PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

ଦୁର୍ବଳ ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରେ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ, ଶରୀର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ଶକ୍ତିଶାଳୀ

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ହାଡକୁ ଦୃଢ଼ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ଯାହା ବି ନିଅନ୍ତି ତାହା ଆପଣଙ୍କର ହାଡ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହାଡ ଦୁର୍ବଳ, ତେବେ ଖାଦ୍ୟରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଯାହା ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରିବ। ଡାଏଟ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କିଛି ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହାଡ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କେବଳ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ । ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦରକାର ପଡ଼ିଥାଏ।

୧. ହାଡ଼ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି :

କ୍ୟାଲସିୟମକୁ ଅବଶୋଷିତ ପାଇଁ ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଡି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ।

୨. ହାଡ ପାଇଁ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ :

ହାଡକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦି ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲସିୟମ ନଥାଏ, ତେବେ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ, ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଭରପୂର ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ପନିର ପରି କ୍ଷୀର ପଦାର୍ଥ, ଦହି ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଅଷ୍ଟିଓପୋରୋସିସ୍ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପାୟ । କ୍ୟାଲସିୟମ ପାଇଁ, ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ବାଦାମ, ଚାଉଳ କିମ୍ବା ସୋୟାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ । ବ୍ରୋକୋଲି, ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

୩. ହାଡ ପାଇଁ ପ୍ରୋଟିନ୍ :

ହାଡ଼ରେ ଶକ୍ତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । କ୍ଷୀର, ପନିର, କଦଳୀ ପ୍ରୋଟିନର ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଖାରୁ ମଞ୍ଜି, କଦଳୀ, ଗୁଆ ଏବଂ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିରେ ଭଲ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

୪. ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ :

ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହାଡ ପାଇଁ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ପାଳଙ୍ଗ, ବୁଟ୍ ଏବଂ ସୋୟାବିନ୍ ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ । ହାଡ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ଟମାଟୋ, ଗାଜର, ସବୁଜ ପନିପରିବା, ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା, ବାଦାମ ଏବଂ କାଜୁ ଭଳି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।