PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଟିମ୍‌ ଜର୍ମାନୀ ଠାରୁ ୨-୦ରେ ହାରିଲା
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, କେନାଲରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ପୁଣି ଆତଙ୍କରାଜ, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମୀରାବାଈ ଚାନୁଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଝିହୁଇ ହୋଙ୍କର ହେବ ଆଣ୍ଟି ଡୋପିଂ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ଭ୍ୟାନରୁ ୧.୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଜୟପୁର ସଦର ପୋଲିସ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବଲାଙ୍ଗୀର ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ଲୁଟ ଘଟଣା, ୬ କୁଖ୍ୟାତ୍ ଟ୍ରକ୍ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଖୋଲିଲା ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌, ମୋଟ ୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ୟେଦିୟୁରପ୍ପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ତୃତୀୟ ଲହରୀ ଆସିବାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ, ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି : ଡିଏମ୍‌ଇଟି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସଦନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ୪ଟି ଦମକଳ ଗାଡ଼ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ସ୍ଵାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୬୩୭ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ନଦୀ ଘାଟକୁ ପାଣି ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ଭାସିଗଲା ନାବାଳକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ : ପାକିସ୍ତାନକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇ କାର୍ଗିଲ ଶିଖରରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇଥିଲେ ଭାରତର ବୀର ଯବାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବାଲେଶ୍ୱରକୁ ଛାଡ଼ି ସବୁଠି ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟର ୧୩୦୨ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦିଆଯିବ ଟିକା
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଭକ୍ତଶୂନ୍ୟ ବାବା ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ଅନଗୁଳ : ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘର ପୋଡ଼ିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୫୭୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୩୭ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ପୁଣି ତେଜିଲା ସେନା ବିଦ୍ରୋହ ମିଥ୍ୟା ଖବର ବିବାଦ: ଖବର ଲିକ୍‌ ପଛରେ ୟୁପିଏର ୪ ମନ୍ତ୍ରୀ

source:dailypost.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୬ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପ୍ରାୟ ୭-୮ ବର୍ଷ ତଳର ସେନା ବିଦ୍ରୋହ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ତଥାକଥିତ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବେ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି । ଗତ ୨ ତାରିଖରେ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଦି ଗାର୍ଡିଆନ’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବରକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଜେପି ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । କହିଛି କୌଣସି ସେନା ବିଦ୍ରୋହ ହୋଇ ନଥିଲା । ସେନା ବିଦ୍ରୋହ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମିଥ୍ୟା ଖବର ମିଡିଆରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାରର ୪ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତ ଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି ।
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଆଜି ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ଜିଏସ୍‌ଏଲ ନରସିହ୍ମନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ସରକାରର ୪ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ଲାଣ୍ଟ କରି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସେନା ଓ ତତ୍କାଳୀନ ସେନାମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଭି.କେ ସିଂହଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହାର ଜବାବ ଦେବା ସହିତ ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ବେଳେ କେବଳ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇନାହିଁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସହ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ବିରୋଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚାଯାଇଛି । ନରସିଂହ୍ମନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସଂସଦୀୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କଲରାଜ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବୈଠକ ଡକାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ମିଛ ଖବର ଦେଇଥିବା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଖୋଜି ବାହାର କରାଯିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା ଓ କାହିଁକି ସେମାନେ ଏଭଳି କରିଥିଲେ ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।
ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉକ୍ତିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ‘ଦି ଗାର୍ଡିଆନ’ ଲେଖିଛି ଯେ ୨୦୧୧-୧୨ରେ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାରକୁ ସାମରିକ ବିଦ୍ରୋହ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରିବା ଲାଗି ତତ୍କାଳୀନ ସେନାମୁଖ୍ୟ (ବର୍ତ୍ତମାନର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ) ଜେନେରାଲ ଭି.କେ ସିଂହ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ବୋଲି ମିଡିଆରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଜେନେରାଲ ସିଂହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ନଜଣାଇ ହିସାରରୁ ପଦାତିକ ବାହିନୀ, ରୁଷ ନିର୍ମିତ ଆର୍ମଡ ଫାଇଟିଂ ଭେହିକିଲ୍‌ ଓ ଆଗ୍ରାରୁ ଏୟାରବୋର୍ଣ୍ଣ ୫୦ ପାରା ବ୍ରିଗେଡକୁ ଧରି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଆସିଥିଲେ ବୋଲି ସେଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜନ୍ମ ତାରିଖକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଜେନେରାଲ ସିଂହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପିଟିସନ ଫାଇଲ କରିଥିଲେ । ତା’ଛଡା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଉବୁଟୁବୁ ହୋଇପଡିଥିଲା ବେଳେ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସରକାରକୁ ଅସ୍ଥିର କରିଦେଇଥିଲା । ତେଣୁ ସେନା ବିଦ୍ରୋହ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସରକାର ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ଘଟଣାର ସତ୍ୟତା କେତେ ରହିଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅନୌପଚାରିକ ଭାବେ ଗୁଇନ୍ଦା ବ୍ୟୁରୋ (ଆଇବି)କୁ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ।
ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲା ଓ କହିଥିଲା ଯେ ଜେନେରାଲ ସିଂହ କୌଣସି ବିଦ୍ରୋହ ଯୋଜନା କରି ନଥିଲେ । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯେଉଁ ସୈନ୍ୟ ଚାଳନା କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା । ସାମରିକ ବିଦ୍ରୋହ କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । ଜଣେ ଗୁଇନ୍ଦା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନମୋହନ ସିଂହ ଚାପରେ ରହିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରାଯିବାର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ପରେ ଆମେ ଯାଞ୍ଚ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲୁ ଯେ ୟୁପିଏ ସରକାରର ୪ ଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମରିକ ବିଦ୍ରେହ ଖବର ଲିକ୍‌ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି । କୌଣସି ସାମରିକ ବିଦ୍ରୋହ ଘଟି ନଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମିଥ୍ୟା ଖବର ଦେଇଥିଲେ । ଜେନେରାଲ ସିଂହ ୨୦୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୨୦୧୨ ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ସେନାମୁଖ୍ୟ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଓ ସେନାକୁ ବଦ୍‌ନାମ କରିବା ପାଇଁ ୟୁପିର ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏଭଳି କରିଥିଲେ ବୋଲି ଆଇବି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିବା ଉକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର