PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମତଦାତା ଶ୍ୟାମ ସରନ୍ ନେଗୀ ୧୦୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ କରିବେ ମତଦାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୩: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମତଦାତା ଶ୍ୟାମ ସରନ ନେଗୀ ୧୦୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ-୨୦୧୯ ପାଇଁ ମତଦାନ କରିବେ। ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ପରେ ନେଗୀ ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନୁ​‌ଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ। ୧୯୫୧ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ଜନଜାତି କ୍ଷେତ୍ର କିନ୍ନୋରରେ ମତଦାନ କରିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ତଥ୍ୟ ଯେ, ପ୍ରବଳ ବରଫପାତ ମଧ୍ୟରେ ବି ଶ୍ୟାମ ସରନ କିନ୍ନୋରରେ ମତଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଶ୍ୟାସ ସରନ ନେଗୀ ପ୍ରତାମ ମଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚି ନିଜର ମତଦାନ ଅଧିକାର ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମତଦାତା ଶ୍ୟାସ ସରନ ନେଗୀ ପୁଣିଥିରେ କଳ୍ପାର ବୁଥ୍ ନମ୍ବର ୫୧ ରେ ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ମେ ୧୯ ତାରିଖରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ମତଦାନ କରିବେ। ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ତାଙ୍କୁ ୧୦୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବେ।

ଶ୍ୟାମ ସରନ ନେଗୀ ଡାହାଣ ଆଖିରେ ଦେଖି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେହିପରି ତାଙ୍କର ବାମ ଆଖି ମଧ୍ୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କାମ କରୁନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ବେ ସେ ନିଜେ ନିଜର ସମସ୍ତ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୦ ଜୁନ୍ ୧୩ ତାରିକରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିସନର ନବୀନ ବି ଚାଓ୍ବାଲା ଶ୍ୟାମ ସରନ ନେଗୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।