PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

୧୬ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଶରେ ଗଡିଥିଲା ଟ୍ରେନ୍, ଘଣ୍ଟାଏରେ ଯାଇଥିଲା ମାତ୍ର ଏତିକି କିଲୋମିଟର

source:www.indiatoday.in

ଯୁଗ ବହୁତ ଆଗେଇଛି । ବିଜ୍ଞାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡୁଛି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆକାଶଛୁଆଁ ହେଲାଣି । ହଜାର ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ମାତ୍ର ୩୦ ସେକେଣ୍ଡର ରିଂ ପରେ ଆମେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କଥା ହୋଇପାରୁଛେ । ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆମେ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ଯମରେ କିଛି ଘଣ୍ଟାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି । ଭବିଷ୍ଯତରେ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନଠୁ ମଧ୍ଯ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗତି କରୁଥିବା ଯାନ କଥା ଚିନ୍ତା କଲେଣି ବୈଜ୍ଞାନିକ । ତେବେ ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ୧୬ ଏପ୍ରିଲର ବହୁତ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଖାସ୍ କରି ଭାରତ ପାଇଁ । ଭାରତ ଇତିହାସରେ ୧୬ ଏପ୍ରିଲ୍ ବହୁତ ଖାସ୍ । କାରଣ ୧୮୫୩ରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୬ ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଗଡିଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଠାଣେ ମଧ୍ଯରେ ଚାଲିଥିଲା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଭଳି ହୋଇଥିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନର ଆରମ୍ଭ…

source:www.indiatoday.in

୧୬ ଏପ୍ରିଲ ୧୮୫୩ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଠାଣେ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରାୟ ୩୪ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା । ଟ୍ରେନଟି ମଧ୍ୟାହ୍ନରୁ ଅପରାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଦେଶରେ ଦୌଡୁଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ବାଷ୍ପୀୟ ଇଞ୍ଜିନର ବ୍ଯବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନରୁ ୩ଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ମଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଇଞ୍ଜିନର ନାଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସୁଲତାନ, ସିନ୍ଧୁ ଓ ସାହିବ ।

source:http://www.essaysinhistory.com

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନରେ ସମୁଦାୟ ୨୦ଟି କୋଚ୍ ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଟ୍ରେନରେ ୪୦୦ ଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ଏହି ଟ୍ରେନ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୩ ଟାରୁ ମୁମ୍ବାଇ ବୋରିବନ୍ଦର(ଏବେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନାଲ)ରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ଯା ୪ଟା ୪୫ ମିନିଟରେ ଠାଣେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଟ୍ରେନଟି ୩୪ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା ।