ଅଜବ ପରମ୍ପରା: ୫ ଜଣ ପୁରୁଷ ମିଶି ଖୋଲନ୍ତି ଯୁବତୀଙ୍କ ବସ୍ତ୍ର ଆଉ ତା ପରେ…

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୪/୯: ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ପ୍ରଥା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯ ହୋଇଯିବେ । ଏହି ପ୍ରଥାରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୫ ଜଣ ପୁରୁଷ ମିଶି ବିବସ୍ତ୍ର କରନ୍ତି । ତେବେ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନହୋଇ ରହିପାରିବେନି । ଯେତେବେଳେ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ କିମ୍ବା ଯୁବତୀ ଅବସ୍ଥାରେ କେଶ ଝଡେ ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁସାରେ ୫ ଜଣ ପୁରୁଷ ମିଶି ସେହି ଯୁବତୀର ବସ୍ତ୍ର ଖୋଲି ବିବସ୍ତ୍ର କରନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ ଗରିବୀ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରାୟ ପରିବାରରେ ସାବୁନରେ ମୁଣ୍ଡ ସଫା କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଣ୍ଡରେ ମଳି ଧୂଳି ହେବା ଫଳରେ ମଧ୍ଯ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସାଧାରଣ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଥାରେ କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ସମର୍ପି ଦେବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ୫ ଜଣ ପୁରୁଷ ମିଶି ବିବସ୍ତ୍ର କରନ୍ତି ।

ଏହା ପରେ ସେହି ଯୁବତୀ ଜୀବନସାରା ଅବିବାହିତା ରହିଥାଏ । ସେ ମନ୍ଦିରରେ ହିଁ ବାସ କରେ । ତାକୁ ସାର୍ବଜନିକ ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ମାନିନିଆଯାଏ । ତାକୁ ଦେବଦାସୀ କୁହାଯାଏ । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ୯,୭୩୩ ଦେବଦାସୀ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରଥା ଆଜି ବି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣୀ ଦେଇ ଓ ହାତ ଯୋଡି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ଲାଲୁଙ୍କ ବୋହୂ, ବାପା ଚନ୍ଦ୍ରିକା ରାୟଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗୁଛନ୍ତି ଭୋଟ୍

କୋକେଇରେ ବସି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ ଥର ହାରି ସାରିଲେଣି

ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଉଦବୋଧନ ବେଳେ ସଭାମଞ୍ଚରୁ ଗଳି ପଡିଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ…

କୋଠା ଉପରେ ସ୍କର୍ପିଓ ଡିଜାଇନ୍‌ର ପାଣିଟାଙ୍କି, ଦେଖିବାକୁ ଜମୁଛି ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ନଦୀବନ୍ଧ ମରାମତି ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁରୀ, ଚୟନ ହୋଇଥିବା ନଦୀବନ୍ଧ ମଧ୍ୟରୁ ୩୬ଟି ଓଡ଼ିଶାର

ଭାରତୀୟ ସେନା ଲଞ୍ଚ କଲା ସ୍ବଦେଶୀ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ SAI, ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଆହୁରି ସୁରକ୍ଷିତ