୧୬ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଶରେ ଗଡିଥିଲା ଟ୍ରେନ୍, ଘଣ୍ଟାଏରେ ଯାଇଥିଲା ମାତ୍ର ଏତିକି କିଲୋମିଟର

ଯୁଗ ବହୁତ ଆଗେଇଛି । ବିଜ୍ଞାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡୁଛି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆକାଶଛୁଆଁ ହେଲାଣି । ହଜାର ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହିତ ମାତ୍ର ୩୦ ସେକେଣ୍ଡର ରିଂ ପରେ ଆମେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କଥା ହୋଇପାରୁଛେ । ଶହ ଶହ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ନିଜ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଆମେ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନ୍ ମାଧ୍ଯମରେ କିଛି ଘଣ୍ଟାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇ ପାରୁଛନ୍ତି । ଭବିଷ୍ଯତରେ ବୁଲେଟ୍ ଟ୍ରେନଠୁ ମଧ୍ଯ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଗତି କରୁଥିବା ଯାନ କଥା ଚିନ୍ତା କଲେଣି ବୈଜ୍ଞାନିକ । ତେବେ ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ୧୬ ଏପ୍ରିଲର ବହୁତ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ଖାସ୍ କରି ଭାରତ ପାଇଁ । ଭାରତ ଇତିହାସରେ ୧୬ ଏପ୍ରିଲ୍ ବହୁତ ଖାସ୍ । କାରଣ ୧୮୫୩ରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୬ ରେ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଗଡିଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ମୁମ୍ବାଇରୁ ଠାଣେ ମଧ୍ଯରେ ଚାଲିଥିଲା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଭଳି ହୋଇଥିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନର ଆରମ୍ଭ…

source:www.indiatoday.in

୧୬ ଏପ୍ରିଲ ୧୮୫୩ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଓ ଠାଣେ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରାୟ ୩୪ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା । ଟ୍ରେନଟି ମଧ୍ୟାହ୍ନରୁ ଅପରାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଦେଶରେ ଦୌଡୁଥିଲା । ଏହି ଟ୍ରେନକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ବାଷ୍ପୀୟ ଇଞ୍ଜିନର ବ୍ଯବହାର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନରୁ ୩ଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ମଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଇଞ୍ଜିନର ନାଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ସୁଲତାନ, ସିନ୍ଧୁ ଓ ସାହିବ ।

source:http://www.essaysinhistory.com

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରେନରେ ସମୁଦାୟ ୨୦ଟି କୋଚ୍ ଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଟ୍ରେନରେ ୪୦୦ ଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ଏହି ଟ୍ରେନ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୩ ଟାରୁ ମୁମ୍ବାଇ ବୋରିବନ୍ଦର(ଏବେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନାଲ)ରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ଯା ୪ଟା ୪୫ ମିନିଟରେ ଠାଣେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଟ୍ରେନଟି ୩୪ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା ।