ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ମିଡ଼ିଲ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ଫୋକସ୍ : ଜାଣନ୍ତୁ RBI ଘୋଷଣାରେ କାହାକୁ ମିଳିଲା କେତେ ଫାଇଦା…

ନୂଆଦିଳ୍ଲୀ ୨୨।୫ : କରୋନାରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ବୁଷ୍ଟର ଦେଇଛନ୍ତି  ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତି କାନ୍ତ ଦାସ। କରୋନା ସମୟରେ ଚାକିରି ଯିବା ଏବଂ ଦରମା କଟିବାର ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଆରବିଆଇ ପୁଣି ଥରେ ଲୋନ୍ ବା ଋଣ‌ ବାଣ୍ଟିବା ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ…।

ଆରବିଆଇ ରେପୋ ରୋଟରେ ୦.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କାଟିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିହାତି ପରେ ଆରବିଆଇର ରେପୋ ହାର ୪.୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ପ୍ରକୃତରେ, ରେପୋ ହାର କମ ହେବା ପରେ, ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପଡ଼ିବ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଶସ୍ତା ହାରରେ ଏକ ଟର୍ମ ପ୍ଲାନ୍‌ ନେଇପାରିବେ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଇଏମଆଇ ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେଥିରେ ବି ସଞ୍ଚୟ ହେବ। ଏଥିରେ ହୋମ୍‌ ଲୋନ୍‌ ଏବଂ ସ୍ଵତଃ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଖୁଚୁରା ଋଣ ସାମିଲ ଅଛି।

ଲକଡାଉନରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆରବିଆଇ ରେପୋ ହାରରେ କାଟ୍‌ କରିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ରେ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଲକଡାଉନରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଆରବିଆଇ ୧ ପ୍ରତିାତରୁ ଅଧିକ ରେପୋ ରେଟ୍‌ ଯ୍ରାସ କରାଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଏହି ରିହାତି ଦ୍ୱାରା ଋଣ ଶସ୍ତା ହେବ। କିନ୍ତୁ ଚାକିରୀକୁ ଯିବା ଏବଂ ଦରମା କାଟିବା ମଧ୍ୟରେ ରିହାତିର କେତେ ଲାଭ ଉଠାଯାଇପାରିବ ତାହା ଦେଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ଋଣ କିସ୍ତି ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ୩ ମାସ ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି। ଆରବିଆଇ ଲକଡାଉନ୍‌ର ଆରମ୍ଭ ଦିନମାନଙ୍କରେ  ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଋଣ ଏବଂ ଇଏମଆଇ ଉପରେ ରିହାତି ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରବିଆଇର ନୂଆ ଘୋଷଣା ପରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ମୋଟ ୬ ମାସର ରିହାତି ମିଳିଯିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ମୋଟ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଇଏଆଇ ଋଣ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ଚାପ ରହିବ ନାହିଁ । ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋର ମଧ୍ୟ ସଠିକ ହେବ। ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ନଜରରେ ଆପଣ ଡିଫଲ୍ଟର ହେବେ ନାହିଁ । ତଥାପି, ଏହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ହେବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ହାତୀ ପରେ ଏବେ ଗାଈ: ଗର୍ଭବତୀ ଗାଈକୁ ଦେଲେ ବିସ୍ଫୋରକ ଭର୍ତ୍ତି ଖାଦ୍ୟ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ପରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ୍, କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା

କାମ କଲାନି ଚୀନ୍‌ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର : ଶେଷରେ ବୁଝିଗଲା ନେପାଳ.. ଏବେ ଭାରତ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ରାଜଧାନୀରେ ଶସ୍ତା ହେବ ମଦ, ଲାଗିବନି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଟ୍ୟାକ୍ସ

କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆସିଲେନି ପରିବାର ଲୋକ, ଶବକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରୁ କବର ଭିତରକୁ ଫୋପାଡି ଦେଲେ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ୍

୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଧରିଲା CBI ! ବ୍ୟାଙ୍କ ଘୋଟାଲା କରି ମିଛ ମୃତ୍ୟୁର ରଚିଥିଲେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର