁ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲା । ଉମରକୋଟରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ଥିବାବେଳେ ଝରିଗାଁରେ ୭୫୦୦, ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ୨ ହଜାର, ଡାବୁଗାଁରେ ୭ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ରେ ବିଜେଡି ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା । କଂଗ୍ରେସ ମାଲକାନଗିରିରେ ୧୫୦୦ ଭୋଟ୍‌ରେ ଆଗୁଆ ଥିବାବେଳେ କୋଟପାଡ଼ରେ ବେିଜଡଠିାରୁ ୩୦ ହଜାର ଭୋଟ ୍‌ଅଧକି ପାଇଥଲିା । ହେଲେ ଚତି୍େରକାଣ୍ଡାରେ ୨୬ ହଜାର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟବଧାନ ବିଜେଡିକୁ ଜିତାଇଥିଲା ।

ଏଥର କଂଗ୍ରେସରୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବାବେଳେ ବିଜେଡି, ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବଦଳାଇଛନ୍ତି । ବିଜେଡି ଏଥର ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ଏପଟେ ବିଜେଡି ଛାଡିବା ପରେ ବଳଭଦ୍ର ମାଝୀ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ଏଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ନିର୍ବାଚନ କହୁଛି, ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡି ଭିତରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବା କଥା । ମାତ୍ର ବଳଭଦ୍ର ବିଜେପି କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଆସିବା ପରେ ଲଢେଇ଼ ତ୍ରିମୁଖୀ ରୂପ ନେଇଛି । ତେବେ ବଳଭଦ୍ର ବିଜେପିକୁ ଆସିବା ସହ ବିଜେଡିର କେତେ ଭୋଟକୁ ଟାଣି ପାରୁଛନ୍ତି, ତାହା ହିଁ ନିର୍ବାଚନରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ନେବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ନାମରେ ଅଲୋଡା ରେକର୍ଡ, ୯୭୮ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହୋଇ ନଥିଲା ଏମିତି..

୧୦ ଦିନରେ ସରିଲା ଶୀତ ଅଧିବେଶନ, ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକରେ ହଠାତ୍ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ଜୀଅନ୍ତା ଜଳି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ରାଜନୀତିରେ ପୁଣି ପାଦ ରଖିବେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉର୍ମିଳା ମାତୋଣ୍ଡକର, ଆସନ୍ତାକାଲି ଶିବସେନାରେ ହେବେ ସାମିଲ୍‌…

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କାର୍ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୬ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ନିହତ

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌-୨୦୨୩ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ: ୭ରେ ରାଉରକେଲା ଆସିବେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି