PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପରମୁହାଁ ହେଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୨୮ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୭୧ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୮ରୁ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା, ଉତ୍ତର ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ର ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତିି
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବାମନ ଜନ୍ମ ଓ ସୁନିଆଁ ପର୍ବ ପାଳନ, ଜଗା ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା, ଓଡ଼ିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଡାକବଙ୍ଗଳା ରାସ୍ତାରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗାଧୋଇ ଯିବା ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡ଼ି, ୨ ମହିଳା ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବନ୍ଦ ଡ଼କରା ଦେଇଛି ଟ୍ରକ୍ ମାଲିକ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା, ଜଳମଗ୍ନ ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦାଉ ସାଧିଲା ଲଗାଣ ବର୍ଷା, ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ବାଲି ଚରିଗଲା ଏକର ଏକର ଚାଷ ଜମି
  • ||

ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ: ଭାରତର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ନର୍ଥ ସାଉଣ୍ଡ,୨୨ା୮(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ । ସାର୍‌ ଭିଭିଆନ ରିଚାର୍ଡ୍ସ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ୟାଟିଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଅଧିବେଶନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୩ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୬୮ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି । ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ୩୭ ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ୧୦ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି ।

ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଟସ୍‌ରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା । ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟସ୍‌ ଜିତି ଭାରତକୁ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ଓଦା ଆଉଟ୍‌ ଫିଲ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ୧୫ମିନିଟ୍‌ ବିଳମ୍ବରେ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଦୁଇ ଓପନର ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌ ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ସତର୍କତାର ସହ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଘରୋଇ ଦଳର ଦୁଇ ଅଭିଜ୍ଞ ପେସ୍‌ ବୋଲର କିମାର ରୋଚ ଓ ସାନନ ଗାବ୍ରିଏଲ୍‌ ପିଚ୍‌ର ଫାଇଦା ଉଠାଇଥିଲେ । ପଞ୍ଚମ ଓଭରରେ ରୋଚ ୨ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟାଇଥିଲେ । ଏହି ଓଭରର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲ୍‌ରେ ମୟଙ୍କ(୫) ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଅଫ ଷ୍ଟମ୍ପ ଲାଇନ ବଲ୍‌କୁ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇ ସେ କିପରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା(୨) ମାତ୍ର ୪ଟି ବଲ୍‌ ଖେଳି ପାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । ରୋଚଙ୍କ ଏହି ଓଭରର ଶେଷ ବଲ୍‌ରେ ସେ ମଧ୍ୟ କିପରଙ୍କ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲେ ।

ବିରାଟ କୋହଲି କ୍ରିଜ୍‌କୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ସେ ୨ଟି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚୌକା ମଧ୍ୟ ମାରିଥିଲେ । ହେଲେ ଗାବ୍ରିଏଲ୍‌ଙ୍କ ରଣ କୌଶଳ ଆଗରେ କୋହଲି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଗାବ୍ରିଏଲ୍‌ ୩ଜଣ ସ୍ଲିପ୍‌ ସହ ଗଲିରେ ଅତିରିକ୍ତ ଫିଲ୍ଡର ରଖି କୋହଲିଙ୍କୁ ଅଫ ଷ୍ଟମ୍ପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ପିଚ୍‌ରୁ ଅତିରିକ୍ତ ବାଉନ୍ସ ମିଳୁଥିବାରୁ କୋହଲି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ବସିଥିଲେ । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୯ ରନ୍‌ କରି ସେ ଗଲି ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ୨୫ ରନ୍‌ରେ ଭାରତ ୩ଟି ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ଥିଲା ।

ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ଭାରତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଏକାଦଶରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ରବି ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନ ମିଳି ନଥିଲା । ଗତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ୫ଟି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ରୋହିତ ଉନ୍ନତ ଫର୍ମରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ଗତ ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଏ’ ବିପକ୍ଷ ଅଭ୍ୟାସ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ହନୁମା ବିହାରୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ୪ଟି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିବା ସହ ୬୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ସାରିଥିବା ଅଶ୍ୱିନ ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଏକମାତ୍ର ସ୍ପିନର ଭାବେ ଦଳରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର